Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (22) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (9) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (11) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (16) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (32) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (19) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (15) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (4) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Haldusreformi kombitsad jõudsid priitahtlike päästjateni

2 min lugemist
Kambja päästekomando põhimasin on küll mitukümmend aastat vana ZIL-marki veomasin, kuid see on endiselt ideaalses korras. Uuel aastal sõidavad Kambja valla vapimärgiga päästeautodes siiski Tõrvandi päästeseltsi mehed. FOTO: Kristjan Teedema

Pärast hiljutisi kohalike omavalitsuste valimisi ning seeläbi jõustunud haldusreformi on Kambja priitahtlikus komandos mustad meeleolud. Nimelt jäi haldusreformi hammasrataste vahele sealse vabatahtliku päästekomando pealik Jüri Toomiste, kes peab aasta lõpus sest ametist lahkuma.

Paar päeva tagasi sai Toomiste kätte koondamisteate. Seni töötas ta Kambja vallavalitsuses päästekorraldajana. Endine Kambja vald sundliideti haldusreformi raames üheks Ülenurme vallaga ning uue ühendvalla juht, endine Ülenurme vallavanem Aivar Aleksejev ei pea mõistlikuks valla eelarvest päästekorraldajat palgal hoida.

Masinad ei kao

«Ma saan aru, et vabatahtlike komandosid on tarvis, kuid Kambjas ei ole vabatahtlike päästjate seltsi. Pole MTÜd. Seal oli valla palgal päästekorraldaja, kes sageli reageeris väljakutsele üksinda,» täpsustas Aleksejev.

Kambja päästekorraldaja Jüri Toomiste möönis, et sealsete priitahtlike pritsimeeste nimekirjas on küll viisteist nime, kuid väljakutsele reageerib ta sageli üksi või paari kamraadiga. 

«Pole siit noori mehi võtta, kel oleks aega ja huvi asjaga tegeleda,» selgitas Toomiste, kes kunagi on ka kutselise päästjana töötanud ning peab seda ametit nüüdki peamiselt missioonitundest. 

Vallavanem Aleksejev selgitas, et päästeautod ja -tehnika ei kao Kambjast ära. «Kambja päästemasinad võtab üle Tõrvandi vabatahtlike päästjate selts ning ehitab Kambja priitahtliku seltsi uuesti üles. Praegusel kujul Kambja päästjatel pole võimekust,» sõnas Aleksejev.

Võetakse kampa

Tõrvandi vabatahtliku päästeseltsi juht Toomas Arumägi kuulis Kambja priitahtliku päästekomando ülevõtmisest eile õhtul loo autori käest. «Püha müristus, kes seda rääkis?» oli tema esimene reaktsioon.

Kuuldes, et otsuse langetas vallavanem, meenus talle olukord, mil neil oli vallavanemaga tõesti Kambja vabatahtlikust komandost põgusalt juttu. «Me oleme igal juhul valmis Kambja komandot töös hoidma ja seda edasi arendama,» lisas Arumägi.

Vallavanem Aivar Aleksejev selgitas, et päästeautod ja -tehnika ei kao Kambjast ära.

Veel kinnitas Tõrvandi päästeseltsi juht, et ühtegi Kambja päästemasinat ega -seadet nad utiliseerima ei kavatse hakata ning depoouksi ka kindlasti kinni ei panda. «Ma tean, et Jüri (Toomiste – toim) hoolitseb tehnika eest hästi. Usun, et masinad on heas seisus ja töökorras masinaid me kindlasti niisama seinaäärde vedelema ei jäta,» sõnas ta.

Ka lubas Arumägi, et on igal juhul valmis senise Kambja päästekomando juhi oma meeskonda võtma. «Jüriga oleme sada puuda soola ära söönud ja ma tean, mis mehega tegu. Ta on alati meeskonda oodatud. Ma ei julge lubada, et saame MTÜ arvelt maksta talle sama suurt palka, kui ta seni sai, aga kõrvale me teda mingil juhul ei jäta,» lisas Arumägi.

Samas mõistab ta, miks vallavanem Aleksejev otsustas kaks komandot ühe juhtimise alla panna. «Praegu on kõik üks suur Kambja vald ning pole väga mõistlik kahte lähedal asuvat, kuid väga erineva võimekuse ja reageerimiskiirusega komandot töös hoida,» lisas Arumägi.

Eile ei osanud Jüri Toomiste öelda, mis plaanid on tal uueks aastaks. «Kuni 31. detsembri lõunani võin siin (Kambja päästedepoos – toim) toimetada, kuid siis pean uksed sulgema,» märkis ta. Toomiste lisas veel, et tal käed-jalad töötavad ja ehk on mujalgi tublisid töömehi tarvis.

Kambja valla päästekorraldaja Jüri Toomiste (paremal) sai paar päeva tagasi kätte koondamisteate, mis jätab ta uuest aastast tööta. FOTO: Kristjan Teedema
Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto