Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.12.2017
Eesti Ühe diplomaatilise operatsiooni anatoomia (5) Tartu Ülikooli laboris otsitakse leevendust astma ägenemisele Ema peksis tütart riidepuu, poeg rusikatega (18) Majandus Seni suurim skandaal riigifirmas on seotud Tallinna Sadamaga Eesti on kohvijanuseim maa Euroopas (2) Raudtee altkäemaks võib olla seotud rongide piiriületusega (2) Välismaa REPORTAAŽ: Lähis-Ida riigita rahval helget tulevikku ei paista (1) Kas USA välisministri Rex Tillersoni jaoks on käimas lõppmäng? (1) Soome kaitsevägi teadis lekkest juba varem (1) Rootsi poliitikud arutavad Balti riikides õppustel osalemist Arvamus Andres Kuusik: RMK ajab lapsed enne jõule nutma (48) Vaba mõte. Mis sa lugupeedid? Ahto Lobjakas: Saksamaa autopiloodil, kontinent ootel (4) Juhtkiri: soomlaste saladus – luure töötab (2) Maarja Naagel: küberruum kui Metsik Lääs? (1) Olev Remsu: tšekism võidutseb edasi (9) Postimees 1931. aastal: Soome keeluseaduse kriisipäevad Kultuur Muuseum muutis nähtamatu nähtavaks Räpasest punasest arhitektist Rootsi ettevõtjaks Sport Kiireim eestlane uiskudel: kahju kohe, et teised seda tunnet kogeda ei saa! (1) Lörtsitud emotsioonidest, turvatundest ja julgusest ületada ookeani: Eesti meistriliiga näitel Lasse Ottesen: võime Otepääl raja pikkust või võistluse kava muuta Zirk taastas Eesti medalilootuse Põhja-Korea olümpiasõit ikka ohus Tartu Lumehelbekesega vapp tekitas vallarahvas nördimust (13) Peipsi loksub Kallastel rannas Tartu ülikool sai kahe kaaluka teadusgrandi võrra rikkamaks Aime Jõgi: heategev kuulutus veereb mööda maad otsekui lumepall (6) Peetri kogudus võtab tarvitusele käsikellad Kunstnik pälvis preemia Vene-teemalise näituse eest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1931. aastal: Soome keeluseaduse kriisipäevad

1 min lugemist
PM 19.12.1931 FOTO: Digiteeritud eesti ajalehed / dea.nlib.ee

Viimased nädalad on toonud Eestisse teateid Soome keeluseaduse vankuvast seisukorrast. Enne keeluseadust peeti Soomet maaks, kes oli korraldanud eriti hästi alkoholiküsimuse ja kus silmapaistvalt oli arenenud karskusmeelsus ja karskusliikumine. Praegu on sellest heast arvamisest jäänud järele ainult varemed. /…/

Alkoholi sissevedu ei suudetud küllaldaselt vähendada, muudatus sündis ainult vormis: sisseveost sai salavedu. Nii on kujunenudki praegusel keeluseadusemaal valitsev traagika: soovides seadusega võita alkoholi tegid karsklased võimalikuks järjest laieneva seaduserikkumise. See pahe on kasvanud suuremaks kui seda kunagi Soomes oli joomine.

Soomes on praegu kujunenud «tühi seadus» - seadus, mille täitmise eest on kohustatud valvama eriline politseivägi, kuid millest seepeale vaatamata ei hooli suur osa rahvast.

Rahvamassi juurest kandus «tühi seadus» ka ametnikkude hulka ja pani aluse korruptsioonile, mis kahjulik ühiskonnale ning mille juures teenivad ainult kuritegelised salaveo-kliked.

Kas ei leia Lapua poolt kuulutatud seadusetähelepanematus pinda just keeluseaduse rikkumisega tekkinud olukorra tõttu, kus rahval kaob austus ka teiste normide vastu?

Korruptsiooni-laadiliste nähete kõrval koormab Soome riiki suur piirivalve, mis toob vähe kasu võrreldes suurte ülalpidamiskuludega ja veel palju tähtsam on aktsiisitulu puudumine.

Praegu on keeluseadus huvide esirinda nihkunud just selle tõttu, et Soome riik vajab uut tuluallikat oma eelarve tasakaalustamiseks.

19.12.1931

Seotud lood
    18.12.2017 20.12.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto