Sisukord
Eesti
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Senine ebavõrdsus sunnib mandaatide jaotuse korda muutma

3 min lugemist
Riigikogu koridor FOTO: Liis Treimann

Riigikogu põhiseaduskomisjonis küpseb plaan joonistada seniste valimisringkondade piirid ümber. Selle tingib olukord, kus senised ringkonnad  muutuvad suuruse poolest aina ebavõrdsemaks. Tehtud ettepanekutes varieerub ringkondade hulk seitsmest 16ni.

Tellijale

Järgmistel riigikogu valimistel juhtub nii, et kahes suurimas valimisringkonnas jagatakse välja kokku 27 mandaati, samal ajal kui nelja väiksema peale jääb selleks arvuks 25. Sellise olukorra on tekitanud rahvastiku jaotuse muutumine viimase 20 aasta jooksul, mil  inimesed on koondunud Tallinna ja selle ümbrusse.

Nimelt oli veel 1995. aasta valimistel nii, et väiksemates maakondades jaotati laiali kaheksa mandaati ja suurimas 11. Ent aastate jooksul on neid arve vastavalt elanike arvule muudetud. Järgmistel valimistel pääseb Harjumaalt ja Raplamaalt riigikogusse 14 inimest, Lääne-Virumaalt aga viis. See on peaaegu kolmekordne vahe.

29.11.2017 01.12.2017
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto