Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
08.12.2017
Eesti Searaha saamiseks liigutati pabereid ülima kiirusega (16) Välkkogunemine ummistas kaitseväelinnaku sissepääsu Topeltmäng võõrtööliste piirangu ümber (3) Viimased tunnid: laevakaitsjate teekond Indiast Eestisse Meremuuseum avas ainulaadse elamusruumi Rektorite kokkulepe tekitab Tartu teadlastes suukorvistamise hirmu (10) Majandus Searaha saamiseks liigutati pabereid ülima kiirusega (16) Brüssel plaanib Euroopa Valuutafondi ja rahandusministri ametikohta (3) Välismaa Zimbabwe sai kriitikast hoolimata uued valitsusliikmed Putin toetajatele pettumust ei valmistanud Zimbabwelane David Winter: tegemist polnud mingi revolutsiooniga POSTIMEES KRIMMIS. Eufooria läinud, aga optimismi veel jätkub (3) Arvamus Postimees 1936. aastal: pr. Simpson nõus taganema Lugeja kiri: kuidas puhastada kirjandus vihakõnest? (3) Aveliina Helm, Tsipe Aavik ja Jüri Allik: murelikult kolme rektori kokkuleppest (13) Juhtkiri: kolme rektori suur segadus (2) Olev Remsu: tõde ja õigus ning omad (6) Siiri Erala: jätaks naise valimata (1) Andrus Karnau: tähtis on õigel ajal surra (4) Kultuur Tuulikki Bartosik – maailmakodanikust tippakordionist Võrumaalt (2) Sport Kas Tänak ja Järveoja teenisid preemia õige või vale asja eest? Kas USA võib jääda taliolümpialt eemale? Olümpial jahitakse ajaloo raskeimat kuldmedalit Kas Ronaldo ja Messi jäävadki viiki? Johannes Luhti olümpiaessee: võit iga hinna eest? Tallinn Meremuuseum avas ainulaadse elamusruumi Tartu Eriprillide ostmine tekitas halva üllatuse (1) Tartu valda asub juhtima endine abilinnapea Jarno Laur Tartu vallavanemaks valitud Jarno Laur: vald ei saa lakkamatult tegeleda oma minevikuga (1) Bussidele paigaldatud seadmed otsivad liikluses ohtlikke kohti Trükimuuseum valmistub saapavabrikusse kolima Laia tänava vanad ja väärikad aadlielamud jutustavad meie linna ajalugu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eriprillide ostmine tekitas halva üllatuse

2 min lugemist
Tõnis Lepp on üllatuslikult tekkinud mure endale lahendanud ja sai eile näidata teleskoopprille, mille ostmisel raske nägemispuudega pensionärid soodustust enam ei saa. FOTO: Sille Annuk

Ühel päeval paar nädalat tagasi helistas raske nägemispuudega Tõnis Lepp (74) osaühingusse Laservisioon, mis tema teada ikka endiselt müüb puudega inimestele soodushinnaga abivahendeid. Kuid ta jäi abist ilma, sest nagu ta kuulis, on riigiametnikud soodustusele kriipsu peale tõmmanud.

«Lootsin saada teleskoopprillid kaugele vaatamiseks, veel eelmisel aastal kehtis neile soodushind –90 protsenti. Paraku selgus, et meie sotsiaalministeerium on otsustanud, et meiesugused puudega pensionärid hinnaalandust enam ei saa ja see soodustus kanti üle või kehtib ainult tööealistele,» kirjeldas Lepp oma üllatust.

Elu ilma kaugele vaatamise võimaluseta on kehvakene, eriti veel siis, kui inimene tegutseb puudest hoolimata tasapisi oma erialal edasi. Nimelt tegutseb Tallinna koreograafiakooli lõpetanud Eesti teatriliidu ja näitlejate liidu liige Tõnis Lepp, kes on töötanud ka Vanemuises, algul tantsijana ja seejärel näitlejana aastail 1967–1992, jõudumööda Tabivere harrastusteatri lavastajana.

Lepp arvas pärast ebameeldiva üllatusega telefonivestlust, et ta üritab raha leida ja need hädavajalikud prillid endale muretseda. «Kuid see asi puudutab ju väga paljusid inimesi,» lisas ta. «Soodustus on kaotatud ka mitmete teiste abivahendite puhul.»

Riigiametnik selgitab

Mida on ütelda Tõnis Lepa ja paljude teiste sama puudega inimeste mure kohta kõrgel riigiametnikul?

Sotsiaalkindlustusameti abivahendite valdkonna juhi Hanna Veismani sõnul on teleskoopprillid abivahend, mis on küll loetelus olemas, aga pensioniealistele on see abivahendite grupp soodustehinguteks suletud juba 2016. aasta jaanuarist. Miks nii? «Tegu ei ole esmase prioriteetsusega abivahendiga,» märkis Veisman.

Esmase prioriteetsusega abivahend on ametniku jutu järgi selline abivahend, mis on inimese eluks hädavajalik, mille puudumine takistab iseseisvat toimetulekut ja tekitab juurde tervisekahjustusi ning mida inimene kasutab iga päev suurema osa ärkvelolekuajast. «Teleskoopprille kasutatakse lühiajaliselt ühte punkti vaatamiseks, need ei ole prillid, mida kantakse pidevalt,» lisas Veisman.

Kuid see asi puudutab ju väga paljusid inimesi. Soodustus on kaotatud ka mitmelt teiselt abivahendilt, märkis Tõnis Lepp.

Aga kui soodustusele on kriips peale tõmmatud juba jaanuarist 2016, kuidas siis veel eelmisel aastal kehtis 90-protsendiline soodustus?

«Inimene sai neid prille eelmisel aastal soodustusega, kuna üks meie lepingupartner ei jälginud, et see abivahendite grupp on suletud, ning tegi soodustusega tehinguid,» vastas valdkonnajuht Veisman. «Alates 2017. aasta märtsist teavitasime sellest eksimusest ettevõtet ning rohkem tehinguid tehtud ei ole.»

Valdkonnajuhi andmeil soetas ajavahemikus 1. jaanuar 2016 kuni 31. märts 2017 sedamoodi soodustusega abivahendi 54 pensioniealist isikut. Lõpetuseks märkis ta, et ka soodustehinguteks suletud abivahendite grupi puhul saab taotleda erandkorras abivahendi hüvitamist. «Sellisel juhul teeme otsuse lähtuvalt inimese individuaalsest vajadusest ja abivahendi prioriteetsusest konkreetsel juhul,» märkis ta.

Soodustuse taastamisest

Eesti pimedate liidu aseesimees Priit Kasepalu peab põhjendatuks teleskoopprillide pensioniealistele inimestele soodushinnaga müügi taastamist. «Kui riigil ei ole piisavalt raha, võiks soodustuse protsent olla väiksem kui 90,» lisas ta.

Pimedatel ja vaegnägijatel on Kasepalu sõnul kõige suuremaks takistuseks nõue, et mitmete abivahendite vajaduse määraja peab olema kas silmaarst või rehabilitatsioonimeeskond.

«Niisuguste abivahendite hulka kuuluvad näiteks audioraamatute kuulamist võimaldav DAISY-pleier ja pimedatel arvuti kasutamist võimaldav tarkvara,» märkis ta. «Silmaarstide juurde pääsemiseks on mitmekuused ootejärjekorrad. Seetõttu oleme teinud ettepaneku lisada nägemisabivahendite määrajate hulka perearsti, kes on patsiendi tervise ja sotsiaalse toimetuleku probleemidest kõige teadlikum arst.»

Ühtlasi avaldas Kasepalu pimedate liidu soovi, et hoolekandeasutustes elavad abivajajad saaksid valge kepi, kella ja DAISY-pleieri osta soodushinnaga ning et taastataks reljeefkaartide ja elektrooniliste orienteerumisabivahendite soodushinnaga müük.

Seotud lood
07.12.2017 09.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto