Sisukord
Kultuur
Tänane leht
04.12.2017
Eesti Mida teeksid laevakaitsjad kodumaale naastes (3) Väätsa valla kontol ei jagu raha arvete tasumiseks (9) Ettemaksu saanud sisustusfirma jättis kooli mööblita Spiooniromantika lõpeb vahistamise hetkel (7) Majandus Tulevikutöö ekspert rahustab: töökohad ei kao mitte kuhugi (1) Välismaa Flynni vale Trumpi ei kohuta KOHALIK VAADE. Võidujooks presidendipaleesse kui ootamatuste ahel Välismaa 04.12.2017 Arvamus Hardo Pajula: majandus ja muu (12) Martin Kutti: kübersõda – ohtlik reaalsus Juhtkiri: elab veel Beria, elab ikka veel Frank Appel: 2050. aastaks heitmevabaks? Mõeldav! (4) Postimees 1920. aastal: suurtööstuse aktsiaid koondatagu rohkemal arvul omale maale Kalev Stoicescu: kas Donbassi külmutatakse? (5) Kultuur Žürii: võidufilm jutustas lihtsa inimliku loo Grand prix' napsas film üksikust külamehest Mida ma vanemana valesti tegin? Kes on operaatorid Erik Põllumaa ja Ivar Taim? Sport Norra võitis kõik mis võimalik Manchesteri kaksikjuhtimine püsib Oliver Orav: südametunnistus ei lubanud võõrsile minna Imemees Klaebo püsib löömatuna Põlva Serviti löömatu kvaliteet Teadus Läbi aegade suurim leid muudab teadmisi lendavatest saurustest Tartu Kohtus süüdi jäänud Aivar Soobi umbusaldamine kukkus läbi (2) Ilves-Extra kaubamärk elab edasi Soome juubeli nädal pakub Tartus rohkelt avastamist Uus mobiilirakendus näitab kirjandusse mässitud linna Soome 100: Tartu – soome kirjanike linn Jüri Kõre: koalitsioonileping iseendaga (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mida ma vanemana valesti tegin?

2 min lugemist
Perekond end oma tuppa lukustanud Mike´i ukse taga tema sünnipäeval. FOTO: Kaader filmist

Miks lukustavad mõned noored inimesed end oma tuppa ega tule sealt nädalate ja kuude kaupa välja? Istuvad internetis, söövad minimaalselt ning teevad oma häda plastpudelisse, et vältida igasugust kontakti välismaalilmaga? Kogu ülejäänud pereliikmete elu on aga häiritud, kõik on stressis ja tahavad teada: «Miks???», kuid toas istuja jääb vait.

Sellest kõneleb PÖFFil parimaks debüütfilmiks tunnistatud saksa režissööri Isabel Prahli draama «Tuhat võimalust kirjeldada vihma». Inspiratsiooni sai filmitegija Jaapanis levinud hikikomori’dest – üldjuhul 20. eluaastates meestest, kes eralduvad ühiskonnast – ning hakkas uurima samasuguseid juhtumeid Euroopas. Prahli sõnul ongi sellistele perekondadele kõige raskem see, et ei teata põhjusi, miks lähedane nii käitub. Võib vaid otsida ja oletada ning süüdistada iseend.

Kogu lugu on jutustatud perekonna vaatepunktist ning end tuppa lukustanud perepoega Mike’i me ekraanil ei näegi. Seega saab vaataja täielikult keskenduda ülejäänud perekonna psühholoogilistele traumadele. Keskeas pereema Susanne (Bibiana Beglau) üritab kompenseerida poja kaotust (tinglikult võib olukorda kaotuseks nimetada), tekitades veidra suhte tema sõbra Oliveriga (Louis Hofmann), milles on juba algusest peale tunda tugevat seksuaalset alatooni. Pinge noore, alles oma mehevõimeid avastava teismelise ja keskealise küpse naise vahel kasvab isa stseeniga. Ning samas kasvab ka Susanne frustratsioon, kes tajub ilmselt ebaõnnestumist nii abikaasa kui ka emana.

Isa Thomas (Bjarne Mädel) elab oma frustratsiooni omakorda välja esimese ettejuhtuva teenindaja peal, kes ei ole sellist käitumist millegagi ära teeninud. Peretütar Miriam (Emma Bading), kes tunneb end koolis alaväärsena, üritab end hulljulgete käikudega kaaslastele tõestada.

Miks ikkagi «Tuhat võimalust kirjeldada vihma»? Sest Isabel Prahli sõnade järgi leidub internetist sadu videoid, kuidas inimesed on filminud vihma. «Leidsime väga huvitavat materjali, kuid tihti oli väga raske õigusi saada, et neid filmis kasutada,» rääkis Prahl pressikonverentsil. Vihm on huvitavalt filmi pikitud nii pildiliselt kui ka sisuliselt: ainsad teated, mis Mike ukse alt paberilipakatel saadab, on ilmaennustused Ohio kohta.  

BOX

«Tuhat võimalust kirjeldada vihma»

Saksamaa 2017

Rezisöör: Isabel Prahl

Osades: Bjarne Mädel, Bibiana Beglau, Louis Hofmann, Emma Bading jt.

Seotud lood
    02.12.2017 05.12.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto