Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.11.2017
Eesti Senine ebavõrdsus sunnib mandaatide jaotuse korda muutma (4) Lihatööstuse eksjuhte kahtlustatakse rahaga sigatsemises Ministeeriumiametnik: pesemine on koolis kohustuslik Simsoni jätkamine paneb valitsuse kahvlisse (30) Majandus USA maksureform läheneb lõpusirgele Välismaa Britid soovivad kiiret lahendust KOHALIK VAADE. Hispaania võitleb kõrbestumisega Kas Brexiti kõnelustel tuli läbimurre? Iiri valitsuskriis summutati viimasel hetkel Arvamus Juhtkiri: et Tallinn ei oleks kogu Eesti (1) Sigrid Kõiv: kannatlikud inimesed Madis Milling: ahistamine, ahistamine ja veel kord ahistamine (1) Postimees 1994. aastal: norralased ütlesid Euroopa Liidule ei Henrik Roonemaa: suure sotsiaalmeedia kahvel (1) Jeremy Darroch: internet vajab reegleid (3) Maarja Vaino: mida teha mäluga? (9) Kultuur Üks Eesti linn saab taas kultuuripealinnaks «Tundmatu sõdur»: klassikaline nagu iga-aastane sõjaväeparaad (2) Käest libisev reaalsus Internetiteenused ajavad traditsioonilise meedia ärevile (1) Sport Võitis Valgevene, aga mitte Domratšova Imed ongi võimalikud! Reis Lennukipiloot Immanuel Pärdil käivad muusika ja lendamine käsikäes Tartu Haldusreformi kombitsad jõudsid priitahtlike päästjateni Menukad täiturud elavad üle ootuste hästi, edukamad rentijad teenivad kuus kopsakaid summasid Annelinnas ühe foori juures jalakäijad liduvad, teise juures autojuhid venivad (4) Raeplatsile kerkib valgusküla Videoreportaaž AHHAAst. Tartust saab järgnevateks kuudeks olümpialinn Soo- ja võimumängud ehk Sina ju mulle ei anna (1) Näituse tänava masuudireostuse eemaldamine neelab 60 000 eurot Õhus on Eestit! Juba 20 aastat Reno Laidre: Tartu paistab raekojast teisiti (1) Mart Kivastikult autogrammi tahtjad võtsid Ungaris sappa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sigrid Kõiv: kannatlikud inimesed

2 min lugemist
Sigrid Kõiv. FOTO: Sander Ilvest

Eesti inimene on kannatlik – ütled talle, et ei saa, ja tema ütleb «hästi». Vaid kasvatamatu küsib, miks ei saa. Viisakas on leppida, et kui on nii, siis on nii. Meie olemine siinilmas on nagunii ajalik ja me ise tühised igaviku ees.

Esimene näide. Nende samade ajalike asjaolude kokkulangemise tõttu viibin sageli marsruudil Virtsu-Kuivastu. Ülesõidu eest küsib Tallinna Sadam minusuguselt nädalavahetuseks saarele siirdujalt kõrgemat hinda. Eritariif hakkab kehtima reedel mandrilt saarele kella ühest kuni viimase praamini õhtul ja uuesti jälle pühapäeval saarelt mandrile kella ühest õhtuni. Tasu kehtestanud majandusminister Kristen Michal põhjendas seda määruse seletuskirjas ülekoormuse vältimisega, kuid see on ainult ettekääne.

Praami ülekoormus seisab ju kai peal ja ootab järgmist praami. Ülekoormus ei mahu lihtsalt peale. Teiseks, kui auto ülevedu maksab kaheksa või kümne euro asemel 12 või 15, siis see pole hinnavahe, mille pärast keegi sõitmata jätaks. Ja pealegi, ujudes ei lähe keegi. Topelthind on õhtuni välja ja nii ei saa ihne reisija end ka viimasele praamile ajastada. Nii ongi see puhas raha väljalüps. Aga mis seal siis ikka, summa pole nii suur. 

Teine näide. Uhkusega teatas eKool, et neil on nüüd ka õpianalüütika rubriik. Mõõduka tasu eest – olenevalt lepingust 3,45 või 1,65 kuus – on perepaketis popipatrull, hindepatrull, kontrolltööde teavitus, nädalaraport ja hinnete statistika. Mõnus! Süsteem alarmeerib lapse igast üldhariduslikust aspektist. Olemasolevas (vähemalt veel tasuta) vaates näen ma juba lapse koduseid töid, puudumisi ja hindeid.

Statistikat tasuta ei saa, kuigi see on minu laps, minu lapse andmed, minu kohustus tema kooliskäimist valvata ja valdav on põhimõte, et Eestis on üldharidus tasuta. «Aga eKool on ju äriettevõte,» ühmas majandustaustaga kolleeg, kui ma perepaketi pakkumise peale silmad punni ajasin. Koolilõunad on lapsele tasuta, aga lapse hakkamasaamine lapsevanemale mitte. Aga pole midagi, seda ei pea tellima ja iga kool saab kord läbi.

Kolmas näide. Tallinna ringteel on ehituse tõttu Iru lähedal ümbersõit, mida ma võrdleksin teelusikaga: kitsas ja järsk kurv kitsal ja järsul kallakul. Rallisõpradel ei maksa elevile minna, see pole selline koht. Märgatava hulga sealsest liiklusmahust hõlmavad raskeveokid, kes sellest tibatillukesest õnarusest nagu päevakoerad läbi roomavad. Autode rivid mõlemas suunas on sadu meetreid pikad, oote- ja venimisaeg on umbes pool tundi. Ent mida hing ikka teed, ega kusagilt mujalt paremini läbi saa. Lähed Facebooki laike panema. Ju siis ei saanud seda ümbersõitu muud moodi korraldada.

Meeltesegaduse hetkel võib näida, et meid kasutatakse ära, kuid see pole tõsi. Muud moodi lihtsalt ei saanud. Oli tarvis.

Seotud lood
29.11.2017 01.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto