Sisukord
Arvamus
Postimees
16.12.2017
Eesti Hambaarstid kauplesid välja sobivad tingimused Andres Kuusk – kollase kaardi mees (3) Märt Ots – üha teravamad hambad Hanno Pevkur – ausa külapoisi saatus (7) Kristina Šmigun-Vähi – puhas Kiku! Pardameeskond, kes serveerib metalset einet Ilus kontsert või Vene pehme jõud? (19) Fentanüülisõltlaste arvates elab politsei soovunelmais (1) Välismaa Rumeenia leinab kunagist valitsejat Euroopa Liit ja migrandid (1) Tuski sõnul on piiride sulgemine kvootidest kõvasti tähtsam Praegust põhilist migrandikollet kvoodid ei leevenda (26) Vangi saadetud eksminister hoiatas Venemaa eliiti (15) Arvamus Postimees 1937. aastal: Tallinn kõrgendas palkasid Kristina Šmigun-Vähi – puhas Kiku! Andreas Kaju: kutsuge toimetaja! (8) Peeter Langovitsi tagasivaade: raamatuesitlus Patareis Juhtkiri: et Eesti riik metsa ei läheks (3) Andres Kollist: õiglane infoühiskond, teadus ja eestlus (1) Raimund Ubar: hea teaduse odav väljamüük (1) Artemi Troitski: uttutõmbamise paradoksid (10) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Priit Pullerits: häbistatu saab heategijaks (2) Kultuur Peeter Langovitsi tagasivaade: raamatuesitlus Patareis EKI keelekool: neitsivillast püksid jalas Artemi Troitski: uttutõmbamise paradoksid (10) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Sport Spordi lühiuudised Otepää MK-etapp on tõsises ohus Marek Tiits: projekt «feim ja sull»? (6) Tänak pole Toyotast veel õiget aimu saanud Ermits langes 19 kohta, venelased said hooaja esimese poodiumikoha Tarbija Postimees maitseb: parima verivorsti tiitel vahetas tänavu omanikku AK Betti Alveri kadunud tuulelaps Üks teistsugune pilk tõsistele eluprobleemidele Poola deemonitapja tegutseb Lõplikud ja lõputa mängud Barcelona ülikooli professor: Kataloonia ühiskond on sügavalt lõhestunud (8) Amori kolmas tee Andreas Kaju: kutsuge toimetaja! (8) Taavi Minnik: Hispaania prints Sidrun (2) Andres Kollist: õiglane infoühiskond, teadus ja eestlus (1) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Sissejuhatus Lawrence Durrelli Kreekasse Arter Oh need Hiina imed! Pühade trendid ja jõulutavad Mart Kivastik: Kust võtab Eesti riik mõtte, et peaks inimesi kasvatama? (2) Endine erikooli õpetaja: sellises erikoolis inimeseks ei kasvata (14) Patriootliku Krimmi argipäev (2) Lauamängud toovad seltskonna kokku Filmiarvustus: "Reis Hispaaniasse". Film nagu meditatsioon Appi, laps kukkus reklaami lõksu! VIDEO! Musta ülikonnaga pole midagi peale hakata! (1) Kaja Kallas: kingirõõm või kingistress (13) 109 aastat tagasi Londonis: olümpiamängudele siseneb talisport Raivo E. Tamm jätkab võitlust Supelsaksad peavad pühi Sõiduproov. Volvo XC40: Hiina latern Meelelahutus Koomiks Sudoku

EKI keelekool: neitsivillast püksid jalas

2 min lugemist
Sirje Mäearu FOTO: Erakogu

Virgin ja maiden on inglise keeles kasutusel nii nimi- kui ka omadussõnana. Otsetõlge eesti keelde annab vasteteks neitsi ja neitsilik. Sel viisil eestindatud ühend virgin oil tundub aga keeletarvitajale kentsakas: «Iga kord, kui loen kusagilt «neitsiõli», hakkab imelik.» Samasugust võõristust tekitab neitsivill (inglise virgin wool): neitsivillast kudum, neitsivillased püksid.

Omadussõna virgin või maiden ja nimisõna ühendi tõlkimisel eesti keelde tuleks tähele panna, et alati pole sõnasõnaline tõlge kõige sobivam ning valida tuleks mõni teine keelend. Näiteks  virgin soil on uudismaa; virgin speech, maiden speech on esimene kõne parlamendis; maiden flight on esmalend ja virgin nature ürgloodus, põlisloodus. Nõnda peaks toimima ka ühendite virgin wool ja virgin olive oil (lühemalt virgin oil) puhul, mis märgivad vastavalt teatud villa ja oliiviõli.

Sobiva vaste leidmisele on kasuks, kui teatakse inglise keelendi taga peituva mõiste sisu. Virgin wool tähendab esimest korda kasutatud või töödeldud villa, mida sobiks märkima eesti keeles juba olemas olev sõna uusvill.

Kvaliteetne oliiviõli saadakse madalal temperatuuril pressimise teel. Sellist pressimist nimetatakse külmpressimiseks ja sel viisil saadud õli on külmpressitud oliiviõli. Nagu kesksõna ja nimisõna ühendi pressitud pärm kõrval saab kasutada tegusõnatüvelise esiosaga liitsõna presspärm, nii sobib ka ühendi külmpressitud oliiviõli kõrval pruukida liitsõna külmpressoliiviõli. Loetavuse huvides võib sõnna lisada sidekriipsu: külmpress‑oliiviõli.

Lühikujulise tegusõnatüve kõrval on teine võimalus kasutada tegevust märkivat nimisõna, mine-teonime sünonüümi. Näiteks on pressimise sünonüüm press (peale tegevuse märgib see ka seadet, nt mahlapress) ja külmpressimise sünonüüm külmpress. Täiendiks olev nimisõna tuleb sel juhul panna omastavasse käändesse: külmpressioliiviõli. Kokku- ja lahkukirjutuse pikkuspõhimõtet arvestades saaks liitsõna liigendada: külmpressi oliiviõli.

Inglise ühendit extra virgin olive oil on tõlgitud ekstra neitsioliiviõli, ekstraneitsi oliiviõli, ekstra külm neitsiõli. Kuna sisuliselt on tegu esimesel pressimisel saadud kvaliteetseima oliiviõliga, saaks öelda esimese külmpressi oliiviõli või esimese pressi oliiviõli. Kui lähtuda kahest selle oliiviõli olulisest omadusest (kõige parem, kõige esimene), võiksid sobida väärisoliiviõli (vääris- ’väärtuslik’) ja esmasoliiviõli (esmane, esmas- ’esimene’).

Seotud lood
15.12.2017 18.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto