Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
22.02.2020
Linda Raunet ja Eesti Vabariik – 102 aastat ühiseid mälestusi Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast Kolmejalgsed vallandasid liiklusraevu (1) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (1) Sipsik elab veel! Läti ema eksirännakud Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (10) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Pehme talv paneb rannad uut tasakaalu otsima AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (8) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab Arter Liis Velsker: mõtlesin, et paneks kogu raha selle alla, et lihtsalt ennast hävitada Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (1) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Videoreportaaž AHHAAst. Tartust saab järgnevateks kuudeks olümpialinn

2 min lugemist

Viimased talved pole Eestis olnud just kuigivõrd talve nägu. Maa on lumevaibaga kaetud õige napilt ning külmapühi võivad koolilapsed vaid unes näha. Sellistes nadides oludes pole kuigi mugav tegeleda ka talviste spordialadega – mida sa suusatad, kuid lund ei ole.

Ent vähemalt tänavune talv tuleb selline, kus talialade harrastamiseks polegi lume ega külmakraadide olemasolu tingimata vajalik. 

Koostöös spordimuuseumiga

Nimelt avab Ahhaa teaduskeskus sel reedel osalusnäituse «Ahhaa, talisport!», kus saab muu hulgas järele proovida, mis tunne on suusahüppemäelt alla tuhiseda või mida kujutab endast mäesuusataja või iluuisutaja treeningukord.

Samuti saab tutvust sobitada jääkeegliga, hüpata bobikelku, visata litrit virtuaalsesse jäähokiväravasse, teha väike suusaring koos laskeharjutusega ning panna jooksulindil rassides tuhisema koerarakend. Kui sellest veel vähe, saab maha pidada ka meeleoluka lumesõja.

Ahhaa teaduskeskuse juhatuse liige Pilvi Kolk rääkis, et talispordinäitust asuti ette valmistama umbes poolteist aastat tagasi. Ühelt poolt oli Ahhaal juba pikemat aega plaanis midagi sporditeemalist korraldada, sest 2008. aasta suveolümpia puhul Visa halli üles seatud näitus osutus väga populaarseks. Teisalt sai näituse väga sobivalt ajastada 2018. aasta veebruaris toimuvate Pyeongchangi talimängudega.

Väljapaneku kõige hinnalisemaks atraktsiooniks on mäesuusasimulaator, mida kasutavad treeningutel ka tippsportlased.

«Näituse külastamine võibki eriti põnev olla olümpiamängude ajal. Kõigepealt vaatad telekast, kuidas tippsportlased toimetavad, seejärel saad tulla siia ja kõik omal nahal järele proovida,» rääkis Kolk.

Ahhaa turundusjuht Mathis Bogens lisas, et kindlasti pakuvad põnevust just eksootilisemad alad, mida niisama lihtsalt harrastada ei saa, olgu selleks siis jääkeegel, suusahüpped või bobisõit. «Nii et selle näitusega saab Tartu sisuliselt olümpialinnaks,» muheles ta.

Näitus ei ole renditud mõnest teisest teaduskeskusest, vaid selle pani kokku Ahhaa ise. Tihedat koostööd tehti Eesti spordi- ja olümpiamuuseumiga, mille teaduritelt pärinevad kõik väljapaneku tekstid. Pilvi Kolk lisas, et atraktsioone hangiti Saksamaalt, Kanadast, Lätist ja Soomest, mis tähendab seda, et nii rahvusvahelise skaalaga näitust neil varem olnud ei olegi.

Eksklusiivne simulaator Saksamaalt

Näituse eelarveks kujunes umbes 200 000 eurot, mis on samas suurusjärgus teiste omatehtud näitustega. Väljapaneku kõige hinnalisemaks atraktsiooniks on mäesuusasimulaator, mis osteti Münchenist ja läks maksma ligi 50 000 eurot. See on profivahend, mida kasutavad treeningutel ka tippsportlased.

«Tahame oma näitustele tuua alati tippasju. Muidugi on lumesõda ja lauahokimäng emotsionaalselt hästi vahvad, kuid alati katsume tuua midagi sellist, mida mujal ei näe. Näiteks see mäesuusasimulaator – lähim niisugune asub Moskvas,» kõneles Mathis Bogens.

Kõik atraktsioonid on Ahhaa töötajate laste peal järele proovitud ning nii on nähtud, et silmad lähevad näitusel särama juba nelja-aastastel põngerjatel. Nii oodataksegi näitusele külastajaid alates sellest vanusest ning mõistagi oleks eriti tore, kui lapsed tuleks koos vanematega ning prooviks spordialad koos järele.

«Siis saab isa lastele näidata, et pole ta ühtigi ainult tugitoolisportlane, vaid temas peitub tõeline suusahüppaja või mäesuusataja talent,» muigas Pilvi Kolk.

Näitus jääb avatuks järgmise aasta 15. aprillini.

Ahhaa teaduskeskuse turundusjuht Mathis Bogens paneb parajasti alla siniseid plastsuuski, et vürtsitada tööpäeva väikese suusahüppega. Bogensi sõnul on uue näituse atraktsioonide proovimine teinud nii mõnestki keskuse töötajast juba päris osava talisportlase, vähemalt tubastes tingimustes. FOTO: Sille Annuk
Seotud lood
21.02.2020 22.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto