Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
08.12.2017
Eesti Searaha saamiseks liigutati pabereid ülima kiirusega (16) Välkkogunemine ummistas kaitseväelinnaku sissepääsu Topeltmäng võõrtööliste piirangu ümber (3) Viimased tunnid: laevakaitsjate teekond Indiast Eestisse Meremuuseum avas ainulaadse elamusruumi Rektorite kokkulepe tekitab Tartu teadlastes suukorvistamise hirmu (10) Majandus Searaha saamiseks liigutati pabereid ülima kiirusega (16) Brüssel plaanib Euroopa Valuutafondi ja rahandusministri ametikohta (3) Välismaa Zimbabwe sai kriitikast hoolimata uued valitsusliikmed Putin toetajatele pettumust ei valmistanud Zimbabwelane David Winter: tegemist polnud mingi revolutsiooniga POSTIMEES KRIMMIS. Eufooria läinud, aga optimismi veel jätkub (3) Arvamus Postimees 1936. aastal: pr. Simpson nõus taganema Lugeja kiri: kuidas puhastada kirjandus vihakõnest? (3) Aveliina Helm, Tsipe Aavik ja Jüri Allik: murelikult kolme rektori kokkuleppest (13) Juhtkiri: kolme rektori suur segadus (2) Olev Remsu: tõde ja õigus ning omad (6) Siiri Erala: jätaks naise valimata (1) Andrus Karnau: tähtis on õigel ajal surra (4) Kultuur Tuulikki Bartosik – maailmakodanikust tippakordionist Võrumaalt (2) Sport Kas Tänak ja Järveoja teenisid preemia õige või vale asja eest? Kas USA võib jääda taliolümpialt eemale? Olümpial jahitakse ajaloo raskeimat kuldmedalit Kas Ronaldo ja Messi jäävadki viiki? Johannes Luhti olümpiaessee: võit iga hinna eest? Tallinn Meremuuseum avas ainulaadse elamusruumi Tartu Eriprillide ostmine tekitas halva üllatuse (1) Tartu valda asub juhtima endine abilinnapea Jarno Laur Tartu vallavanemaks valitud Jarno Laur: vald ei saa lakkamatult tegeleda oma minevikuga (1) Bussidele paigaldatud seadmed otsivad liikluses ohtlikke kohti Trükimuuseum valmistub saapavabrikusse kolima Laia tänava vanad ja väärikad aadlielamud jutustavad meie linna ajalugu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Trükimuuseum valmistub saapavabrikusse kolima

2 min lugemist
Praegu käivad trüki- ja paberimuuseumi uues majas Kastani 48 remonditööd. Muuseumi direktor Lemmit Kaplinski loodab, et jaanuari keskpaigas saab sinna sisse kolida. FOTO: Kristjan Teedema

Hiljuti ostsid Aparaaditehase omanikud kinnisvara Samelini jalatsivabriku kvartalis, et loomelinnakut laiendada. Esimene asukas, kes sinna tuleva aasta alguses kolib, on trüki- ja paberimuuseum. 

Uues majas aadressil Kastani 48 on Balti riikides ainsal tegutseval trüki- ja paberimuuseumil ruumi alla 700 ruutmeetri ehk natukene vähem kui praeguses kohas. Sisse seatakse end Samelini endistesse laoruumidesse.

Uuel kohal on mitmeid plusse. Praegu paikneb muuseum tehasehoones kahel korrusel: esimesel on trükimuuseumi ja teisel paberimuuseumi osa. Uues majas on kõik esimesel korrusel. See tähendab, et ratastooliga külastajatele on tagatud täielik ligipääs.

Raha pole põhjus

Trüki- ja paberimuuseumi direktori Lemmit Kaplinski sõnul annavad uued ruumid võimaluse paremini ja loogilisemalt paigutada masinaid ja teha töötubade korraldamine mugavamaks. Praeguses kohas on kõik koos ja süsteemsust vähe, nagu ütles Kaplinski. 

Paberimuuseumist vabanevad ruumid teisel korrusel saab endale Tähe noorteklubi, esimesele korrusele tuleb tuntud toitlustusettevõte. Kevadel uksed avava toidukoha nime veel välja öelda ei saa, sest lepingut pole allkirjastatud. 

Aparaaditehase tegevjuht Erki Pruul kinnitas fakti, et uued üürnikud maksavad kallimat renti kui muuseum siiamaani. See pole aga kaugeltki tema sõnul põhjus, miks trüki- ja paberimuuseum asukohta vahetab. Ta lisas, et uus maja sobib muuseumile paremini. 

8500 kilo

Muuseumil on suur masinapark, mille hulgas on ka tuhandeid kilosid kaaluvaid seadmeid. Kõige raskem on 8500 kilo kaaluv trükimasin Victoria. Selle masina toomine Aparaaditehasesse Tallinnast kultuuritehasest Polymer oli üsna suur ettevõtmine. 

Värsked ruumid peaksid kõikide plaanide järgi valmis saama jaanuari keskpaigaks. Kaplinski ütles, et kuigi masinad on suured ja rasked, ei võta nende viimine ühest majast teise nii kaua aga, kui võiks eeldada. Üksikud raskemad masinad tuleb juppideks võtta. Suurem osa nendest on aga aluste peal, mis annab võimaluse neid hõlpsalt ühest majast teise transportida. «Ideaalis muuseum vahepeal suletud ei ole, halvemal juhul kaks-kolm päeva,» lootis direktor. 

Teine kord kolida

Suure asutuse kolimine on Kaplinski sõnul erakordselt vaevaline, pealegi on inimesed muuseumi praeguse asukohaga harjunud. «Me oleme korra juba kolinud, sellepärast me teame seda kõike,» tõdes direktor. Enne 2014. aasta kevadet paiknes muuseum samuti Kastani tänaval, kuid endise trükikoja Greif ruumides. 

Kaplinski loodab, et kolimine läheb valutult. Ta ei salga, et muuseumil on alati  olnud rahaliselt väga keeruline toime tulla ja see tegutseb entusiasmil. Küll aga näitab külastajate arv kasvu. Sel aastal loodab muuseum kokku saada 10 000 külastajat. Muuseumi rändnäitusi vaatajatest lisandub neile veel 5000. 

Loomelinnaku laienemisega Samelini kvartalisse on tehasel lisaks muuseumi asukoha vahetusele veel plaane. Üks neist on suurem taaskasutuskauplus, nagu Riia mäel paiknev Uuskasutuskeskus. Kõiki plaane on aga Pruuli sõnul veel vara välja hõigata. 

Muuseumil on mitu rasket masinat. Kõige raskem on 8500-kilone trükimasin Victoria. FOTO: Kristjan Teedema
Seotud lood
07.12.2017 09.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto