Sisukord
Uudised
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (16) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (2) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (1) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (5) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (2) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (1) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (10) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (1) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Soome juubeli nädal pakub Tartus rohkelt avastamist

2 min lugemist
FOTO: TPM

​Soome riigi iseseisvumisest täitub sel kolmapäeval sajand ning juubelinädal tuleb tegevusküllane ka Tartus, kus saab otsida Soome kohta uusi teadmisi, nautida head soome muusikat ja soomepäraseid toite linna restoranides. 

Juba täna on Tartu ülikooli peahoones ajalooseminar, kus astuvad üles Eesti ajaloolased Ago Raudsepp ja Eero Medijainen, kes muu  hulgas analüüsivad, miks suutis Soome sõja-aastail jääda iseseisvaks, aga Eesti mitte. 

Kõnelevad ka Soome tuntud sotsiaalteadlane ja kirjanik Sari Näre, kellelt mullu ilmus teos «Sota ja seksi», kus ta uurib seda, kuidas mõjutasid eelmise sajandi sõjad seksuaalsust ning soorollide kujunemist Soomes.

Neljas esineja on kirjanik Antti Tuuri, kelle teose «Igitee» põhjal vändatud suurfilm tänavu esilinastus. 

Seminari juhib ajakirjanik Rain Kooli.

Soome nädala programmikoordinaator Kadri Kaljurand ütles, et seminar on avatud kõigile.

Juba on avatud näitus «100 hetke» Tartu kaubamaja kolmandal korrusel. «Suvel oli kampaania, kus eestlased said Soome hetkedest ja soomlased Eesti hetkedest ise pilte teha, žürii valis välja sada paremat,» rääkis Kaljurand.

Näitus on Tartus 8. detsembrini ja läheb edasi Helsingisse.

Soome iseseisvuspäeva tähistamine on 6. detsembril, kui raekoja kellad mängivad Sibeliuse «Finlandiat». Raeplatsil esineb maaülikooli meeskoor Gaudeamus ning kuuma jooki ja suupisteid pakuvad Soome aukonsulaat ja Fortum Eesti.

Pidupäeva õhtul on Eesti Rahva Muuseumis akordionist Kimmo Pohjose kontsert.

Sibeliuse sünnipäevakontsert peetakse 8. detsembril linnamuuseumi saalis, üles astuvad kolm Soome muusikut: flöödimängija Jenny Metsälä, kandlemängija Noora Laiho ja pianist Seppo Varho ja laulab Atlan Karp.

Tartu söögikohad pakuvad Soome juubelinädalal soomepäraseid toite.

Kadri Kaljurand rääkis, et kindlasti ei saa märkamatuks jääda, et teisipäevast neljapäevani on Vanemuise kontserdimaja ja sillad valgustatud Soome lipu värvides nagu paljud kuulsad ehitised üle maailma. Ka Rooma Colosseum on siis valgustatud sinivalgeks.

Soome juubel Tartus

  • Lastenäitus «Mäng + Peli = 100!» mänguasjamuuseumis kuu lõpuni.
  • Näitus «Soome kauneimad raamatud 2016» kõrgema kunstikooli raamatukogus 15. detsembrini.
  • Lastenäitus «Teedu ja Peedu» Tampere majas kolmapäevani.
  • Fotonäitus «100 hetke» kaubamaja aatriumis reedeni.
  • Soome toitude nädal: Ingeri majas soomepärased lõunasöögid, erimenüü restoranides.
  • Homme kell 17.15 tantsuetendus (Riikka Kosola, POUK-teater) Karlova teatris.
  • Reedest fotonäitus «Ingerimaa ja ingeri­­soomlaste 100 aastat» Tampere majas.
  • 13.12 kell 18 Eesti ja Soome «Kauneimad jõululaulud» ühislaulmine Jaani kirikus.
  • Kõigest lähemalt www.finst.ee.
Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto