Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
29.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (21) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda Börsidel käib veresaun «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (3) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri (1) Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata (3) Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Noorus ongi hukas! Ropendab nagu voorimees (3) Algaja poliitbroileri mure Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (1) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Kivastikult autogrammi tahtjad võtsid Ungaris sappa

1 min lugemist
Mart Kivastik on ühe raamatu kohal kummargil ja kirjutab autogrammi. Lugejad ootavad kannatlikult järjekorras. FOTO: Eesti Instituut

Mart Kivastik rabas Ungari pealinnas kõvasti tööd teha, sest ungarikeelse miniantoloogia tutvustamisel tekkis autogrammi soovijatest suur saba. Enne esitlust oli palju kergem: tuli lihtsalt saalis istuda, filmi vaadata ja seejärel publiku ees küsimustele vastata.

Kivastiku miniantoloogia on Eesti instituudi Ungari esinduse ja sihtasutuse Pluralica sarja «Breviárium» seitsmes raamat. Need tutvustavad Ungari lugejaile eesti kirjandust selle mitmekesisuses. Eesti instituudi teatel on sarjas seni trükivalgust näinud Mehis Heinsaare, Andrus Kivirähki, Eeva Pargi, Jaan Unduski, Jan Kausi ja Kätlin Kaldmaa teosed.

Mart Kivastiku ungarikeelse miniantoloogia esikaas. FOTO: TPM

Kivastiku «Breviáriumi» on illustreerinud Anne Pikkov. Kaante vahel on tartlasest kirjaniku seni ungari keeles avaldamata novellid ja intervjuu autoriga. 

«On üldteada, et raamatuesitlus on üldse «raske žanr», sellepärast tahtsimegi seda millegi muuga siduda,» kommenteeris sündmust Eesti instituudi Ungari esinduse juht Móni Segesdi. «Meil vedas Mardiga, et tänu tema mitmekülgsusele saime kohe ka filmi raamatu kõrvale näidata.»

Õhtu esimeses pooles linastus Mart Kivastiku teine täispikk mängufilm «Õnn tuleb magades», mis esilinastus mullu oktoobris Tartus ja mille aluseks oleva novelli leiavad lugejad ka tema «Breviáriumis». Pärast Budapesti-linastust vestles autoriga noor Ungari kirjanik Ferenc Czinki.

Móni Segesdi teatel said nii film kui ka autor sooja vastuvõtu osaliseks, 90-kohaline saal oli veerand tundi enne seansi algust välja müüdud. «On rõõm kogeda, et nii breviaaride sarjal kui ka Eesti filmidel on tekkinud Budapestis järjest suurenev hulk fänne, kes ootavad juba ette sarja uue köite ilmumist ja ka järjekordse Eesti nädala filmiprogrammi,» lisas ta.

Praegu on Kivastikul töös täispikk mängufilm «Sõdur». «Mu uue filmi lugu põhineb Eesti Vabariigi armee ülemjuhataja kindral Johan Laidoneri elulool,» kommenteeris ta.

Kopli Kinokompanii on kavandanud filmimist alustada tuleval aastal.

Seotud lood
28.02.2020 29.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto