Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
30.11.2017
Eesti Senine ebavõrdsus sunnib mandaatide jaotuse korda muutma (4) Lihatööstuse eksjuhte kahtlustatakse rahaga sigatsemises Ministeeriumiametnik: pesemine on koolis kohustuslik Simsoni jätkamine paneb valitsuse kahvlisse (30) Majandus USA maksureform läheneb lõpusirgele Välismaa Britid soovivad kiiret lahendust KOHALIK VAADE. Hispaania võitleb kõrbestumisega Kas Brexiti kõnelustel tuli läbimurre? Iiri valitsuskriis summutati viimasel hetkel Arvamus Juhtkiri: et Tallinn ei oleks kogu Eesti (1) Sigrid Kõiv: kannatlikud inimesed Madis Milling: ahistamine, ahistamine ja veel kord ahistamine (1) Postimees 1994. aastal: norralased ütlesid Euroopa Liidule ei Henrik Roonemaa: suure sotsiaalmeedia kahvel (1) Jeremy Darroch: internet vajab reegleid (3) Maarja Vaino: mida teha mäluga? (9) Kultuur Üks Eesti linn saab taas kultuuripealinnaks «Tundmatu sõdur»: klassikaline nagu iga-aastane sõjaväeparaad (2) Käest libisev reaalsus Internetiteenused ajavad traditsioonilise meedia ärevile (1) Sport Võitis Valgevene, aga mitte Domratšova Imed ongi võimalikud! Reis Lennukipiloot Immanuel Pärdil käivad muusika ja lendamine käsikäes Tartu Haldusreformi kombitsad jõudsid priitahtlike päästjateni Menukad täiturud elavad üle ootuste hästi, edukamad rentijad teenivad kuus kopsakaid summasid Annelinnas ühe foori juures jalakäijad liduvad, teise juures autojuhid venivad (4) Raeplatsile kerkib valgusküla Videoreportaaž AHHAAst. Tartust saab järgnevateks kuudeks olümpialinn Soo- ja võimumängud ehk Sina ju mulle ei anna (1) Näituse tänava masuudireostuse eemaldamine neelab 60 000 eurot Õhus on Eestit! Juba 20 aastat Reno Laidre: Tartu paistab raekojast teisiti (1) Mart Kivastikult autogrammi tahtjad võtsid Ungaris sappa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Kivastikult autogrammi tahtjad võtsid Ungaris sappa

1 min lugemist
Mart Kivastik on ühe raamatu kohal kummargil ja kirjutab autogrammi. Lugejad ootavad kannatlikult järjekorras. FOTO: Eesti Instituut

Mart Kivastik rabas Ungari pealinnas kõvasti tööd teha, sest ungarikeelse miniantoloogia tutvustamisel tekkis autogrammi soovijatest suur saba. Enne esitlust oli palju kergem: tuli lihtsalt saalis istuda, filmi vaadata ja seejärel publiku ees küsimustele vastata.

Kivastiku miniantoloogia on Eesti instituudi Ungari esinduse ja sihtasutuse Pluralica sarja «Breviárium» seitsmes raamat. Need tutvustavad Ungari lugejaile eesti kirjandust selle mitmekesisuses. Eesti instituudi teatel on sarjas seni trükivalgust näinud Mehis Heinsaare, Andrus Kivirähki, Eeva Pargi, Jaan Unduski, Jan Kausi ja Kätlin Kaldmaa teosed.

Mart Kivastiku ungarikeelse miniantoloogia esikaas. FOTO: TPM

Kivastiku «Breviáriumi» on illustreerinud Anne Pikkov. Kaante vahel on tartlasest kirjaniku seni ungari keeles avaldamata novellid ja intervjuu autoriga. 

«On üldteada, et raamatuesitlus on üldse «raske žanr», sellepärast tahtsimegi seda millegi muuga siduda,» kommenteeris sündmust Eesti instituudi Ungari esinduse juht Móni Segesdi. «Meil vedas Mardiga, et tänu tema mitmekülgsusele saime kohe ka filmi raamatu kõrvale näidata.»

Õhtu esimeses pooles linastus Mart Kivastiku teine täispikk mängufilm «Õnn tuleb magades», mis esilinastus mullu oktoobris Tartus ja mille aluseks oleva novelli leiavad lugejad ka tema «Breviáriumis». Pärast Budapesti-linastust vestles autoriga noor Ungari kirjanik Ferenc Czinki.

Móni Segesdi teatel said nii film kui ka autor sooja vastuvõtu osaliseks, 90-kohaline saal oli veerand tundi enne seansi algust välja müüdud. «On rõõm kogeda, et nii breviaaride sarjal kui ka Eesti filmidel on tekkinud Budapestis järjest suurenev hulk fänne, kes ootavad juba ette sarja uue köite ilmumist ja ka järjekordse Eesti nädala filmiprogrammi,» lisas ta.

Praegu on Kivastikul töös täispikk mängufilm «Sõdur». «Mu uue filmi lugu põhineb Eesti Vabariigi armee ülemjuhataja kindral Johan Laidoneri elulool,» kommenteeris ta.

Kopli Kinokompanii on kavandanud filmimist alustada tuleval aastal.

Seotud lood
29.11.2017 01.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto