T, 29.11.2022

Meremuuseum avas ainulaadse elamusruumi

Uwe Gnadenteich
, reporter
Meremuuseum avas ainulaadse elamusruumi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Lennusadamas äsja avatud allveearheoloogia elamusruumis ootab külastajaid põnev veealune maailm.

Näituse külastaja saab suurtel puutetundlikel projektsioonipindadel tutvuda merearheoloogia tööetappidega ning ühe ammuse Tallinna lahes asunud kindlustusehitise ajalooga.

Elamusruumi ühel seinal on graafiliselt kujutatud kõik allveearheoloogia tööetapid. Iga etapi kohta on võimalik saada lisainfot, asetades käe seinal olevale ringile.

Teine, suurem sein on muutunud Rummu karjääri veealuseks osaks. Külastaja saab kogeda, kuidas näeb välja Rummu karjäär veepinna all, kuidas Eesti oma allveerobot U-Cat seal ringi ujub ning mida see karjääris filminud on. Saab käivitada U-Cati filmitud videolõike veealusest maailmast. Elamusruumis on välja pandud ka U-Cati vähendatud prototüüp.

«Siit saab näha ka seda, et kui robot tegeleb vee all mõõdistamisega, siis on võimalik teha 3D-mudel sellest alast, mis on tema silmade ette jäänud,» ütles muuseumi püsiekspositsioonide kuraator Krislin Kämärä.

Samuti on elamusruumis esimest korda Eesti muuseumiajaloos võimalik kohapeal ise ära värvida paberileht, millel on kalakontuur, ja see 4D-skanneriga sisse skaneerida. Seejärel ilmub joonistus seinaprojektsioonile ehk justkui ärkab ellu. Külastaja värvitud kala on võimalik seinal käega puudutada ning tema suunda muuta. Kala ujub seinal umbes viis minutit ning pärast seda kaob, et teha ruumi juba uute külastajate kujundatud uutele vee-elukatele.

Elamusruumi kolmas sein on pühendatud Tallinna lahes peidus olevale ajaloolisele ehitisele – tsitadellile. «Meremuuseumi allveearheoloog Vello Mäss läks seda esimest korda uurima juba 1985. aastal. 2015. aastal käidi seda uurimas U-Catiga seotud ARROWS-projekti raames ja seal seinal jookseb animatsioon, kus on näha, milline tsitadell omal ajal oli ja milline on tema veealune osa, millest osa on praeguseni säilinud,» rääkis Kämärä.

Tsitadell oli tema sõnul omaaegne sõjasadama kaitserajatis, mille paariline oli Topeltpatarei. Selle asukohta on veel nüüdki võimalik näha Kalarannas, kus paistab meres olev kivide rida.

Tsitadelli ajalugu on puutetundlikul seinal esitatud kokkuvõtlikult koos kaartide ja illustratsioonidega.

Märksõnad
Tagasi üles