Postimees 1933. aastal: andekuse kuriosumeid. Silmadefektiga isikud on maalijad ja kurdid muusikuteks.

PM 14.12.1933 FOTO: Digiteeritud eesti ajalehed / dea.nlib.ee

Kunstikool Pallase ruumes kõneles teisipäeva õhtul dr.V.Hion andekusest. Kõneleja arvates on kõige huvitavamal viisil püüdnud andekuse probleemi lahendada dr. Alf.Adler, kes läheb välja organite alaväärtuslikkuse seisukohast.

Adleri poolt oli teostatud rida uurimusi, mille tulemused olid üllatavad. Nimelt selgus, et 70 prots. maalijatest olid silmadefektid, samuti esines muusikategelaste juures kõrvadefekte ja skulptoritest oli vasakukäelisi.

Et sellest nõrkusest areneb andekus, on tingitud sellest, et sellele nõrgale kohale hakatakse omistama suuremat tähelepanu ja seda treneerima. Ja nii kompenseeritakse see haiglane või nõrk elund üle ning nii võib areneda sellest välja lõpuks andekus.

On võidud tähele panna, et loojate inimeste juures esineb ikka puudusi, kuid nad on osanud ja neil on olnud julgust teha oma puudustest voorused ja see on neid asetanudki vaimutegelaste esiritta.

Andekus ei peitu aga mitte kõige nõrgemal kohal inimese organismis, vaid teinekord ka kõige tugevamal. Andekad on inimesed, kelles on tekkinud tunne, et nad ei taha mitte teistelt saada, vaid teistele anda, et nad pole mitte teine tema, vaid esimene mina. Selliseid inimesi vajab ka ühiskond.

14.12.1933

13.12.2017 15.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto