Harkivi eestlased taastavad Mäetaguse dekabristi monumenti

Andreas Roseni mälestusmärk Harkivi oblastis kolm aastat tagasi, kui see oli veel enam-vähem sirge ning enne metallivaraste katseid sealt osasid ära kangutada. Tähelepanuväärne on, et Nõukogude ajal kirjutati mehe sünniaasta tegelikust aasta võrra hilisemaks. FOTO: Erakogu

Harkivi eestlaste selts on võtnud südameasjaks taastada Ukrainas mälestusmärk Ida-Virumaal Mäetaguse mõisas sündinud ja üles kasvanud dekabristile Andreas Rosenile (1799–1884), mille jaoks nad koguvad aktiivselt annetusi.

Tellijale Tellijale

Vajalikud dokumendid 40 aastat tagasi püstitatud, kuid aja jooksul kõvasti kulunud mälestusmärgi taastamiseks ning haua ümbruse heakorrastamiseks on kõik juba kogutud, puudu on vaid taastamiseks vajalik raha kuni 200 000 grivnat (6100 eurot), rääkis Harkivi eestlaste seltsi aktiivne ajaloouurija Leena Slivtšenko.

1799. aastal Mäetaguse mõisas sündinud baltisaksa parun Andreas Hermann Heinrich von Rosen (venepäraselt Andrei Jevgenjevitš Rosen) oli üks nimekamaid Eestimaalt pärit aadlikke, kes osales ühes Venemaa tuntumas riigipöördekatses enne 1917. aasta Veebruarirevolutsiooni. Keiser Nikolai I troonile tõusmise vastaste vandenõus osalesid 1825. aasta detsembris Peterburis peamiselt noored aadlikud-sõjaväelased, kes soovisid tuua Venemaale konstitutsioonilist monarhiat ja euroopalikumat valitsemist. Vastuhakk nurjus, viis aktiivsemat juhti poodi keisri käsul üles.

04.12.2017 06.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto