Mälumäng

Küsimused:

1. Jõuluaeg on käes, jõuluvanad juba liiguvad. Venelaste Pakasetaat ehk Ded Moroz liigub tavaliselt ringi kuulsal vene troikal. Troika on kolme hobusega veetav sõiduk, talvel siis regi. Troika hobustel on eriülesanded, tänu millele saavutab troika kiiruse isegi 45–55 km/h. Millised eriülesanded?

2. Jõuluvana peastaabis Pajakyläs Napapiiril Rovaniemi lähedal on üks vaatamisväärsusi suur hammasratas. Mis on selle ülesanne?

3. 1946. aastal valminud filmi «It’s a Wonderful Life» (režissöör Frank Russell Capra) näidatakse igal aastal jõulude tulles Ameerika Ühendriikide ja paljude teiste riikide telekanalites. Filmis mängib peaosa ameeriklaste iidol, ameerika mehe etaloniks peetav näitleja, kes on ühtlasi maailma kõrgeima sõjaväelise auastmega filmistaar (brigaadikindral). Kes?

4. Kanada Kuninglik Mündikoda oli esimene, kes lisas 2007. aastal oma toodetele midagi, millel enam kui saja-aastane ajalugu. Mida lisati müntidele?

5. Esimene eestikeelne täielik piibel ilmus trükist 1739. aastal, pealkirjaks «Piibli Ramat, se on keik se Jummala Sanna». Kes oli eestindaja?

Vastused:

1. Keskmine hobune traavib, äärmised galopeerivad.

2. Aja pidurdamine, et Jõuluvana jõuaks kõikide maailma laste juurde.

3. James Maitland Stewart.

4. Swarovski kristallid.

5. Jüri koguduse pastor ja Eestimaa konsistooriumi assessor Anton Thor Helle.

    Tagasi üles