Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
01.12.2017
Eesti Eesti sõjaväeluure ülem: mind üllatas Zapadi ajal Venemaa elektrooniline võimekus (10) Simson: Eestis ei nuhelda lähedaste patte pereliikmetele (32) Soorm ja Tuvi räägivad karistusaktsioonist Ülemarstile maksis koha onuheinolik kõnepruuk (12) Raekoja platsil süüdatakse advendiküünal Majandus Valitsuse majanduspoliitika tekitab hirmu (14) Soorm ja Tuvi räägivad karistusaktsioonist Turg ja konkurents pidurdavad erastamiskava (1) Välismaa Prantsuse kontingendi ülem: Eesti on nagu külm džungel (12) Prantsuse sõdurite arvates tuleb Eesti ilu välja rännakul (3) Rahulolematud sõjaroimarid Tartu vanglas KOHALIK VAADE. Rahvusvaheline kohus pole võluvits Hitler ja Castro Palestiinas (1) Arvamus Karmo Tüür: Hiina Suur Illusioon (4) Risto Berendson: peaminister Ratase poliitiline kultuuritus (23) Avo-Rein Tereping: ohtlikud plaanid riigisidega (16) Juhtkiri: ootused, mured ja hirm (1) Tarmo Pikner: valitsusvankri järgmine ratas logiseb (2) Taavet Hinrikus: Euroopal on vaja vähem, mitte rohkem piire (4) Postimees 1946. aastal: suri Johannes Vares Barbarus (8) Kultuur Kuidas seletada surnud kajakat (1) Kultuur saab raha juurde Näitleja Deborah Kara Unger: nägin #metoo tulekut ette Sport Walesi naiste jalgpalli üles ehitanud soomlane asub Eestis sama töö kallale Johanna Talihärm: liiga vara veel olümpiale mõelda Kas Toyota on M-Sportiga asjad klaarinud ja Tänak asub testima? Kuus Venemaa suusatajat said MK-sarjas stardikeelu Ideaalne kasvulava, mille väljund võiks olla n-ö Soome mudel Tallinn Raekoja platsil süüdatakse advendiküünal Tartu Rahvusülikool tähistab oma aastapäeva aktuse ja rongkäiguga Kuulutused, 1. detsember 2017 Teetööd käivad seni, kuni ilm lubab Ihaste selts võitleb kortermajade vastu Juhuse tahtel tegutseb veskis pruulikoda Galerii: uues keskuses saab arendada loovust ja niisama aega veeta Toidupank ootab vabatahtlikke jõulukuul poodidesse Kuhu tormad, Eesti laulupidu? Fotouudis: Tartu süütab pühapäeval jõulutuled, täna tehti proovi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ihaste selts võitleb kortermajade vastu

2 min lugemist
Auto ja prügikastide taga on ala, kuhu kavandatakse uusi hooneid. FOTO: Kristjan Teedema

Ihaste seltsi esindajad leiavad, et Ihaste ja Annelinna vahel kulgeva idaringtee Ihaste-poolsele küljele kavandatavad kortermajad rikuks piirkonna miljööväärtust ning nende ehitamise vältimiseks tuleks muuta linnaosade piiri.

FOTO: Graafika: Artur Kuus

«Meil on kirjalik dokument, mis lubab, et Ihastesse kortermaju ei ehitata,» teatas Ihaste seltsi juhatuse esimees Kalle Pilt. Kuid ta pidi ka nentima, et käesoleval juhul pole sellest kasu, sest Ihaste tee 18 krunt, kuhu peaks praegu koostatava detailplaneeringu järgi tulevikus kortermajad kerkima, jääb napilt Ihaste linnaosast välja.

Probleemi põhiallikana tõstis Pilt esile asjaolu, et koos idaringtee valmimisega muutus Annelinna ja Ihastet lahutav piir ebaloogiliseks. «Tekkis olukord, kus idaringteest Ihaste poole võidakse ehitada kõrghooneid, sest see ala on kaardi järgi Annelinna osa,» lausus ta. Pildi hinnangul oleks loogilisem, kui linnaosade piir ühtiks ringteega.

Linn ei loobu

Tartu linnavalitsuses kortermajade rajamises kõnealusesse kohta probleemi ei nähta. Linna üldplaneeringu- ja arenguteenistuse juhataja Indrek Ranniku sõnul on arusaam, nagu oleks linnaosapiiril ehitusõiguslikult määrav roll, väär ja teisejärguline. 

Tema sõnul ei lähtuta kortermajade paigutamisel mitte linnaosapiirist, vaid linnaehituslikust loogikast, mille järgi ei hakkaks kortermajade kvartalist algav liiklus kulgema läbi Ihaste, vaid otse idaringteele. «Too kortermajade rühm oleks täiesti iseseisev ega seostuks logistiliselt kuidagi Ihastega,» põhjendas ta.

Samuti ei tasu Ranniku sõnul peljata seda, et kogu idaringteest Ihaste poole jääv ala kortermaju täis ehitatakse. «Ihaste jääb siiski ühepere­elamutele ja kortermaju me sinna ei luba,» lausus ta. Juba kavandamisel olevatest kortermajadest linn siiski loobuda ei kavatse.

Kõnealuse koha arendaja Seve Ehituse tegevjuhi Vello Enniste sõnul pole viimasel ajal Ihaste tee 18 detailplaneeringuga edasi liigutud, sest see oli seotud linna üldplaneeringu valmimisega. Et aga viimane sai linnavolikogult kahe kuu eest heakskiidu, on tõenäoline, et lähiajal tahab Seve Ehitus detailplaneeringut jätkata. 

Linna üldplaneeringu- ja arenguteenistuse juhataja Indrek Ranniku sõnul on arusaam, nagu oleks linnaosapiiril ehitusõiguslikult määrav roll, väär ja teisejärguline.

«Linn on üldplaneeringu kinnitanud ja selle järgi käib planeerimine. Mitte mingisugust erilahendust seal enam ei tehta,» teatas Enniste. Ta rõhutas, et üldplaneeringu koostamises oli kõigil linnaelanikel vaba võimalus kaasa rääkida ja seda arvestades peaks praegune lahendus olema parim. «Igatahes peaks see arendus selle piirkonna väärtust kõvasti suurendama,» sõnas ta.

Selts jätkab võitlemist

Kalle Pilt ütles siiski, et kuni detailplaneeringut pole vastu võetud, kavatseb selts jätkata selle vastu võitlemist. «Teeme kõik endast oleneva, et seda ei võetakski sellisel kujul vastu,» lubas ta.

Esialgsete plaanide järgi tahab arendaja idaringiäärsele 24,4-hektarisele Ihaste tee 18 krundile ehitada 77 uut hoonet, kuhu võiks elama asuda kuni 409 perekonda. Kuigi valdavalt koosneks hoonestik eramajadest ja ridaelamuboksidest, hakkaks nende keskel olema ka 23 kahe- ja kolmekorruselist kortermaja.

Seotud lood
30.11.2017 02.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto