Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.12.2017
Eesti Arhiivileiud võivad muuta kümnete tuhandete saatust (2) Maanteeamet katsetab Viimsis hoiatustuledega ülekäigurada Eesti optantide saatus ja staatus (1) Koondatud majakavaht peab kohtu otsusega kodu riigile loovutama Välismaa Põline briti eurokonservatiiv: May üritab vaid parteid koos hoida Analüütikud arvustavad Brexiti esimest kokkulepet hapul ilmel Putin tegi Ameerika Ühendriikidest patuoina Arvamus Kaire Uusen: Eestis elab hulk mehi naiste kulul (13) Taavi Minnik: Ratase põrumine (45) Tarmo Pikner: reformatsioon Reformierakonnas (9) Henrik Roonemaa: mis on bitcoin’i taga? (25) Juhtkiri: Kristina Šmiguni sportlaskarjääri viimane võit (5) Postimees 1994. aastal: Vene saatkonna ees toetati Tšetšeenimaad Õlletootjate liidu tegevjuht Peeter Võrk: poliitika eksimusi peaks tunnistama Alkoholitootjate liidu tegevjuht Triin Kutberg: valitsusele topeltkiitus (10) Kultuur «Viimased jedid»: mõtlik ja mitmekülgne vaatemäng Valu looduse pärast Erkki-Sven Tüüri «Solastalgias» (1) Sport Anatoli Šmigun: «Meile taheti Veerpalu võidu eest kätte maksta.» (25) Miks ei tõusnud Kukoc Bullsis algviisikusse? Tõnis Sildaru: imekombel olnuks olümpiale minek isegi võimalik, aga samm polnud riski väärt (3) Pep Guardiola hakkab jahtima iseenda rekordit Norralaste paljastusest Šmigun-Vähi teemal kirjutas Postimees juba aasta tagasi Tartu Viimane võimalus osaleda piparkoogivõistlusel Kappide tühjendamine läheb lihtsamaks Aivo Pärn: Tartu bussihange tuleb tühistada! (3) Tartlaseks registreerimise kampaania jäi märgatava tulemuseta Variku spordihoone saab linna eelarvest priskeima panuse Karlova selts kaotas kohtuvaidluse Päeva pargi detailplaneeringu üle (2) Loodusmaja tunnistati oma nime vääriliseks Tartu kunsti aastanäitus valmib koostöös Kaunasega Väsimatu trubaduur Jaak Aab: ääremaastumise leevendamiseks tuleb astuda otsustavaid samme (1) Marko Adamson: vajame rohkem hoolivust Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tarmo Pikner: reformatsioon Reformierakonnas

3 min lugemist
Tarmo Pikner FOTO: Erik Prozes

Reformatsiooni 500. aastapäeval oli igati ajakohane alustada reformatsiooniga otse Eestis ja seda kauaaegses võimuparteis Reformierakonnas. Üllataval kombel sai reformatsioonist viimasena teada erakonna esimees Hanno Pevkur, kirjutab kolumnist Tarmo Pikner.

Alustan avaldusega: Austatud reformierakondlased, võtke end ometi kokku ja pange oma Toompea linnauksele löödava reformatsiooni 95 teesi esimeseks teesiks partei nime muutmine!

No, kuidas küll kõnetab valijaid sõna «reform», parimal juhul meenub vanemale põlvkonnale kriuksuv reformvoodi. Pealegi, mis Reformierakonnast me räägime, kui partei on vähemalt 15 aastat vastustanud igasuguseid reforme. Jah – kui erakond 1994. aastal loodi, oli aeg reformideks, kuid nüüdseks on hulk vett ilmaasjata Läänemerre voolanud.

Saan aru – klassikaline «liberaaldemokraatlik partei» ei sobi Eestile, sest seondub vasakpoolse euroliberalismiga (seega ka Siim Kallasega), aga võtke siis nimeks kasvõi Partei Kalevipoeg (oi, ups – see viitab Eestist lahkunud ettevõtlikele mehepoegadele).

Reformatsioon Reformierakonnas algas küll parteis seestpoolt, kuid arvestades kiibitsejate pöörast huvi, toimub õõnestamine ka väljastpoolt. Lennutaksin kivi paberitega politoloogide kapsaaeda, kes ebalevad – ei…noh…ega Kaja Kallas pole ju öelnud, et ta tahaks erakonna esimeheks saada. No kuulge – otsige oma sahtlitest koolidiplomid üles ja avage silmad-kõrvad.

Esiteks – iga tipp-poliitiku eesmärk on jõuda tippu ehk riigijuhiks. Teiseks – Kaja Kallasel oli välja töötatud geniaalne plaan, millega ta alustas ebavõrdset diskussiooni peaminister Jüri Ratasega (mõne arvates riigi mõjukaim inimene, samas, ise öeldes, et tema parimad nõuandjad on pereliikmed – nii sai temast hoopis Eesti mõjukaim pereliige), kelle laitmatu lastetuba ei lubanud vastamata jätta.

Seda Ratase nõrkust Kaja Kallas muidugi teadis ja nii oli tal plaanis veeretada ümmargust ratast kuni jaanipäevani, siis pakkida kohvrid Brüsselis, väljuda Tallinnas lennukist ja anda samas pressikonverents: «Teiega vestleb tulevane Eesti peaminister.»

Mis võiks veel ilusam olla – esimene naispeaminister. Kuid kõik, mis paistab liiga ilus, rikutakse ilmtingimata ära. Seda suutis teha papa Kallas. Siim Kallasega on see jama, et tal sügeleb pidevalt, tal on sipelgad püksis juba ajast, kui ta juhtis Eesti NSV hoiukassasid ja korraldas mnemoturniire. Peab tõdema, et kõik viimased Kallase sügelused on lõppenud fiaskoga. Viimsi vallavanema tooli ei saa ometi peavõiduks nimetada, pigem lohutusauhinnaks.

Meenutame – paar aastat tagasi, kui korraldati peaministri teatevahetust Ansipi-Kallase vahel, pillas Kallas teatepulga ja selle napsas nooruke külmkapi-Taavi. Eelmise aasta presidendivalimistel õnnestus Siim Kallasel nooremad parteikaaslased üle kavaldada ja Marina Kaljurand kotti pista, seejärel praktiliselt võita presidendivalimised, kuid presidenti temast ikkagi ei saanud. Peale segaste seaduste alahindas Kallas vastaste võimeid (Allar Jõks, Mailis Reps).

Nüüd jälle – papa Kallas sügeles tütre ilusa plaani ära. Ja läks märuliks. Viimane, kes reformatsioonist teada sai, oli Reformierakonna esimees Hanno Pevkur.

Agenda PR suhtekorraladajatele makstav 6000 eurotkuus ei lase neil magada ja Pevkurile tehti kiireloomuline suhteplaan – esimehe valimised tuleb korraldada kohe homme ehk jaanuaris 2018. Selle tiibmanöövriga loodeti jalad alt lüüa nii Kallastel kui ka teistel võimule pürgijail.

Kui eelmisel reedel raius Pevkur nagu rauda, et parim juhikandidaat on tema ise, siis viis päeva hiljem avastas ta, et Brüsselis puhastab oma eurosaadiku lauda Kaja Kallas, tehes ruumi Igor Gräzinile, kellel ammu plaan Euroopa Liitu seestpoolt õõnestama hakata.

Üldlevinud arvamuse kohaselt viis Pevkuri meelemuutuseni suurima intrigandi kuulsust kandev Kristen Michal (tegelikult partei arhitekt, aga lumememmede arhitektiks taandatud), kes pakkuvat oma valget kampsunit Kaja Kallasele. Aga öelge – milleks Kallasele Michali määrdunud kampsun, tal endal säravvalge kampsun varnast võtta.

Kui juba Reformierakonna au ja südametunnistus Jürgen Ligi teatas pärimise peale sirge seljaga, et tema kasutab oma marssalikepikest vaid sisulistes küsimustes ja annab oma hääle Kallase tütrele, siis võib raporteerida – tehtud!

Niisiis, jääme ootama Toompea uksele löödavaid kodukootud reformatsiooni teese, aga paluks sisulisi ja edasiviivaid ideid.

Seotud lood
14.12.2017 16.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto