Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
29.11.2017
Eesti Antov: tasuta transpordist võidavad üksnes vedajad Simsoni bussiplaan ei kannata statistikat (51) Laevakaitsjad vabanesid vanglast Nelikõed said lõpuks haiglast koju Majandus Antov: tasuta transpordist võidavad üksnes vedajad Bitcoinipalavik läheb üha suuremaks (2) Välismaa Kas Läti kiirtoiduketi töötajad saavad elamiskõlblikud palgad? (1) KOHALIK VAADE. Süüria põgenik eksis eikellegimaale Indiaaniveterane võõrustanud Trump käitus taas ootamatult (1) PERSOON: Briti kuningaperre lisandub feminist (1) Arvamus Mart Raudsaar: ärge avage ust võõrastele (2) Olev Remsu: maakera pöördub itta Mart Luik: omavahelistes vestlustes peab Aivar Riisalu Ühistupanka mõttetuks Aivar Riisalu: Tallinna osalus mingis Eesti pangas oleks mõistlik Ott Järvela: Venemaa olümpialt eemaldamine on enesehügieeni küsimus (5) Juhtkiri: bussijuht ei tööta tasuta (1) Postimees 1928. aastal: Inglise troonipärija ruttab Aafrikast koju Kultuur Teatrikiri New Yorgist: Broadway kui luksuskaup Sport Alar Varrak: noori pole mõtet kunstlikult edutada Ott Järvela: Venemaa olümpialt eemaldamine on enesehügieeni küsimus (5) Kas olümpiamedalid on piisav põhjus kellegi tapmiseks? Kodu Näidiskorteri hind sõltub kliendi ja müüja kokkulepetest Tartu Menukast kesklinna lasteaiast kaob paari aastaga viis rühma Õpilasi pesema saatnud pedagoog sattus lapsevanemate põlu alla (53) Endise ööklubi majas avab peagi uksed kohvik Näitusemaja ostu plaan on jõus, kuid linna kannatus katkemas Kümnetuhandes lehenumber ilmus kullasäras Pildid: linnapiiril sai nurgakivi aianduskeskus, mis tahab olla üks moodsamaid kogu Euroopas Ajaloolist lugemist erilisest Edasist Tartu parimaks naissportlasteks valitud Julia Beljajeva: oli imeline aasta Indrek Hirv: Juss oli väike peremees Kaspar Koort: taome need rehvid atradeks. Enne kui on hilja Naiste saalihokikoondis ajastas tippvormi MMiks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ajaloolist lugemist erilisest Edasist

2 min lugemist
26. novembril 1982 ilmunud Edasi nr 10 000 esilehekülje fotodeta tõmmis, mille on nn üle kullanud Heidemanni-nimelise trükikoja küljendajad. Selle pidulikkuse eesmärk oli valvetoimetajalt välja meelitada «kilo šokolaadi ja kimp roose». FOTO: Sille Annuk

​Edasis nr 10 000 leidub vist küll kõigi tollaste toimetuse palgal ajakirjanike ridu. Kokku oli neid, õigemini meid, ametis peaaegu 30. Mõnele on eraldatud rohkem ja mõnele vähem leheruumi.

Esikülg tutvustab Edasi valmimist trükikojas, autoriks  Ellu Tusti. 

Teise lehekülje ühes nurgas on avaldatud teade, et Eesti NSV ülemnõukogu presiidium on Tartu ajalehte, mille iga numbrit trükiti üle 

80 000 eksemplari, tunnustanud aukirjaga «suure töö eest töötajate kommunistlikul kasvatamisel ja nende mobiliseerimisel kommunistliku ülesehitustöö ülesannete edukale täitmisele».

Ivar Kostabi kirjutab oma nupukeses sellest, et kaubabaasi teatel on Tartu raudteejaama saabunud «mitu konteinerit importjalatseid ja vennasvabariikide jalatsivabrikute toodangut» ja et «rulasõiduhuvilistele tuli üle mitme kuu 164 rulalauda».

Populaarses rubriigis «Lugejaga vestleb» vestleb lugejaga kolmandal leheküljel Edasi tegemisest toona toimetust juhtinud Ilmar Rattus.

Neljanda lehekülje täidab lühiuudiste rubriik «Siin- ja sealpool Emajõge». Ülesande nupuke kirjutada on saanud kuulsad ajakirjanikud Lehte Pärn, Elmar Uuk, Hannes Tamme, Ülo Russak (uudis pealkirjaga «Sõnnik sai põllule»), Gunnar Kuldvere, Ivi Drikkit, Ene Puusemp, Linnar Priimägi («Psühholoogia ja kultuur»), Asta Niinemets, Karl Metsaots, Maie Kalamäe, Ivar Kostabi, Stepan Karja, Olev Anton ja Mart Kadastik.

Kostabi kirjutab oma nupukeses sellest, et kaubabaasi teatel on Tartu raudteejaama saabunud «mitu konteinerit importjalatseid ja vennasvabariikide jalatsivabrikute toodangut» ja et «rulasõiduhuvilistele tuli üle mitme kuu 164 rulalauda, see on tavalisest poole suurem partii».

See kaubandusuudis ei ole nali, mida on aga täis naljarubriigile «Herilane» antud kõrvallehekülg. Tekstid ja pildid on välja mõelnud huumorirakuke Lokaallabor, kuhu kuuluvad Malev Toom, Andrus Esko, Aimar Jugaste, Raimu Hanson, Andrus Peegel ja väheke ka Stepan Karja.

Kuuendal leheküljel ilmub tollase keelelise-meelelise keeletoimetaja Helju Valsi rubriik «Keel nii ja teisiti». Teiste hulgas teritab stampväljendite kallal hambaid toimetuse juhi asemik Sulev Uus. Kõrval on välisautorite Madis Jürgeni ja Rein Siku järjejutt kultuurireisist Kasahhimaale.

Eelviimasel leheküljel on kuulutused ja reklaam ning viimasel Vahur Kalmre «Aastamonoloog. Jaak Uudmäe», lühiuudiseid ja teadaandeid. Viimaste hulgas on ka teade kaduma läinud 75-aastasest mehest ja korrakaitsjate abipalve pealtnägijatele liiklusõnnetuse asjaolude väljaselgitamise kohta. Samalaadseid ilmub praegugi, aeg justkui ei olekski 35 aastat edasi läinud.

Seotud lood
28.11.2017 30.11.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto