E, 23.05.2022

Tarmo Pikner: valitsusvankri järgmine ratas logiseb

Tarmo Pikner
, kolumnist
Tarmo Pikner: valitsusvankri järgmine ratas logiseb
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Tarmo Pikner
Tarmo Pikner Foto: Erik Prozes

See pauk ei tulnud luuavarrest. Täpselt aastapäevad tagasi sai teatavaks, et HKScan Estonia (inimkeeli: Rakvere lihakombinaat) juhtkond on pannud toime tõsiseid rikkumisi, mis päädis juhtkonna vallandamisega.

Tegevjuhi kohalt vallandatud Teet Soorm oli vaevalt jõudnud oma endistele tööandjatele intervjuus sõnad peale lugeda, kui prokuratuur ta ülekuulamisele viis.

Kahetasandiliseks teeb loo asjaolu, et Soormiga jagab katusealust majandus- ja taristuminister Kadri Simson. Seega, küsimuse all on ühelt poolt kuritegu ettevõtluses ja teisalt poliitmaastikul avanev pilt. Poliitiliseks teeb olukorra juba see, et Rakvere lihakombinaat on rahvusvaheline ettevõte ja kõik, mis/kes sellega seotud, saab poliitilise mõõtme nii ehk naa.

Sellises olukorras on esimene küsimus, kes ja millal võtab poliitilise vastutuse ehk kas minister Kadri Simson astub tagasi. Nagu esimesed raadioküsitlused näitavad, jagunevad kõrvaltvaatajate arvamused pooleks. Parteide juhtfiguurid on enamasti üksmeelel: las Kadri jätkab.

Keskerakondlasest peaministri Jüri Ratase sõnul on ründamine eraelu kaudu alatu ning poliitilisse kultuuri sobimatu. Koalitsioonipartnerist sotside juhile Jevgeni Ossinovskile see lugu rõõmu ei tee ja ta ootab asjaosalise selgitusi. Kolmanda valitsuspartneri IRLi juhid Seeder ja Kiisler ootavad samuti Kadri Simsoni enda seletust, kas tal on selle looga kokkupuudet.

Peab märkima, et kokkupuude ettevõtlusministri ja riigi ühe suurima ettevõtte vahel on paratamatult olemas. Kui ministri valdkonnas tehtud välisinvesteeringutega on käitutud kuritegelikult, siis kuidas saab see minister ahvatleda järgmisi välisinvestoreid siia tulema? Isegi arvestamata seda, et ministri kõrval seisab kahtlustatav, heidab selline lugu kogu valdkonnale varju.

Kahtlaselt rahulikud on reformierakondlased, vaid Jürgen Ligi on oma seinalehes soovitanud kasutada võimalust vait olla.

Vait oli pea kaks päeva Kadri Simson ise. Tõsi, põgusad vastused reporterile Kadri Simson Brüsselis olles andis, ja nagu arvata oli, toetab Simson oma elukaaslast nii heas kui ka halvas ja praegu toimuv teda töös ei sega. Niisiis, ministril seoseid kuritegevuskahtlustusega ettevõtluses pole. Uks jäi siiski paokile: kui tuleb valida lähedaste või töö vahel, siis valib Simson esimese.

Olgu nii, võib küll rääkida süütuse presumptsioonist ja lisada, et ka maffiabosside elukaaslased ei teadnud kuritegude üksikasju, kuid selles loos on veel üks miin.

Kui tuli teade, et Teet Soorm esitas äsja avalduse Maalelu Edendamise Sihtasutuse (MES) nõukogust lahkumiseks, tekkis küsimus: kuidas küll Soorm sellisesse ametisse sattus? MESi nõukogusse nimetas Soormi keskerakondlasest maaeluminister Tarmo Tamm sel kevadel. Meenutuseks, see oli tükk aega pärast seda, kui skandaal Rakvere lihakombinaadis oli lahvatanud ja Soorm lahti lastud. See on koht, mis oleks väärinud läbivalgustamist.

Peaministrile on olukord ebamugav eelkõige seetõttu, et Kadri Simson on üks ratas kolmerattalises (lisaks Mailis Repsile), mis Jüri Ratase valitsusjuhiks veeretas. Kaherattalise seljas püsida on tükk maad keerulisem.

Võib eeldada, et surve minister Simsonile suureneb lähiajal, isegi kui temale langeva elukaaslase varjuga lepitakse. Läheneb suvi, mil maanteedel hakkavad vurama tasuta bussid. Võib eeldada, et valitsusele see tasuta ei tule.

Sama suure pühendumusega, nagu uuritakse, kas õunasort renett on tõupuhas eesti õun, peab oma tõupuhtuse eest hoolt kandma ka vabariigi valitsus.

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Tallinn
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tartu Postimees
Tagasi üles