Sisukord
Nädala näod
Postimees
16.12.2017
Eesti Hambaarstid kauplesid välja sobivad tingimused Andres Kuusk – kollase kaardi mees (3) Märt Ots – üha teravamad hambad Hanno Pevkur – ausa külapoisi saatus (7) Kristina Šmigun-Vähi – puhas Kiku! Pardameeskond, kes serveerib metalset einet Ilus kontsert või Vene pehme jõud? (19) Fentanüülisõltlaste arvates elab politsei soovunelmais (1) Välismaa Rumeenia leinab kunagist valitsejat Euroopa Liit ja migrandid (1) Tuski sõnul on piiride sulgemine kvootidest kõvasti tähtsam Praegust põhilist migrandikollet kvoodid ei leevenda (26) Vangi saadetud eksminister hoiatas Venemaa eliiti (15) Arvamus Postimees 1937. aastal: Tallinn kõrgendas palkasid Kristina Šmigun-Vähi – puhas Kiku! Andreas Kaju: kutsuge toimetaja! (8) Peeter Langovitsi tagasivaade: raamatuesitlus Patareis Juhtkiri: et Eesti riik metsa ei läheks (3) Andres Kollist: õiglane infoühiskond, teadus ja eestlus (1) Raimund Ubar: hea teaduse odav väljamüük (1) Artemi Troitski: uttutõmbamise paradoksid (10) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Priit Pullerits: häbistatu saab heategijaks (2) Kultuur Peeter Langovitsi tagasivaade: raamatuesitlus Patareis EKI keelekool: neitsivillast püksid jalas Artemi Troitski: uttutõmbamise paradoksid (10) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Sport Spordi lühiuudised Otepää MK-etapp on tõsises ohus Marek Tiits: projekt «feim ja sull»? (6) Tänak pole Toyotast veel õiget aimu saanud Ermits langes 19 kohta, venelased said hooaja esimese poodiumikoha Tarbija Postimees maitseb: parima verivorsti tiitel vahetas tänavu omanikku AK Betti Alveri kadunud tuulelaps Üks teistsugune pilk tõsistele eluprobleemidele Poola deemonitapja tegutseb Lõplikud ja lõputa mängud Barcelona ülikooli professor: Kataloonia ühiskond on sügavalt lõhestunud (8) Amori kolmas tee Andreas Kaju: kutsuge toimetaja! (8) Taavi Minnik: Hispaania prints Sidrun (2) Andres Kollist: õiglane infoühiskond, teadus ja eestlus (1) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Sissejuhatus Lawrence Durrelli Kreekasse Arter Oh need Hiina imed! Pühade trendid ja jõulutavad Mart Kivastik: Kust võtab Eesti riik mõtte, et peaks inimesi kasvatama? (2) Endine erikooli õpetaja: sellises erikoolis inimeseks ei kasvata (14) Patriootliku Krimmi argipäev (2) Lauamängud toovad seltskonna kokku Filmiarvustus: "Reis Hispaaniasse". Film nagu meditatsioon Appi, laps kukkus reklaami lõksu! VIDEO! Musta ülikonnaga pole midagi peale hakata! (1) Kaja Kallas: kingirõõm või kingistress (13) 109 aastat tagasi Londonis: olümpiamängudele siseneb talisport Raivo E. Tamm jätkab võitlust Supelsaksad peavad pühi Sõiduproov. Volvo XC40: Hiina latern Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hanno Pevkur – ausa külapoisi saatus

2 min lugemist
Hanno Pevkur FOTO: Illustratsioon: Andrus Peegel

Sõnum Reformierakonna juhi Hanno Pevkuri (40) taandumisest kolmapäevases Postimehes tuli oravaparteis šokina isegi tema vastastele. Sest kõik märgid tõotasid neile magusat kättemaksu – Pevkuri pikka grillimist madalal temperatuuril.

Et nii läks, on lõpuks loomulik. Hanno Pevkuril jäi Reformierakonna esimehena puudu suure liidri omadustest. Andrus Ansipil oli ülbus, Taavi Rõivasel ambitsioon ja Kristen Michalil kombineerimisoskus, Kaja Kallasel on sarmikus. Pevkur on lihtsalt öeldes aus külapoiss, kes jäi selles ametis alla pigem iseendale.

Kui Pevkur vähem kui aasta tagasi sellesse ametisse valiti, anti juba võidujärgsel peol Swissôtelis tema lähimatele toetajatele otsesõnu teada, et siserahu ei tule.

«Kui asjad ei lähe erakonnas nii, nagu meie tahame, toome kasvõi Ansipi Euroopast tagasi,» praalis kergelt napsine suhtekorraldaja. Temaga seotud büroo teenis oravapartei suhtekorraldamise pealt prisket rahanutsu. Palju rohkem kui erakonna praegune suhtekorraldaja, kes 6000-eurose kuutasu tõttu eelmisel nädalal ajakirjandusele kondina hammaste vahele visati.

Pevkur sai aasta tagasi küll Reformierakonna juhiks, kuid liisk tema suhtes oli juba siis langenud: kui oluline osa partei ladvikust on sinu vastu ja sa ennast kahtlejate silmis kohe ei kehtesta, siis süüaksegi sind lõpuks ära.

Sellises keerulises vastasseisus poleks ilmselt mitte keegi sellel kohal toime tulnud. Pevkur sai isegi aru, et ta valiti pigem üleminekuetapiks, kuid jõulukuu saabudes terendas talle üha selgemalt võimalus saada erakonnakaaslaste poolt jõuluseana koos saba ja kõrvadega ära söödud.

Kõigepealt tekkis Delfisse libauudis Pevkuri isiklikust mainekampaaniast. Siis Eesti Ekspressi samasse kategooriasse kuuluv nups kõnekoolitusest.

Selliseid uudiseid saanuks avalikkus järgneva poole aasta jooksul Pevkurist teada veel kümneid. Erakonna esimehe valimisteks poole aasta pärast saanuks temast õhukesteks seibideks lõigatud itaaliapärane eelroog carpaccio ning ta kaotanuks erakonna juhi valimisel isegi Igor Gräzinile – no offence, Igor!

Kui see rong juba sellise hooga Pevkuri poole kihutas, oligi ilmselt tark enne allajäämist kõrvale astuda. Viimaseks piisaks oli talle teadmine, et ka üks tema tugevamaid toetajaid erakonna juhina, kõva sisemise põlemisega ärimees Jaanus Rahumägi leidis viimaks samuti, et Pevkuril oleks aeg taanduda Kaja Kallase kasuks.

Vastased ootasid Pevkurilt vihast ja verist võitlust, kus tema olnuks härja ja Kaja Kallas matadoori rollis. Me kõik teame, kuidas sellised vastasseisud areenil lõpevad ja kelle surma publik nõuab.

Jah, maakondades endiselt suurt toetust omaval Pevkuril olnuks praegugi vahetult Kaja Kallase vastu kandideerides reaalne šanss teda üldkogul võita. Ent erakonna tipus ei muudaks see midagi. Kallas on erakonna uus võimalus ja Pevkurile terendab uue liidri kõrval teise, kolmanda või neljanda numbri positsioon. Igal juhul on see parem kui pagendatus Eesti «poliitilisse Siberisse», Ida-Virumaale, kust ta pärit on.

See mees meeldib inimestele, sest ta mõjub siirana. Pevkur jääb erakonna juhiks kuni järgmise üldkoguni, sest erakonna reglement ei luba juhatusel teda ametist tagasi kutsuda, nagu pakkus sel nädalal Pevkuri äsjane liitlane Liina Kersna. Seegi arvamus näitab, kui külm ja küüniline on poliitika.

Pevkur on nüüdsest poliitikas ühe hindamatu kogemuse võrra rikkam – ta on solgitorust ise läbi käinud ja tal on endiselt avalikkuse poolehoid. See on ses valdkonnas tubli kvaliteedimärk.

Seotud lood
15.12.2017 18.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto