Sisukord
Kahevõistlus
Tänane leht
16.12.2017
Eesti Hambaarstid kauplesid välja sobivad tingimused Andres Kuusk – kollase kaardi mees (3) Märt Ots – üha teravamad hambad Hanno Pevkur – ausa külapoisi saatus (7) Kristina Šmigun-Vähi – puhas Kiku! Pardameeskond, kes serveerib metalset einet Ilus kontsert või Vene pehme jõud? (19) Fentanüülisõltlaste arvates elab politsei soovunelmais (1) Välismaa Rumeenia leinab kunagist valitsejat Euroopa Liit ja migrandid (1) Tuski sõnul on piiride sulgemine kvootidest kõvasti tähtsam Praegust põhilist migrandikollet kvoodid ei leevenda (26) Vangi saadetud eksminister hoiatas Venemaa eliiti (15) Arvamus Postimees 1937. aastal: Tallinn kõrgendas palkasid Kristina Šmigun-Vähi – puhas Kiku! Andreas Kaju: kutsuge toimetaja! (8) Peeter Langovitsi tagasivaade: raamatuesitlus Patareis Juhtkiri: et Eesti riik metsa ei läheks (3) Andres Kollist: õiglane infoühiskond, teadus ja eestlus (1) Raimund Ubar: hea teaduse odav väljamüük (1) Artemi Troitski: uttutõmbamise paradoksid (10) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Priit Pullerits: häbistatu saab heategijaks (2) Kultuur Peeter Langovitsi tagasivaade: raamatuesitlus Patareis EKI keelekool: neitsivillast püksid jalas Artemi Troitski: uttutõmbamise paradoksid (10) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Sport Spordi lühiuudised Otepää MK-etapp on tõsises ohus Marek Tiits: projekt «feim ja sull»? (6) Tänak pole Toyotast veel õiget aimu saanud Ermits langes 19 kohta, venelased said hooaja esimese poodiumikoha Tarbija Postimees maitseb: parima verivorsti tiitel vahetas tänavu omanikku AK Betti Alveri kadunud tuulelaps Üks teistsugune pilk tõsistele eluprobleemidele Poola deemonitapja tegutseb Lõplikud ja lõputa mängud Barcelona ülikooli professor: Kataloonia ühiskond on sügavalt lõhestunud (8) Amori kolmas tee Andreas Kaju: kutsuge toimetaja! (8) Taavi Minnik: Hispaania prints Sidrun (2) Andres Kollist: õiglane infoühiskond, teadus ja eestlus (1) Postimehe suur intervjuu metsavaidluste aastast. Kus me oleme ja kuidas siia jõudsime? (9) Sissejuhatus Lawrence Durrelli Kreekasse Arter Oh need Hiina imed! Pühade trendid ja jõulutavad Mart Kivastik: Kust võtab Eesti riik mõtte, et peaks inimesi kasvatama? (2) Endine erikooli õpetaja: sellises erikoolis inimeseks ei kasvata (14) Patriootliku Krimmi argipäev (2) Lauamängud toovad seltskonna kokku Filmiarvustus: "Reis Hispaaniasse". Film nagu meditatsioon Appi, laps kukkus reklaami lõksu! VIDEO! Musta ülikonnaga pole midagi peale hakata! (1) Kaja Kallas: kingirõõm või kingistress (13) 109 aastat tagasi Londonis: olümpiamängudele siseneb talisport Raivo E. Tamm jätkab võitlust Supelsaksad peavad pühi Sõiduproov. Volvo XC40: Hiina latern Meelelahutus Koomiks Sudoku

Blogi Ramsaust: Ilves jäi esimesena punktita

3 min lugemist
Kristjan Ilvesel oli täna suusarajal eilsest märksa raskem. FOTO: Eesti Suusaliit

Ramsau MK-etapil ainsa Eesti kahevõistlejana võistelnud Kristjan Ilves jäi esimesena punktita ehk leppis 31. kohaga Eestlane hüppas 88,5 meetrit ning läheb suusarajale 24. kohal, kaotades liidrile Taihei Katole 59 sekundiga. 10 km suusadistantsi lõpetas Ilves 31. kohaga, kaotades võitnud sakslasele Eric Frenzelile +1.47,9.

Ilves kinnitas Postimehele, et praegune hüpete seis talle just head meelt ei valmista. «Aga ma ei usu, et hüpe nüüd täiesti kaduma oleks läinud. Tuleb kannatlikult tööd edasi teha, rahulik olla ja küll ta tagasi tuleb.»

ENNE VÕISTLUST:

Eesti kahevõistlusekoondist tabas ühtäkki viiruselaine: esmalt haigestus üks hooldetiimi liige, seejärel järgemööda sportlased Kail Piho, Kristjan Ilves ja viimati Karl-August Tiirmaa. Ilves ja Piho on tänaseks tagasi võistluskarussellil, Tiirmaa tunneb end samuti taas tervena, ent pidas targemaks nädalavahetuse MK-sarja võistlused Ramsaus vahele jätta.

«Eelmisel neljapäeval pidime Austriasse lendama, aga siis olin veel täiesti haige. Esmaspäevaks oli enesetunne juba parem, põhimõtteliselt võinuks järele lennata, aga otsustasin, et targem on kodus rahulikult kosuda. Liiga vähe aega on haigusest möödas, et kohe taas võistlema kihutada,» selgitas koondise teine number Tiirmaa tähtede seisu.

Nii hoiab Ramsaus Eesti lippu ainsana kõrgel tiimi liider Ilves. Vähemalt üritab hoida, ehkki tunnistab keerutamata: olukord pole just parimate killast.

«Kurgus endiselt natuke krõbiseb, ka viimastel päevadel. Oleme proovinud erinevate vahenditega lahti saada, aga seni pole õnnestunud. Aga ma ei arva, et see oleks ka asi, millest liiga suurt numbrit teha. Köha taandubki visalt,» tõdes ta.

Seis paraneb iga päevaga

Ilves ohustas novembri lõpus Ruka etapil esikümmet, ent tundis seal ka haigusevimma esimesi ilminguid. Nii otsustas ta Lillehammerisse minekust loobuda. Järgnevaid treeninguid on võetud pigem rahulikult.

«Oleme kaheksa päeva siin olnud ja võin selgelt öelda: selle ajaga on Kristjan astunud kõva sammu edasi. Ka tänahommikused pulsinäidud ja EKG andsid tunnistust, et muretsemiseks pole põhjust. Iga päevaga on läinud paremaks. Kindlasti ei ole seis ideaalne, aga ka halb mitte. Vähemalt keskmine,» sõnastas Kristjani isa ja Eesti koondise peatreener Andrus Ilves. «Plaane võib teha igasuguseid, aga me ei jää kunagi neisse kinni. Meie visioon näeb ette, et eelkõige arvestame konkreetse päeva väsimusastet ja enesetunnet.»

Tiirmaa on veendunud: üksteist nakatati haigusepisikuga. Sportlased harjutavad ja reisivad ju ikka koos, seega on tegemist sisuliselt paratamatusega. Või nagu Andrus Ilves muigelsui möönis: veel ei olda seisus, kus iga sportlane saaks eralennukit lubada.

«Kõigil on olnud haigus, millega tavainimene käiks tööl ega teeks sellest võib-olla suuremat väljagi. Aga kui sportlasel on nina kinni ega saa täisväärtuslikult hingata, on lugu teine. Kindlasti on tehtud aja mahavõtmise ja ravile pühendumisega õigesti,» sõnas Andrus Ilves.

Otepää endiselt sihtmärk

«Lillehammeri võistluse järgsel õhtul oli kurk kähe. Siis tulid ka nohu ja kerge palavik kohe otsa. Higistasin öösiti, linad olid läbimärjad. Küüslauk, ingveritee ja muu sarnane läks käiku, aga nohu juba ära ei peta,» rääkis Tiirmaa.

Nagu Ilves, ei suhtunud ka Tiirmaa sunnitud pausi kaugeltki dramaatiliselt. «Sügis pikkade laagritega jäi seljataha – ju siis keha andis nüüd lihtsalt märku, et vaja veidi puhata. Usun, et see paus teeb pigem head kui halba. Jaanuaris tuleb kohe järjest võistlusi otsa, saabki praegu nendeks korralikult välja puhata. Ei usu küll, et olümpiale mõeldes midagi halvemaks on muutunud,» sõnas Tiirmaa, kes hoiab praegu toonust Otepääl suusatades.

Eesti kahevõistlejad hoiavad kõigest väest pöialt, et kõigevägevam halastab, toob külmakraade ja ajaloo esimene kodune MK-etapp saab uue aasta esimesel nädalalõpul siiski toimuma. Ilves ei ole hoolimata tagasilöögist taganenud mõttest saavutada olümpiahooaja esimene vormitipp just Otepää võistluseks. «Vahepeal sooviks treeningutes veidi juurde keerata ja hakata vormitipule lähenema,» lausus ta.

Andrus Ilves lisas järgmiste nädalate kohta: «Sportlasel pole pühi. Jõulud oleme küll kodus, aga siis läheme ilmselt Lahtisse või Lillehammerisse lund otsima. Loodan kogu südamest, et Otepää-etapp saab vaatamata kõigele siiski toimuma. Kristjan peaks seal olema kindlasti paremas hoos kui siin.»

Samuti hoiab koondis üheskoos pöialt, et senisele kahele olümpiakohale õnnestub lisa hankida. Seejuures ei panustata eriti vaidlusele ROKi ja FISi ametnikega, vaid pigem üritatakse sportlike tulemustega ripakile jääda võivate pääsmete endale saamiseks avaldus teha.

Kui Ilves võistleb nädalavahetusel MK-sarjas, siis Han Hendrik Piho, Kail Piho ja Andreas Ilves kontinentaalkarika etapil USAs Steamboat Springsis.

Ramsau: suusameeste paradiis

Ramsau MK-etapp on kahevõistlejatele eriline: siinne hüppemägi on karussellis ainuke, mille nn kriitiline piir asub 100 meetrist madalamal (K98). Ses edetabelis on järgmisel kohal Tehvandi trampliin täpselt 100 meetriga. Ramsaus võisteldakse täna ja homme ühesuguse formaadi järgi: hüpe pluss kahevõistlejate jaoks maksimaalne 10 km pikkune suusasõit.

«Selge, et mäel suuri vahesid ei teki ja saab olema pigem sõidumeeste võistlus,» märkis Kristjan Ilves. Enda võimaluste kohta lausus MK-sarjas 17. kohal asuv elvalane: «Ausalt öeldes ei ole erilisi ootusi. Enesetunne ei ole veel kõige parem. Aga muidugi lähen ja annan parima, tagasi hoidma ei hakka.»

Kahe eilse treeninghüppe kohta kostis ta, et ei leidnud mäel head tunnetust, kuid pidas seda suhteliselt loogiliseks, sest jõudu ei ole praegu liiga palju.

Kahe talve eest tegi toona vaid 19-aastane siin oma senise karjääri parima võistluse: oli mäel kümnes ja suusasõidu finišis 24. Tänaseks tähistab Ilvese edukaimat etteastet MK-sarjas kolme nädala eest Rukal saadud 12. koht.

Seotud lood
15.12.2017 18.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto