Sisukord
AK
Tänane leht
23.12.2017
Eesti Kibeta sai endale vaderi Vene sõjaväega võitlevale Paltsule kumab lootusekiir (4) Maade ülevõtmine on Sevastopolis tavaline Vabariigi juubel paneb öise Tallinna helendama Politsei saatis tänavu 700 musta jõulukaarti Välismaa USA näitas diplomaatilise käteväänamise oskust (13) Inés Arrimadas - andaluuslanna võit (2) AJA PEEGEL. Kuidas Siberis maisi kasvatada? (3) Merkel võib saada konservatiivse mantlipärija (1) Kataloonia iseseisvuslased säilitasid parlamendienamuse Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: Kollane Allveelaev G Edasi 1970. aastal: sm. Artur Pauli p. Vaderi valimine Ülemnõukogu Presiidiumi esimeheks PBK - teeme silmad uuesti lahti! (6) Inés Arrimadas - andaluuslanna võit (2) Justin Gatlin - põnts usaldusväärsusele (2) Tallink - hing ihkab midagi muud Rein Veidemann: kirik keset küla (3) Kariina Laas: viin või õlu? Või hoopis vein? (8) Jelena Skulskaja jõuluveste: aga inimene unustati ära (1) EKI keelekool: väike kurioosumite loend (4) Sirje Niitra: mõtle lapsele (1) Kultuur EKI keelekool: väike kurioosumite loend (4) Sport Mart Soidro kolumn: Jaan Taltsi peale mõeldes (1) Eesti pallimänguässasid ootab töine püha Tallinn Vabariigi juubel paneb öise Tallinna helendama AK Sõda kõigi ja kõige vastu Olla kaitstud, kui ümberringi varitseb oht Kohtumine Ivar Ivaskiga, maailmamehega kirjanduses Peeter Langovitsi tagasivaade: Kollane Allveelaev G 160 aasta jooksul on ilmunud umbes 30 Postimehe-nimelist ajalehte kolmes keeles Gert Raudsep: tuleb säilitada kriitilisus Kariina Laas: viin või õlu? Või hoopis vein? (8) Rasmus Kaljujärv: mugavus on teatri surm (3) Nädala plaat. Muusika, millesse peab süvenema Mis on NO99 saladus? Arter Kuidas värvida tuld? Justin Petrone kolumn: jõuluhõng hamburgeriputkas (1) Arteri suur intervjuu! Owe Petersell: lähenesin läbipõlemisele tasapisi (3) Jõululaupäeva ettevalmistuste spikker Belglastel on verivorsti asemel pühadelaual hanemaks ja jõuluhalg Puust ja punaseks: mis on kirikus ja milleks (1) Hoiatus: asjad, mis jõuluvana pahandavad Filmiarvustus: «Väike ime» on armas jõulufilm Vanaema on uus stiiliikoon! VIDEO! Titad jõusaalis Meelelahutus Koomiks Sudoku

160 aasta jooksul on ilmunud umbes 30 Postimehe-nimelist ajalehte kolmes keeles

8 min lugemist
Postimehi läbi 160 aasta FOTO: Repro

Postimehe 160. sünnipäeva aasta kokkuvõtteks loeb ajakirjanduse uurija Roosmarii Kurvits üle ja läbi kõik maailma ajalehed, mille nimes on kunagi kasutatud sõna «postimees».

Tellijale Tellijale

1857. aasta suvel hakkas korraga ilmuma kaks eestikeelset ajalehte: Perno Postimees Pärnus ja Tallorahwa postimees [OLIGI VÄIKESE TÄHEGA] Tartus. Selle taga oli muidugi Johann Voldemar Jannsen, kes leheloa taotlemise kolmandal katsel tungis peale kahel rindel ja «tankistide» abiga. Loataotlused läksid teele kahe sakslasest trükkali nime all: Friedrich Wilhelm Borm Pärnust ja Heinrich Laakmann Tartust.

«Postimees» lehenimena oli Eesti ajakirjanduses uus sõna – ükskõik, kas saksa või eesti keeles. Toonased ajalehed sildistati eksaktselt liiginimega («näddali-leht», «Zeitung», «Wochenblatt») ja lisati kohatäiend («Tarto maa-rahwa», «Pernausche», «Revalsche»). Nime abil ajalehe personifitseerimine oli Eestis täiesti uudne (küll oli see võte kasutusel Saksa talurahvalehtedes). Aga idee oli küps ja läbi komponeeritud – mõlema Postimehe päismikupildil sammus postimees, paun õlal ja kepp käes, kummagi lehe toimetaja rääkis lugejatele endast kui sõnumitoojast postimehest.

22.12.2017 27.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto