Sisukord
Uudised
Postimees
04.12.2017
Eesti Mida teeksid laevakaitsjad kodumaale naastes (3) Väätsa valla kontol ei jagu raha arvete tasumiseks (9) Ettemaksu saanud sisustusfirma jättis kooli mööblita Spiooniromantika lõpeb vahistamise hetkel (7) Majandus Tulevikutöö ekspert rahustab: töökohad ei kao mitte kuhugi (1) Välismaa Flynni vale Trumpi ei kohuta KOHALIK VAADE. Võidujooks presidendipaleesse kui ootamatuste ahel Välismaa 04.12.2017 Arvamus Hardo Pajula: majandus ja muu (12) Martin Kutti: kübersõda – ohtlik reaalsus Juhtkiri: elab veel Beria, elab ikka veel Frank Appel: 2050. aastaks heitmevabaks? Mõeldav! (4) Postimees 1920. aastal: suurtööstuse aktsiaid koondatagu rohkemal arvul omale maale Kalev Stoicescu: kas Donbassi külmutatakse? (5) Kultuur Žürii: võidufilm jutustas lihtsa inimliku loo Grand prix' napsas film üksikust külamehest Mida ma vanemana valesti tegin? Kes on operaatorid Erik Põllumaa ja Ivar Taim? Sport Norra võitis kõik mis võimalik Manchesteri kaksikjuhtimine püsib Oliver Orav: südametunnistus ei lubanud võõrsile minna Imemees Klaebo püsib löömatuna Põlva Serviti löömatu kvaliteet Teadus Läbi aegade suurim leid muudab teadmisi lendavatest saurustest Tartu Kohtus süüdi jäänud Aivar Soobi umbusaldamine kukkus läbi (2) Ilves-Extra kaubamärk elab edasi Soome juubeli nädal pakub Tartus rohkelt avastamist Uus mobiilirakendus näitab kirjandusse mässitud linna Soome 100: Tartu – soome kirjanike linn Jüri Kõre: koalitsioonileping iseendaga (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Soome juubeli nädal pakub Tartus rohkelt avastamist

2 min lugemist
FOTO: TPM

​Soome riigi iseseisvumisest täitub sel kolmapäeval sajand ning juubelinädal tuleb tegevusküllane ka Tartus, kus saab otsida Soome kohta uusi teadmisi, nautida head soome muusikat ja soomepäraseid toite linna restoranides. 

Juba täna on Tartu ülikooli peahoones ajalooseminar, kus astuvad üles Eesti ajaloolased Ago Raudsepp ja Eero Medijainen, kes muu  hulgas analüüsivad, miks suutis Soome sõja-aastail jääda iseseisvaks, aga Eesti mitte. 

Kõnelevad ka Soome tuntud sotsiaalteadlane ja kirjanik Sari Näre, kellelt mullu ilmus teos «Sota ja seksi», kus ta uurib seda, kuidas mõjutasid eelmise sajandi sõjad seksuaalsust ning soorollide kujunemist Soomes.

Neljas esineja on kirjanik Antti Tuuri, kelle teose «Igitee» põhjal vändatud suurfilm tänavu esilinastus. 

Seminari juhib ajakirjanik Rain Kooli.

Soome nädala programmikoordinaator Kadri Kaljurand ütles, et seminar on avatud kõigile.

Juba on avatud näitus «100 hetke» Tartu kaubamaja kolmandal korrusel. «Suvel oli kampaania, kus eestlased said Soome hetkedest ja soomlased Eesti hetkedest ise pilte teha, žürii valis välja sada paremat,» rääkis Kaljurand.

Näitus on Tartus 8. detsembrini ja läheb edasi Helsingisse.

Soome iseseisvuspäeva tähistamine on 6. detsembril, kui raekoja kellad mängivad Sibeliuse «Finlandiat». Raeplatsil esineb maaülikooli meeskoor Gaudeamus ning kuuma jooki ja suupisteid pakuvad Soome aukonsulaat ja Fortum Eesti.

Pidupäeva õhtul on Eesti Rahva Muuseumis akordionist Kimmo Pohjose kontsert.

Sibeliuse sünnipäevakontsert peetakse 8. detsembril linnamuuseumi saalis, üles astuvad kolm Soome muusikut: flöödimängija Jenny Metsälä, kandlemängija Noora Laiho ja pianist Seppo Varho ja laulab Atlan Karp.

Tartu söögikohad pakuvad Soome juubelinädalal soomepäraseid toite.

Kadri Kaljurand rääkis, et kindlasti ei saa märkamatuks jääda, et teisipäevast neljapäevani on Vanemuise kontserdimaja ja sillad valgustatud Soome lipu värvides nagu paljud kuulsad ehitised üle maailma. Ka Rooma Colosseum on siis valgustatud sinivalgeks.

Soome juubel Tartus

  • Lastenäitus «Mäng + Peli = 100!» mänguasjamuuseumis kuu lõpuni.
  • Näitus «Soome kauneimad raamatud 2016» kõrgema kunstikooli raamatukogus 15. detsembrini.
  • Lastenäitus «Teedu ja Peedu» Tampere majas kolmapäevani.
  • Fotonäitus «100 hetke» kaubamaja aatriumis reedeni.
  • Soome toitude nädal: Ingeri majas soomepärased lõunasöögid, erimenüü restoranides.
  • Homme kell 17.15 tantsuetendus (Riikka Kosola, POUK-teater) Karlova teatris.
  • Reedest fotonäitus «Ingerimaa ja ingeri­­soomlaste 100 aastat» Tampere majas.
  • 13.12 kell 18 Eesti ja Soome «Kauneimad jõululaulud» ühislaulmine Jaani kirikus.
  • Kõigest lähemalt www.finst.ee.
Seotud lood
02.12.2017 05.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto