Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (2) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (24) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (84) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (36) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: brittide lask jalga

2 min lugemist
ELi lipp Briti parlamendihoone ees. FOTO: JUSTIN TALLIS/AFP

Briti Iseseisvuspartei endine juht ja europarlamendisaadik Nigel Farage, kes õhutas aastaid Euroopa Liidust lahkumise meeleolu, tunnistas pärast referendumit: «Jah, me petsime oma Euroopa Liidust väljumise kampaania käigus.» Tagajärg on see, et Farage’i erakond on nüüd Suurbritannias poliitiline laip. Kui 2015. aasta üldvalimistel saadi 3,9 miljonit häält, siis selle aasta juunis 600 000. Farage on ennustanud oma erakonnale peatset lõppu, aga samasugune poliitiline laip on ta ka ise. Nii pole tal muid tulevikuväljavaateid kui loota pensionile Euroopa maksumaksjatelt.

Viimased küsitlused on näidanud, et pensionärid ja sinikraed, kes olid peamised Brexiti toetajad, on aasta jooksul oma otsust kahetsema hakanud. Mida aeg edasi, seda selgemaks saab, et britid on endale jalga tulistanud, kusjuures suurekaliibrilisest tulirelvast.

Kui küsida, millised kaks riiki on olnud suurimad kasusaajad Euroopa Liidust, siis need on Saksamaa ja Suurbritannia. Viimase ekspordist 52 protsenti läheb Euroopa Liidu maadesse, üle poole välisinvesteeringuid Suurbritanniasse on tulnud samuti teistest Euroopa Liidu maadest. Nende maht on viimase kümnendi jooksul kaks korda kasvanud.

Jah, tõepoolest maksid britid Euroopa Liidu eelarvesse üle kahe korra enam, kui sealt oma regioonide ja põllumajanduse toetuseks tagasi said. Kuid see oli väike hind, arvestades, et nad hoidsid veerandit Euroopa Liidu finantsturust enda käes. Kümnendiku Suurbritannia SKTst on seni andnud London City finantskeskus, mis omakorda on õitsenud tänu eurooplastele. Kindlasti rõõmustab Brexit Londoni Mandri-Euroopa peamist konkurenti Frankfurti, mida eurooplastest kliendid tulevikus eelistavad.

Brexit seab ohtu ka Suurbritannia territoriaalse terviklikkuse. Šotlaste iseseisvusreferendumi läbikukkumises 2014. aastal oli suur osa šotlaste teadmisel, et Euroopa Liit neid ilma Inglismaata ei taha. Brittide lahkumine annab nüüd Šoti iseseisvumisliikumisele hoopis teise tulevikuperspektiivi. Viimase poolehoidjad on lubanud korraldada pärast Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust uue referendumi.

Inimestel on tulevikust tavaliselt üsna vale ettekujutus. Seda nähakse olevikusarnasena, pisikeste muutustega. Mida aeg edasi, seda sügavamalt hakkavad britid lahkumisotsust kahetsema. Pole ka välistatud, et pärast lõplikku lahkumist Euroopa Liidust, mis võtab paar aastat aega, korraldab mõni tulevane Briti valitsus järgmise kümne aasta jooksul juba uue referendumi. Sedapuhku Euroopa Liitu astumiseks.

Praeguselt Theresa May valitsuselt Brexiti-otsuse muutmist oodata ei tasu. See tähendaks tema poliitikukarjääri lõppu, poliitik aga juhindub oma tegevuses eelkõige ellujäämis-imperatiivist.

Seotud lood
21.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto