L, 2.12.2023

Haldusreformi kombitsad jõudsid priitahtlike päästjateni

Eili Arula
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kambja päästekomando põhimasin on küll mitukümmend aastat vana ZIL-marki veomasin, kuid see on endiselt ideaalses korras. Uuel aastal sõidavad Kambja valla vapimärgiga päästeautodes siiski Tõrvandi päästeseltsi mehed.
Kambja päästekomando põhimasin on küll mitukümmend aastat vana ZIL-marki veomasin, kuid see on endiselt ideaalses korras. Uuel aastal sõidavad Kambja valla vapimärgiga päästeautodes siiski Tõrvandi päästeseltsi mehed. Foto: Kristjan Teedema

Pärast hiljutisi kohalike omavalitsuste valimisi ning seeläbi jõustunud haldusreformi on Kambja priitahtlikus komandos mustad meeleolud. Nimelt jäi haldusreformi hammasrataste vahele sealse vabatahtliku päästekomando pealik Jüri Toomiste, kes peab aasta lõpus sest ametist lahkuma.

Paar päeva tagasi sai Toomiste kätte koondamisteate. Seni töötas ta Kambja vallavalitsuses päästekorraldajana. Endine Kambja vald sundliideti haldusreformi raames üheks Ülenurme vallaga ning uue ühendvalla juht, endine Ülenurme vallavanem Aivar Aleksejev ei pea mõistlikuks valla eelarvest päästekorraldajat palgal hoida.

Masinad ei kao

«Ma saan aru, et vabatahtlike komandosid on tarvis, kuid Kambjas ei ole vabatahtlike päästjate seltsi. Pole MTÜd. Seal oli valla palgal päästekorraldaja, kes sageli reageeris väljakutsele üksinda,» täpsustas Aleksejev.

Kambja päästekorraldaja Jüri Toomiste möönis, et sealsete priitahtlike pritsimeeste nimekirjas on küll viisteist nime, kuid väljakutsele reageerib ta sageli üksi või paari kamraadiga. 

«Pole siit noori mehi võtta, kel oleks aega ja huvi asjaga tegeleda,» selgitas Toomiste, kes kunagi on ka kutselise päästjana töötanud ning peab seda ametit nüüdki peamiselt missioonitundest. 

Vallavanem Aleksejev selgitas, et päästeautod ja -tehnika ei kao Kambjast ära. «Kambja päästemasinad võtab üle Tõrvandi vabatahtlike päästjate selts ning ehitab Kambja priitahtliku seltsi uuesti üles. Praegusel kujul Kambja päästjatel pole võimekust,» sõnas Aleksejev.

Võetakse kampa

Tõrvandi vabatahtliku päästeseltsi juht Toomas Arumägi kuulis Kambja priitahtliku päästekomando ülevõtmisest eile õhtul loo autori käest. «Püha müristus, kes seda rääkis?» oli tema esimene reaktsioon.

Kuuldes, et otsuse langetas vallavanem, meenus talle olukord, mil neil oli vallavanemaga tõesti Kambja vabatahtlikust komandost põgusalt juttu. «Me oleme igal juhul valmis Kambja komandot töös hoidma ja seda edasi arendama,» lisas Arumägi.

Vallavanem Aivar Aleksejev selgitas, et päästeautod ja -tehnika ei kao Kambjast ära.

Veel kinnitas Tõrvandi päästeseltsi juht, et ühtegi Kambja päästemasinat ega -seadet nad utiliseerima ei kavatse hakata ning depoouksi ka kindlasti kinni ei panda. «Ma tean, et Jüri (Toomiste – toim) hoolitseb tehnika eest hästi. Usun, et masinad on heas seisus ja töökorras masinaid me kindlasti niisama seinaäärde vedelema ei jäta,» sõnas ta.

Ka lubas Arumägi, et on igal juhul valmis senise Kambja päästekomando juhi oma meeskonda võtma. «Jüriga oleme sada puuda soola ära söönud ja ma tean, mis mehega tegu. Ta on alati meeskonda oodatud. Ma ei julge lubada, et saame MTÜ arvelt maksta talle sama suurt palka, kui ta seni sai, aga kõrvale me teda mingil juhul ei jäta,» lisas Arumägi.

Samas mõistab ta, miks vallavanem Aleksejev otsustas kaks komandot ühe juhtimise alla panna. «Praegu on kõik üks suur Kambja vald ning pole väga mõistlik kahte lähedal asuvat, kuid väga erineva võimekuse ja reageerimiskiirusega komandot töös hoida,» lisas Arumägi.

Eile ei osanud Jüri Toomiste öelda, mis plaanid on tal uueks aastaks. «Kuni 31. detsembri lõunani võin siin (Kambja päästedepoos – toim) toimetada, kuid siis pean uksed sulgema,» märkis ta. Toomiste lisas veel, et tal käed-jalad töötavad ja ehk on mujalgi tublisid töömehi tarvis.

Kambja valla päästekorraldaja Jüri Toomiste (paremal) sai paar päeva tagasi kätte koondamisteate, mis jätab ta uuest aastast tööta.
Kambja valla päästekorraldaja Jüri Toomiste (paremal) sai paar päeva tagasi kätte koondamisteate, mis jätab ta uuest aastast tööta. Foto: Kristjan Teedema
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles