Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
30.11.2017
Eesti Senine ebavõrdsus sunnib mandaatide jaotuse korda muutma (4) Lihatööstuse eksjuhte kahtlustatakse rahaga sigatsemises Ministeeriumiametnik: pesemine on koolis kohustuslik Simsoni jätkamine paneb valitsuse kahvlisse (30) Majandus USA maksureform läheneb lõpusirgele Välismaa Britid soovivad kiiret lahendust KOHALIK VAADE. Hispaania võitleb kõrbestumisega Kas Brexiti kõnelustel tuli läbimurre? Iiri valitsuskriis summutati viimasel hetkel Arvamus Juhtkiri: et Tallinn ei oleks kogu Eesti (1) Sigrid Kõiv: kannatlikud inimesed Madis Milling: ahistamine, ahistamine ja veel kord ahistamine (1) Postimees 1994. aastal: norralased ütlesid Euroopa Liidule ei Henrik Roonemaa: suure sotsiaalmeedia kahvel (1) Jeremy Darroch: internet vajab reegleid (3) Maarja Vaino: mida teha mäluga? (9) Kultuur Üks Eesti linn saab taas kultuuripealinnaks «Tundmatu sõdur»: klassikaline nagu iga-aastane sõjaväeparaad (2) Käest libisev reaalsus Internetiteenused ajavad traditsioonilise meedia ärevile (1) Sport Võitis Valgevene, aga mitte Domratšova Imed ongi võimalikud! Reis Lennukipiloot Immanuel Pärdil käivad muusika ja lendamine käsikäes Tartu Haldusreformi kombitsad jõudsid priitahtlike päästjateni Menukad täiturud elavad üle ootuste hästi, edukamad rentijad teenivad kuus kopsakaid summasid Annelinnas ühe foori juures jalakäijad liduvad, teise juures autojuhid venivad (4) Raeplatsile kerkib valgusküla Videoreportaaž AHHAAst. Tartust saab järgnevateks kuudeks olümpialinn Soo- ja võimumängud ehk Sina ju mulle ei anna (1) Näituse tänava masuudireostuse eemaldamine neelab 60 000 eurot Õhus on Eestit! Juba 20 aastat Reno Laidre: Tartu paistab raekojast teisiti (1) Mart Kivastikult autogrammi tahtjad võtsid Ungaris sappa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Haldusreformi kombitsad jõudsid priitahtlike päästjateni

2 min lugemist
Kambja päästekomando põhimasin on küll mitukümmend aastat vana ZIL-marki veomasin, kuid see on endiselt ideaalses korras. Uuel aastal sõidavad Kambja valla vapimärgiga päästeautodes siiski Tõrvandi päästeseltsi mehed. FOTO: Kristjan Teedema

Pärast hiljutisi kohalike omavalitsuste valimisi ning seeläbi jõustunud haldusreformi on Kambja priitahtlikus komandos mustad meeleolud. Nimelt jäi haldusreformi hammasrataste vahele sealse vabatahtliku päästekomando pealik Jüri Toomiste, kes peab aasta lõpus sest ametist lahkuma.

Paar päeva tagasi sai Toomiste kätte koondamisteate. Seni töötas ta Kambja vallavalitsuses päästekorraldajana. Endine Kambja vald sundliideti haldusreformi raames üheks Ülenurme vallaga ning uue ühendvalla juht, endine Ülenurme vallavanem Aivar Aleksejev ei pea mõistlikuks valla eelarvest päästekorraldajat palgal hoida.

Masinad ei kao

«Ma saan aru, et vabatahtlike komandosid on tarvis, kuid Kambjas ei ole vabatahtlike päästjate seltsi. Pole MTÜd. Seal oli valla palgal päästekorraldaja, kes sageli reageeris väljakutsele üksinda,» täpsustas Aleksejev.

Kambja päästekorraldaja Jüri Toomiste möönis, et sealsete priitahtlike pritsimeeste nimekirjas on küll viisteist nime, kuid väljakutsele reageerib ta sageli üksi või paari kamraadiga. 

«Pole siit noori mehi võtta, kel oleks aega ja huvi asjaga tegeleda,» selgitas Toomiste, kes kunagi on ka kutselise päästjana töötanud ning peab seda ametit nüüdki peamiselt missioonitundest. 

Vallavanem Aleksejev selgitas, et päästeautod ja -tehnika ei kao Kambjast ära. «Kambja päästemasinad võtab üle Tõrvandi vabatahtlike päästjate selts ning ehitab Kambja priitahtliku seltsi uuesti üles. Praegusel kujul Kambja päästjatel pole võimekust,» sõnas Aleksejev.

Võetakse kampa

Tõrvandi vabatahtliku päästeseltsi juht Toomas Arumägi kuulis Kambja priitahtliku päästekomando ülevõtmisest eile õhtul loo autori käest. «Püha müristus, kes seda rääkis?» oli tema esimene reaktsioon.

Kuuldes, et otsuse langetas vallavanem, meenus talle olukord, mil neil oli vallavanemaga tõesti Kambja vabatahtlikust komandost põgusalt juttu. «Me oleme igal juhul valmis Kambja komandot töös hoidma ja seda edasi arendama,» lisas Arumägi.

Vallavanem Aivar Aleksejev selgitas, et päästeautod ja -tehnika ei kao Kambjast ära.

Veel kinnitas Tõrvandi päästeseltsi juht, et ühtegi Kambja päästemasinat ega -seadet nad utiliseerima ei kavatse hakata ning depoouksi ka kindlasti kinni ei panda. «Ma tean, et Jüri (Toomiste – toim) hoolitseb tehnika eest hästi. Usun, et masinad on heas seisus ja töökorras masinaid me kindlasti niisama seinaäärde vedelema ei jäta,» sõnas ta.

Ka lubas Arumägi, et on igal juhul valmis senise Kambja päästekomando juhi oma meeskonda võtma. «Jüriga oleme sada puuda soola ära söönud ja ma tean, mis mehega tegu. Ta on alati meeskonda oodatud. Ma ei julge lubada, et saame MTÜ arvelt maksta talle sama suurt palka, kui ta seni sai, aga kõrvale me teda mingil juhul ei jäta,» lisas Arumägi.

Samas mõistab ta, miks vallavanem Aleksejev otsustas kaks komandot ühe juhtimise alla panna. «Praegu on kõik üks suur Kambja vald ning pole väga mõistlik kahte lähedal asuvat, kuid väga erineva võimekuse ja reageerimiskiirusega komandot töös hoida,» lisas Arumägi.

Eile ei osanud Jüri Toomiste öelda, mis plaanid on tal uueks aastaks. «Kuni 31. detsembri lõunani võin siin (Kambja päästedepoos – toim) toimetada, kuid siis pean uksed sulgema,» märkis ta. Toomiste lisas veel, et tal käed-jalad töötavad ja ehk on mujalgi tublisid töömehi tarvis.

Kambja valla päästekorraldaja Jüri Toomiste (paremal) sai paar päeva tagasi kätte koondamisteate, mis jätab ta uuest aastast tööta. FOTO: Kristjan Teedema
Seotud lood
29.11.2017 01.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto