Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
14.12.2017
Majandus POSTIMEHE INTERVJUU Latvanen: Rakvere streik võidi käivitada väljast (9) SUUR INTERVJUU Kadri Simson: ma ei tajunud huvide konflikti (25) Välismaa Galerii ja video: Endiseid ISIS-lasi ravitakse male, sigarettide ja teraapiaga (3) Asüüliotsused võivad kiiremini tulla Schulz ja Merkel kompavad maad valitsuse loomiseks Arvamus Aadu Polli ja Margus Kohava: puidurafineerimistehase rajamist pole põhjust peljata (8) Postimees 1933. aastal: andekuse kuriosumeid. Silmadefektiga isikud on maalijad ja kurdid muusikuteks. Jürgen Ligi: 2019 – lubadused, võimalused, kohustused ... kaos (44) Juhtkiri: kummale poole Eestit kallutate? (15) Sander Punamäe: 50 musta ärapanijat Indrek Teder: kas inimõigused võrduvad kommunismi-utoopiaga? (3) Kultuur Mutant Disco on surnud, elagu... Rahvusooperis esietendub kontserthamburger poistekoorile Sport Arno Pijpers ei jätka FC Flora peatreenerina Kullad kuuluvad Kristinale. Lõplikult (4) Rattamaailma suurim täht Froome põrus dopingukontrollis Belgias särav Timo Tammemaa ihkab lepingut hea klubiga Reis Turismiseadus toob reisijale suuremad õigused Kaheksa Euroopa uhkemat jõuluturgu Tartu Koolide ja hotellide tulekahjuteated tulevikus otse häirekeskusesse ei jõua (1) Tehnilise vea tõttu tuli olümpiaadi korrata Vanemuise mägi täitub järjest hoonetega Lapsi treenivad spordiklubid peavad arvestama hinnatõusuga Linn ehitab intellektipuudega noortele peremajad Arhitekt peegeldab raamatus Tartu kujunemist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Arhitekt peegeldab raamatus Tartu kujunemist

1 min lugemist
Pildil Raul-Levroit Kivi (85) koos oma artiklite kogumikuga aastal 2005. FOTO: Sille Annuk

Tartu linnamuuseum on saanud esitlusküpseks raamatu «Arhitekt kui dirigent», mis koosneb arhitekt Raul-Levroit Kivi (1920–2009) ajakirjanduses, õige palju Edasis ilmunud artiklitest, milles peegeldub Tartu sõjajärgne kujunemine. Koostaja Reet Neithal on paigutanud raamatusse ka autori mälestusi ja teiste kirjutatud tekste.

Raamatu «Arhitekt kui dirigent» esikaas. FOTO: TPM

Aastal 1938 Tallinna tehnikumi ehitusosakonna ja 1950 Tallinna polütehnilise instituudi arhitektuuriosakonna lõpetanud Kivi töötas algul Tartus Eesti Projekti peaarhitektina ja seejärel, aastail 1972–1982, kultuurimälestiste restaureerimise ja projekteerimise instituudi Tartu sektori arhitektuuriala peaspetsialistina.

Kivi on planeerinud Tartus Riia ja Võru tänava hargnemiskohal asuva väljaku, koostanud linna keskuse detailplaneerimise projekti, kõrgkoolide perspektiivse paiknemise skeemi ja vanalinna regenereerimise projekti.

Ta on kavandanud elamuid ja ühiskondlikke hooneid Tartus ja mujal Eestis. Tema 400-kohalise laiekraankino tüüpprojekti, mis Tartus kerkis Ekraani kinoks, rakendati ka Kohtla-Järvel, Võrus ja Tallinnas ning väljaspool Eestitki. «Seda kasutati ligikaudu kümnes kohas, ka Lätis ja Leedus,» kirjutab Kivi.

Karl Ernst von Baeri maja Tartus on tema projekti järgi restaureeritud samal aastal (1982), kui ta jäi pensionile, kusjuures tol ajal asus ta elama sealsamas õuel restaureeritud endises tall-tõllakuuris. «Olles praegu meenutaja, mõtiskleja, vahetevahel ka nõuandja, konsultant või ekspert, elan ma üürnikuna nn Baeri tallis,» kirjutab Kivi. «Elan üksi. Meie tugev abielu Lindaga, mis algas ühiste püüdlustega luua vaesust trotsides kena kodu, pidas vastu nelikümmend aastat.»

Raamatu «Arhitekt kui dirigent» esitlus on Tartu linnamuuseumis (Narva mnt 23) reedel, 15. detsembril kell 16. 

Seotud lood
13.12.2017 15.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto