Sisukord
Eesti
Postimees
04.12.2017
Eesti Mida teeksid laevakaitsjad kodumaale naastes (3) Väätsa valla kontol ei jagu raha arvete tasumiseks (9) Ettemaksu saanud sisustusfirma jättis kooli mööblita Spiooniromantika lõpeb vahistamise hetkel (7) Majandus Tulevikutöö ekspert rahustab: töökohad ei kao mitte kuhugi (1) Välismaa Flynni vale Trumpi ei kohuta KOHALIK VAADE. Võidujooks presidendipaleesse kui ootamatuste ahel Välismaa 04.12.2017 Arvamus Hardo Pajula: majandus ja muu (12) Martin Kutti: kübersõda – ohtlik reaalsus Juhtkiri: elab veel Beria, elab ikka veel Frank Appel: 2050. aastaks heitmevabaks? Mõeldav! (4) Postimees 1920. aastal: suurtööstuse aktsiaid koondatagu rohkemal arvul omale maale Kalev Stoicescu: kas Donbassi külmutatakse? (5) Kultuur Žürii: võidufilm jutustas lihtsa inimliku loo Grand prix' napsas film üksikust külamehest Mida ma vanemana valesti tegin? Kes on operaatorid Erik Põllumaa ja Ivar Taim? Sport Norra võitis kõik mis võimalik Manchesteri kaksikjuhtimine püsib Oliver Orav: südametunnistus ei lubanud võõrsile minna Imemees Klaebo püsib löömatuna Põlva Serviti löömatu kvaliteet Teadus Läbi aegade suurim leid muudab teadmisi lendavatest saurustest Tartu Kohtus süüdi jäänud Aivar Soobi umbusaldamine kukkus läbi (2) Ilves-Extra kaubamärk elab edasi Soome juubeli nädal pakub Tartus rohkelt avastamist Uus mobiilirakendus näitab kirjandusse mässitud linna Soome 100: Tartu – soome kirjanike linn Jüri Kõre: koalitsioonileping iseendaga (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kohtuotsus lükkas ümber kõik prokuratuuri süüdistused

2 min lugemist
Välisministeeriumi asekantsler Anneli Kolk. FOTO: Jaanus Lensment

India kohus avaldas laupäeval vanglast vabastatud laevakaitsjate kohtuotsuse täisteksti, milles on kirjas, et mehed tuleb vabaks lasta ning tagastada neile dokumendid ja raha.

Avalikustatud kohtuotsus on täpselt 100 lehekülje pikkune ja seal on lahti kirjutatud kõik, milles laevakaitsjad eelmises kohtuastmes süüdi mõisteti. Mullu jaanuaris tehtud kohtuotsuses pandi meestele süüks keelatud relvastatud alusega India territoriaalvetesse sisenemine, relvade omamine ja relvalubade puudumine. Nad pääsesid toona vaid kahest süüdistusest: relva omamisest mitteteatamisest ja ettekavatsetud kuriteost.

Seega oli üks oluline arutluskoht kohtuprotsessis see, kas Sierra Leone lipu all sõitnud piraaditõrjelaev Seaman Guard Ohio oli ikkagi India territoriaalvetes või mitte. Kohtu lõplik seisukoht oli, et prokurör ei suutnud laeva viibimist territoriaalvetes tõendada, ja isegi kui laev oleks olnud India vetes, oleks rahvusvaheline mereõigus taganud sellele õiguse rahumeelseks läbisõiduks (Right of Innocent Passage). Kohtu hinnangul näitasid tõendid ka seda, et Seaman Guard Ohio oli hädaolukorras, sest kütus hakkas lõppema ja laeva kapten ootas diislikütust ja edasisi juhiseid.

Relvade asjus käis põhivaidlus selle üle, kas laevalt leitud kuus relva on Indias keelatud või mitte – automaatrelvad pole Indias tsiviilkäibes lubatud. Kõrgem kohus tugines selles küsimuses eksperdi hinnangule ja jäi seisukohale, et leitud relvad on poolautomaatsed. Süüdistus relvalubade puudumise kohta ei ole kõrgema kohtu otsuse kohaselt aga üldse asjakohane, sest laeval ei olnud plaanis Indiasse sõita.

Kohus andis korralduse mehed vabastada ning tagastada neile kuuluvad dokumendid ehk passid ja nende meremehepassid ning raha, mis nad on kohtukuludeks maksnud. «Süüdistuse esitaja ei ole suutnud tõestada, et vaidlusalune laev rikkus riigis rahu ja korda või kahjustas julgeolekut,» seisab kohtulahendis.

Chennais viibiva välisministeeriumi asekantsleri Annely Kolgi sõnul on tegu väga positiivse uudisega. «Kohtuotsus on nüüd aluseks, et kõik ametkonnad saaksid hakata kaasusega tegelema, öelda oma seisukohad ja me saaksime omalt poolt teha kõik selleks, et mehed saaksid kätte oma väljasõiduviisad,» ütles ta.

Kolgi sõnul jõudis kohtuotsuse täistekst temani laupäeva pärastlõunal ning sellest informeeriti kohe ka laevakaitsjaid ja nende lähedasi. «Meie järgmine samm tuleb esmaspäeva hommikul, kui loodetavasti asuvad kõik ametkonnad edastama arvamusi selle otsuse kohta,» lausus ta.

Täna plaanib Kolk koos oma Suurbritannia kolleegidega minna kohtumisele ka kohalikku välismaalaste ametisse, kellelt vajatakse kinnitust väljasõiduloale.

India kohus mõistis nädala algul õigeks kõik neli aastat tagasi kinni peetud 35 laevakaitsjat, kelle seas oli ka 14 eestlast: Renee Tõnissaar, Igor Blinkov, Raigo Kustmann, Vladislav Koršunov, Lauri Ader, Alvar Hunt, Denis Suhhanov, Igor Totrov, Roman Obeltšak, Kristo Koha, Aleksei Tutonin, Dmitri Pappel, Aivar Jõgiste ja Andrei Gortšagov.

Seotud lood
02.12.2017 05.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto