Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
06.12.2017
Eesti Koolivõimlas vajuvad normid unustusse Narkomaanid: mitte midagi pole praegu saada (17) Ajalooline hetk: fentanüüliäri pandi seisma (6) Koolikius jõudis esimest korda riigikohtusse Mikser teeb ettepaneku jätta laevakaitsjate kulud riigi kanda (8) Majandus Kas Eesti on uus Soome? (2) Välismaa Maailm värvub Soome auks sinivalgeks Saakašvili tekitas Kiievis kaose Suure ringi küsimus Suurbritannias: kes kontrollib Brexiti läbirääkimisi? Mille poolest on Soome maailmas tuntud? Arvamus Juhtkiri: tere tulemast koju, kadunud pojad! (1) Katrin Idla ja Marek Strandberg: maul halten und weiter spritzen!* (8) Edasi 1988. aastal: kuidas teha krambambulit Gunnar Okk: vennasrahvaste kultuurisild (1) Lugeja kiri: ukselt ukseni ühistransport Kaupo Meiel: Soome-oht (13) Erkki Bahovski: sajand iseseisvust (3) Kultuur Tühjuse nauding (1) Kes siis veel, kui mitte meie − keskpärased inimesed? Joanna Kalmu kättemaks mugavustagurlastele (1) Sport ROK ei kommenteeri endiselt Šmigun-Vähi dopingujuhtumit (1) Andres Sõbra korvpallikommentaar: Kairys tuli CVd täiendama, mitte meie korvpalli arendama ROK päästis, mis päästa andis - Venemaale olümpiakeeld! Palju õnne, põhjanaabrid! Teil on 100-aastane riik ja vägevad spordisangarid! Tartu Säravaimad noorteadlased pälvisid preemia Otepää vallavalitsus lubab kasutada kasutusloata kultuurikeskust (2) Aasta ettevõtlik õppur on kätt proovinud mitmes firmas ja pürgib suusatamises tippu Tartu Postimehe piparkoogivõistlus tuleb taas Soome 100: kuidas oleks elu Soometa? Eksinud suures maailmas Meelelahutus Koomiks Sudoku

Säravaimad noorteadlased pälvisid preemia

2 min lugemist
Kirsti Jõesalu ja Indrek Kalvet. FOTO: Sille Annuk

Eesti teaduse homne, aga miks mitte juba ka tänane päev oli teisipäeva pärastlõunal kokku tulnud haridus- ja teadusministeeriumi suurde saali. Pidulikul üritusel kuulutati välja tänavused üliõpilaste riikliku teadustööde konkursi parimad, samuti anti kätte Eesti teaduste akadeemia presidendi eripreemiad ning esimest korda ka sotsiaalministeeriumi eripreemiad.

Riiklikud preemiad anti välja kolmel õppetasemel ja neljas teadusvaldkonnas. Lisaks valdkondlikele preemiatele anti välja kaks tasemete ja valdkondadeülest 3600-eurost peapreemiat. Need pälvisid Kirsti Jõesalu (Tartu ülikool) doktoritöö «Mäletamise dünaamika ja pinged nõukogudejärgses mälukultuuris: hilise nõukogude aja tähenduse loomine Eestis» ning Indrek Kalveti (RWTH Aacheni ülikool) doktoritöö «Arvutuslike ja eksperimentaalsete meetodite kombineerimine siirdemetallkatalüüsi uurimisel» eest.

Kirsti Jõesalu, kes analüüsis oma väitekirjas hilise sotsialismi tähenduse kujunemist ja dünaamikat Eestis 1990. aastatest kuni 2000. aastate esimese kümnendi lõpuni, märkis, et preemiale lisaks tunneb ta väga suurt heameelt selle üle, et tunnustati tema uurimisteemat ehk kultuurimälu uuringuid ja laiemalt etnolooge.

Ka Indrek Kalvet tundis rahulolu, et väärtustatakse uurimissuunda, mille kallal ta on töötanud. «Minule on see aga sõnum, et olen teinud head tööd, et minu panus sellesse teadusesse on olnud midagi väärt,» lisas noor teadlane.

Kalvet uuris oma doktoritöös siirdemetallkatalüüsi ning kombineeris seal eksperimentaalseid ja arvutuslikke meetodeid. Kõige üldisemalt on tema uurimistöö põhiküsimus aga see, kuidas keemia töötab. Reporteri täpsustava küsimuse peale, et kuidas see siis töötab, vastas Kalvet keerutamata, et väga keeruliselt.

Žürii esimehe Riina Aava sõnul aitab Kirsti Jõesalu sotsiaalselt tundlikul teemal tehtud töö lahti mõtestada meie ühiskonna arengusuundi ja ühiskonna muutumist ajas.

«Indrek Kalveti töö seevastu on maailmatasemel tehtud uuring, tema artiklid on ka rahvusvaheliselt olulisel määral tähelepanu pälvinud. Töö moodustavaid artikleid on lühikese aja jooksul juba üle 200 korra viidatud,» tõdes Riina Aav.

Konkursile esitati tänavu 521 tööd 34 ülikoolist, võrreldes mullusega esitati ligi 30 tööd enam. Rahalise preemia pälvis 65 tööd. Kõige enam rahalisi preemiaid pälvisid Tartu ülikoolis valminud teadustööd (51 protsenti), Tallinna ülikooli läks 15 protsenti, Tallinna tehnikaülikooli 12 protsenti ning Eesti kunstiakadeemiasse, Tartu tervishoiukõrgkooli ja Eesti maaülikooli kolm protsenti preemiatest. 

Välisülikoolide tudengid pälvisid 12 protsenti rahalistest preemiatest.

Vaata kogu premeeritute nimekirja SIIT!

Seotud lood
05.12.2017 07.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto