Sisukord
Päevakomm
Tänane leht
19.12.2017
Eesti Ühe diplomaatilise operatsiooni anatoomia (5) Tartu Ülikooli laboris otsitakse leevendust astma ägenemisele Ema peksis tütart riidepuu, poeg rusikatega (18) Majandus Seni suurim skandaal riigifirmas on seotud Tallinna Sadamaga Eesti on kohvijanuseim maa Euroopas (2) Raudtee altkäemaks võib olla seotud rongide piiriületusega (2) Välismaa REPORTAAŽ: Lähis-Ida riigita rahval helget tulevikku ei paista (1) Kas USA välisministri Rex Tillersoni jaoks on käimas lõppmäng? (1) Soome kaitsevägi teadis lekkest juba varem (1) Rootsi poliitikud arutavad Balti riikides õppustel osalemist Arvamus Andres Kuusik: RMK ajab lapsed enne jõule nutma (48) Vaba mõte. Mis sa lugupeedid? Ahto Lobjakas: Saksamaa autopiloodil, kontinent ootel (4) Juhtkiri: soomlaste saladus – luure töötab (2) Maarja Naagel: küberruum kui Metsik Lääs? (1) Olev Remsu: tšekism võidutseb edasi (9) Postimees 1931. aastal: Soome keeluseaduse kriisipäevad Kultuur Muuseum muutis nähtamatu nähtavaks Räpasest punasest arhitektist Rootsi ettevõtjaks Sport Kiireim eestlane uiskudel: kahju kohe, et teised seda tunnet kogeda ei saa! (1) Lörtsitud emotsioonidest, turvatundest ja julgusest ületada ookeani: Eesti meistriliiga näitel Lasse Ottesen: võime Otepääl raja pikkust või võistluse kava muuta Zirk taastas Eesti medalilootuse Põhja-Korea olümpiasõit ikka ohus Tartu Lumehelbekesega vapp tekitas vallarahvas nördimust (13) Peipsi loksub Kallastel rannas Tartu ülikool sai kahe kaaluka teadusgrandi võrra rikkamaks Aime Jõgi: heategev kuulutus veereb mööda maad otsekui lumepall (6) Peetri kogudus võtab tarvitusele käsikellad Kunstnik pälvis preemia Vene-teemalise näituse eest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vaba mõte. Mis sa lugupeedid?

2 min lugemist
Karl-Eduard Salumäe FOTO: Elmo Riig / Sakala

Kui te peaksite jätma endaga samas trepikojas elavatele inimestele teate, et välisuks sulgub kehvasti ja kui lasta uks hooletult, tagantkätt kinni langeda, võib see lahti jääda, siis kuidas te teate vormistaksite? Variante on ju lõputult. Näiteks «Achtung-hellõu! Ole vunts ja vaata, et uks ikka päriselt kinni saab. Püsi terve!». Või siis hoopis lihtne ja korrektne «Palun veendu, et välisuks sulguks korralikult. Aitäh!». Millegipärast näikse popp olevat aga hoopis säärane stiil: «Paluks veenduda, et välisuks saab kinni!!!»

Tellijale Tellijale

Niisugust stiili võiks nimetada passiivagressiivseks ja see lause peegeldab hästi, et inimene oli seda kirjutades tige. Seda sorti teate lugejale võib kergesti tunduda, et kui kirja jätnu seisaks ukse kõrval ja näeks, kuidas keegi kiiruga väljub, hakkaks ta kurgust pigistatud häälega tänitama veel enne, kui uks kinni läheb ehk selgub, kas see sulgub või mitte.

Häda ei olegi mitte selles, kuidas keegi tähti ritta laob, vaid selles, kuidas üksteisega suheldakse. Milleks vihastada ja seda kehvasti varjata, kui asja võiks rahulikult võtta ja viisakalt selgitada?

18.12.2017 20.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto