Sisukord
Arter
Postimees
16.12.2017
Eesti Hambaarstid kauplesid välja sobivad tingimused Andres Kuusk – kollase kaardi mees (3) Märt Ots – üha teravamad hambad Hanno Pevkur – ausa külapoisi saatus (7) Kristina Šmigun-Vähi – puhas Kiku! Pardameeskond, kes serveerib metalset einet Ilus kontsert või Vene pehme jõud? (19) Fentanüülisõltlaste arvates elab politsei soovunelmais (1) Välismaa Rumeenia leinab kunagist valitsejat Euroopa Liit ja migrandid (1) Tuski sõnul on piiride sulgemine kvootidest kõvasti tähtsam Praegust põhilist migrandikollet kvoodid ei leevenda (26) Vangi saadetud eksminister hoiatas Venemaa eliiti (15) Arvamus Postimees 1937. aastal: Tallinn kõrgendas palkasid Kristina Šmigun-Vähi – puhas Kiku! Andreas Kaju: kutsuge toimetaja! (8) Peeter Langovitsi tagasivaade: raamatuesitlus Patareis Juhtkiri: et Eesti riik metsa ei läheks (3) Andres Kollist: õiglane infoühiskond, teadus ja eestlus (1) Raimund Ubar: hea teaduse odav väljamüük (1) Artemi Troitski: uttutõmbamise paradoksid (10) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Priit Pullerits: häbistatu saab heategijaks (2) Kultuur Peeter Langovitsi tagasivaade: raamatuesitlus Patareis EKI keelekool: neitsivillast püksid jalas Artemi Troitski: uttutõmbamise paradoksid (10) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Sport Spordi lühiuudised Otepää MK-etapp on tõsises ohus Marek Tiits: projekt «feim ja sull»? (6) Tänak pole Toyotast veel õiget aimu saanud Ermits langes 19 kohta, venelased said hooaja esimese poodiumikoha Tarbija Postimees maitseb: parima verivorsti tiitel vahetas tänavu omanikku AK Betti Alveri kadunud tuulelaps Üks teistsugune pilk tõsistele eluprobleemidele Poola deemonitapja tegutseb Lõplikud ja lõputa mängud Barcelona ülikooli professor: Kataloonia ühiskond on sügavalt lõhestunud (8) Amori kolmas tee Andreas Kaju: kutsuge toimetaja! (8) Taavi Minnik: Hispaania prints Sidrun (2) Andres Kollist: õiglane infoühiskond, teadus ja eestlus (1) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Sissejuhatus Lawrence Durrelli Kreekasse Arter Oh need Hiina imed! Pühade trendid ja jõulutavad Mart Kivastik: Kust võtab Eesti riik mõtte, et peaks inimesi kasvatama? (2) Endine erikooli õpetaja: sellises erikoolis inimeseks ei kasvata (14) Patriootliku Krimmi argipäev (2) Lauamängud toovad seltskonna kokku Filmiarvustus: "Reis Hispaaniasse". Film nagu meditatsioon Appi, laps kukkus reklaami lõksu! VIDEO! Musta ülikonnaga pole midagi peale hakata! (1) Kaja Kallas: kingirõõm või kingistress (13) 109 aastat tagasi Londonis: olümpiamängudele siseneb talisport Raivo E. Tamm jätkab võitlust Supelsaksad peavad pühi Sõiduproov. Volvo XC40: Hiina latern Meelelahutus Koomiks Sudoku

Endine erikooli õpetaja: sellises erikoolis inimeseks ei kasvata

9 min lugemist
  • Eripedagoogi haridusega endise õpetaja mälestused tööst Tapa erikoolis.
  • Vägivald, suitsetamine ja alandamine oli mõne aasta eest igapäevane.
  • Tiiu Viira on veendunud, et praegune ümberkasvatamise süsteem vilja ei kanna.
Tiiu Viira oma nüüdsel ametipostil töötute koolitajana. FOTO: Kristjan Teedema

Kindlasti on mõni lapsevanem seisnud silmitsi sooviga kirjutada avaldus, et koduseid korraldusi ja reegleid eirav tütar või poeg erikooli võetaks. Kogenud eripedagoog, üle kuue aasta Tapa erikoolis, praeguses Maarjamaa Hariduskolleegiumi Valgejõe õppekeskuses töötanud Tiiu Viira on aga kindel, et vanemad võiksid sellise jõulusooviga äärmiselt ettevaatlikud olla.

Tellijale Tellijale

Praegu andragoogina (täiskasvanute õpetaja – toim) tegutsev Tiiu Viira töötas üle kuue aasta – 2015. aasta sügiseni – endises Tapa erikoolis, mis tema ajal Maarjamaa Hariduskolleegiumi Valgejõe õppekeskuseks ümber nimetati ja seal peale poiste ka tüdrukuid õpetama-kasvatama, õigemini ümber kasvatama hakati. Viira on aga veendunud, et praegune õppe- ja kasvatustöö erikoolis ei tule kellelegi kasuks. Tema kogemus ütleb, et enamik, lausa 99 protsenti seal olnutest leiab end üsna pea trellide tagant. Nüüd töötute tööharjutuskursusi juhendav Viira on juba mõttes valmis oma endiste õpilastega neil samadel kursustel taaskohtuma, sest suurem osa hakkab peatselt vanglast vabanema.

Tiiu Viira, kolme lapse ema ja kolme lapselapse vanaema, on kaua kaalunud, kas kirjutada oma elukogemustest erikooli õpetajana raamat. Võib-olla kunagi ta seda teebki, aga praegu tahab ta lihtsalt lapsi ja nende vanemaid hoiatada. Tunnustatud psühholoogi Angela Jakobsoni psühholoogilise eneseabi koolituse läbinuna on ta kõike järgnevat kaua eneses hoidnud, ja tundub kohati uskumatu, et see kõik juhtunud nüüdis-Eestis.

15.12.2017 18.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto