Sõja puhkemine katkestas õpingud
Oli põuane suvi. Siis korraga mõrvasid Serbia natsionalistid Sarajevos ertshertsog Franz Ferdinandi ühes abikaasaga. Ööl vastu 1. augustit allkirjastas Vilhelm II sealsamas Sanssouci uues palees sõjakuulutuse.
Ellen kirjutas oma päevikusse: «Terve elu oli koondunud peatänavale. Ükski ei maldanud kodus viibida. Peatänaval oli kohaliku lehe aknale välja pandud telegrammid, korraldused. Rahvas tungles akna ees. Teated olid tihti luulelised, sõjakuulutamine tuli täiesti ootamatult. Pühapäeva hommik. Vaikne hommik. Kurb hommik. Terve öö läbi kõlasid üle majade katuste minu tuppa vaimustusega lauldud isamaalaulud. Noorte laul. Valmis on nad viimse veretilgani isamaa eest võitlema.»
Sõjavaimustuses läks ka Ludwig vabatahtlikuks. Aga Ellenis tõstsid pead tema patsifistlikud tunded: «Ja mina? Mina ei võitleks kellegagi kaasa. Ilmas on ka targemat teha, kui teisi surmata.»
Ellen oleks võinud siis veel koju sõita. Aga ta pani kõik kaalule, kuna ei tahtnud ega suutnud õppimist pooleli jätta. Tal oli töö, mida ta armastas, tal oli siht, mille poole ta püüdles, tal oli iseseisvus ja ta tundis rõõmu oma vabadusest.
Aga ümbritsevate inimeste suhtumine temasse muutus – oli ta ju vaenuliku poole esindaja. Keegi ei pidanud midagi tema Eesti päritolust, siin oli ta Tsaari-Venemaa esindajaks. Nii harjus Ellen oma suud lukus hoidma ja vestlustes mitte oma arvamust avaldama.
Septembris tuli Ludwig tagasi aedadesse – teda polnud kehvade silmade pärast sõjaväeteenistusse võetud. Johannes Grant oli sõitnud koju oma isa matustele ja sõja alguse tõttu ta enam Leipzigisse tagasi ei pääsenud. Rongiliiklus oli katkenud, ka kirjad enam ei liikunud. Läks aega, enne kui Ellen sai kirja Taanist Eduard Vildelt, kes talle teatas, et nende päevade sees oli ta saanud Marie Koppelilt kirja, kus see palus võimalust tema kaudu tütrega kirjavahetust pidada. Hea meelega oli kirjanikuhärra nõus võtma enda peale vahetalituse ja saatis Ellenile oma Kopenhaageni aadressi.