Sisukord
Autorid
Tänane leht
01.12.2017
Eesti Eesti sõjaväeluure ülem: mind üllatas Zapadi ajal Venemaa elektrooniline võimekus (10) Simson: Eestis ei nuhelda lähedaste patte pereliikmetele (32) Soorm ja Tuvi räägivad karistusaktsioonist Ülemarstile maksis koha onuheinolik kõnepruuk (12) Raekoja platsil süüdatakse advendiküünal Majandus Valitsuse majanduspoliitika tekitab hirmu (14) Soorm ja Tuvi räägivad karistusaktsioonist Turg ja konkurents pidurdavad erastamiskava (1) Välismaa Prantsuse kontingendi ülem: Eesti on nagu külm džungel (12) Prantsuse sõdurite arvates tuleb Eesti ilu välja rännakul (3) Rahulolematud sõjaroimarid Tartu vanglas KOHALIK VAADE. Rahvusvaheline kohus pole võluvits Hitler ja Castro Palestiinas (1) Arvamus Karmo Tüür: Hiina Suur Illusioon (4) Risto Berendson: peaminister Ratase poliitiline kultuuritus (23) Avo-Rein Tereping: ohtlikud plaanid riigisidega (16) Juhtkiri: ootused, mured ja hirm (1) Tarmo Pikner: valitsusvankri järgmine ratas logiseb (2) Taavet Hinrikus: Euroopal on vaja vähem, mitte rohkem piire (4) Postimees 1946. aastal: suri Johannes Vares Barbarus (8) Kultuur Kuidas seletada surnud kajakat (1) Kultuur saab raha juurde Näitleja Deborah Kara Unger: nägin #metoo tulekut ette Sport Walesi naiste jalgpalli üles ehitanud soomlane asub Eestis sama töö kallale Johanna Talihärm: liiga vara veel olümpiale mõelda Kas Toyota on M-Sportiga asjad klaarinud ja Tänak asub testima? Kuus Venemaa suusatajat said MK-sarjas stardikeelu Ideaalne kasvulava, mille väljund võiks olla n-ö Soome mudel Tallinn Raekoja platsil süüdatakse advendiküünal Tartu Rahvusülikool tähistab oma aastapäeva aktuse ja rongkäiguga Kuulutused, 1. detsember 2017 Teetööd käivad seni, kuni ilm lubab Ihaste selts võitleb kortermajade vastu Juhuse tahtel tegutseb veskis pruulikoda Galerii: uues keskuses saab arendada loovust ja niisama aega veeta Toidupank ootab vabatahtlikke jõulukuul poodidesse Kuhu tormad, Eesti laulupidu? Fotouudis: Tartu süütab pühapäeval jõulutuled, täna tehti proovi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tarmo Pikner: valitsusvankri järgmine ratas logiseb

2 min lugemist
Tarmo Pikner FOTO: Erik Prozes

See pauk ei tulnud luuavarrest. Täpselt aastapäevad tagasi sai teatavaks, et HKScan Estonia (inimkeeli: Rakvere lihakombinaat) juhtkond on pannud toime tõsiseid rikkumisi, mis päädis juhtkonna vallandamisega.

Tegevjuhi kohalt vallandatud Teet Soorm oli vaevalt jõudnud oma endistele tööandjatele intervjuus sõnad peale lugeda, kui prokuratuur ta ülekuulamisele viis.

Kahetasandiliseks teeb loo asjaolu, et Soormiga jagab katusealust majandus- ja taristuminister Kadri Simson. Seega, küsimuse all on ühelt poolt kuritegu ettevõtluses ja teisalt poliitmaastikul avanev pilt. Poliitiliseks teeb olukorra juba see, et Rakvere lihakombinaat on rahvusvaheline ettevõte ja kõik, mis/kes sellega seotud, saab poliitilise mõõtme nii ehk naa.

Sellises olukorras on esimene küsimus, kes ja millal võtab poliitilise vastutuse ehk kas minister Kadri Simson astub tagasi. Nagu esimesed raadioküsitlused näitavad, jagunevad kõrvaltvaatajate arvamused pooleks. Parteide juhtfiguurid on enamasti üksmeelel: las Kadri jätkab.

Keskerakondlasest peaministri Jüri Ratase sõnul on ründamine eraelu kaudu alatu ning poliitilisse kultuuri sobimatu. Koalitsioonipartnerist sotside juhile Jevgeni Ossinovskile see lugu rõõmu ei tee ja ta ootab asjaosalise selgitusi. Kolmanda valitsuspartneri IRLi juhid Seeder ja Kiisler ootavad samuti Kadri Simsoni enda seletust, kas tal on selle looga kokkupuudet.

Peab märkima, et kokkupuude ettevõtlusministri ja riigi ühe suurima ettevõtte vahel on paratamatult olemas. Kui ministri valdkonnas tehtud välisinvesteeringutega on käitutud kuritegelikult, siis kuidas saab see minister ahvatleda järgmisi välisinvestoreid siia tulema? Isegi arvestamata seda, et ministri kõrval seisab kahtlustatav, heidab selline lugu kogu valdkonnale varju.

Kahtlaselt rahulikud on reformierakondlased, vaid Jürgen Ligi on oma seinalehes soovitanud kasutada võimalust vait olla.

Vait oli pea kaks päeva Kadri Simson ise. Tõsi, põgusad vastused reporterile Kadri Simson Brüsselis olles andis, ja nagu arvata oli, toetab Simson oma elukaaslast nii heas kui ka halvas ja praegu toimuv teda töös ei sega. Niisiis, ministril seoseid kuritegevuskahtlustusega ettevõtluses pole. Uks jäi siiski paokile: kui tuleb valida lähedaste või töö vahel, siis valib Simson esimese.

Olgu nii, võib küll rääkida süütuse presumptsioonist ja lisada, et ka maffiabosside elukaaslased ei teadnud kuritegude üksikasju, kuid selles loos on veel üks miin.

Kui tuli teade, et Teet Soorm esitas äsja avalduse Maalelu Edendamise Sihtasutuse (MES) nõukogust lahkumiseks, tekkis küsimus: kuidas küll Soorm sellisesse ametisse sattus? MESi nõukogusse nimetas Soormi keskerakondlasest maaeluminister Tarmo Tamm sel kevadel. Meenutuseks, see oli tükk aega pärast seda, kui skandaal Rakvere lihakombinaadis oli lahvatanud ja Soorm lahti lastud. See on koht, mis oleks väärinud läbivalgustamist.

Peaministrile on olukord ebamugav eelkõige seetõttu, et Kadri Simson on üks ratas kolmerattalises (lisaks Mailis Repsile), mis Jüri Ratase valitsusjuhiks veeretas. Kaherattalise seljas püsida on tükk maad keerulisem.

Võib eeldada, et surve minister Simsonile suureneb lähiajal, isegi kui temale langeva elukaaslase varjuga lepitakse. Läheneb suvi, mil maanteedel hakkavad vurama tasuta bussid. Võib eeldada, et valitsusele see tasuta ei tule.

Sama suure pühendumusega, nagu uuritakse, kas õunasort renett on tõupuhas eesti õun, peab oma tõupuhtuse eest hoolt kandma ka vabariigi valitsus.

Seotud lood
    30.11.2017 02.12.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto