Sisukord
Muusika
Postimees
23.12.2017
Eesti Kibeta sai endale vaderi Vene sõjaväega võitlevale Paltsule kumab lootusekiir (4) Maade ülevõtmine on Sevastopolis tavaline Vabariigi juubel paneb öise Tallinna helendama Politsei saatis tänavu 700 musta jõulukaarti Välismaa USA näitas diplomaatilise käteväänamise oskust (13) Inés Arrimadas - andaluuslanna võit (2) AJA PEEGEL. Kuidas Siberis maisi kasvatada? (3) Merkel võib saada konservatiivse mantlipärija (1) Kataloonia iseseisvuslased säilitasid parlamendienamuse Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: Kollane Allveelaev G Edasi 1970. aastal: sm. Artur Pauli p. Vaderi valimine Ülemnõukogu Presiidiumi esimeheks PBK - teeme silmad uuesti lahti! (6) Inés Arrimadas - andaluuslanna võit (2) Justin Gatlin - põnts usaldusväärsusele (2) Tallink - hing ihkab midagi muud Rein Veidemann: kirik keset küla (3) Kariina Laas: viin või õlu? Või hoopis vein? (8) Jelena Skulskaja jõuluveste: aga inimene unustati ära (1) EKI keelekool: väike kurioosumite loend (4) Sirje Niitra: mõtle lapsele (1) Kultuur EKI keelekool: väike kurioosumite loend (4) Sport Mart Soidro kolumn: Jaan Taltsi peale mõeldes (1) Eesti pallimänguässasid ootab töine püha Tallinn Vabariigi juubel paneb öise Tallinna helendama AK Sõda kõigi ja kõige vastu Olla kaitstud, kui ümberringi varitseb oht Kohtumine Ivar Ivaskiga, maailmamehega kirjanduses Peeter Langovitsi tagasivaade: Kollane Allveelaev G 160 aasta jooksul on ilmunud umbes 30 Postimehe-nimelist ajalehte kolmes keeles Gert Raudsep: tuleb säilitada kriitilisus Kariina Laas: viin või õlu? Või hoopis vein? (8) Rasmus Kaljujärv: mugavus on teatri surm (3) Nädala plaat. Muusika, millesse peab süvenema Mis on NO99 saladus? Arter Kuidas värvida tuld? Justin Petrone kolumn: jõuluhõng hamburgeriputkas (1) Arteri suur intervjuu! Owe Petersell: lähenesin läbipõlemisele tasapisi (3) Jõululaupäeva ettevalmistuste spikker Belglastel on verivorsti asemel pühadelaual hanemaks ja jõuluhalg Puust ja punaseks: mis on kirikus ja milleks (1) Hoiatus: asjad, mis jõuluvana pahandavad Filmiarvustus: «Väike ime» on armas jõulufilm Vanaema on uus stiiliikoon! VIDEO! Titad jõusaalis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala plaat. Muusika, millesse peab süvenema

2 min lugemist
Peeter Malkov «Teiselpool flööti». FOTO: Plaadi esikaas

Peeter Malkov

«Teiselpool flööti»

4/5

Peeter Malkovit teatakse peamiselt ansamblitest Propeller ja Kaseke, võib-olla ka unustusse vajunud poolpõrandaalusest kollektiivist Haak. Kindlasti on paljudel peas Propelleri lugu, biitlite parafraas «Eila veel», mille Malkov on kirjutanud. Propelleri lugusid on tema sulest ju teisigi.

Plaadil «Teiselpool flööti» pole aga nimetatutega palju ühist. Eelmine sooloalbum, mille Malkov andis välja nüüdseks juba 18 aastat tagasi, koosnes eesti heliloojate flöödirepertuaarist. Maailmas on klassikalises muusikas flöödile palju kirjutatud, Eestis mõnevõrra vähem.

Flööt oli miskipärast populaarne pill just 1970ndate progerokis ja fusion’is ja teatud laadi koosseisudest naljalt ei puudunud. Aga nüüd on Malkov koondanud kokku umbes 40 minuti ehk täpselt sellise paraja ühe hingetõmbega läbikuulamise jagu omaloomingut.

«Teispool flööti» on intrigeeriv, minimalistlikult intrigeeriv. Plaadil kuulebki peamiselt ainult flööti mitmesugustes variatsioonides, elektrooniliselt moduleerituna või kogu oma akustilises hiilguses. Sekka ka linnuhääli nagu palas «Ajakauge kaunis».

Flöödi mikrofoni signaal on jaotatud kaheks: lisaks flöödi enda naturaalsele kõlale on kasutatud multiefekti ja sellega flööt mitmehäälseks tehtud. See on muusika, millesse peab süvenema ja millest igal uuel läbikuulamisel leiab midagi uut. Samas ootamatult tumeda varjundiga, kord tihedama, kord hõredama faktuuriga.

Mõned lood tunduvad olevat pigem visandid, teised jällegi kui fragmendid mõnest massiivsemast teosest. On tunda, et siin pole taotletud kompositsioonilist kaalutletust ja kompositsiooni poolest on mõned lood ka lapsekingades. Kindlasti võib seda plaati võtta ka Malkovi autoportreena. Nii näiteks leiame ühest palast pühenduse ja vihje Malkovi eeskujule Jeremy Steigile, keda peetakse üheks silmapaistvamaks džässflöödimängijaks. Ka Steig on välja andnud plaate, kus on kõik partiid ise sisse mänginud.

Need, kellel seostuvad flöödiga mingid tüüpkujutelmad või isegi eelarvamused, kindlasti üllatuvad seda plaati kuulates. Võrdluseks soovitan heita kõrv peale kunagisele kollektiivile MRK Pakt, millele Malkov ka muusikat kirjutas. Minimalismist on seal asi kaugel.

Seotud lood
22.12.2017 27.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto