Sisukord
Arvamus
Postimees
21.12.2017
Eesti Taani peaministri tütre enesetapp ärgitas isa tegutsema Ema viib pojad kiusu eest teise kooli (23) Asekantsler: skisofreenikute lähedased peaksid ise abi leidma (1) Poolemiljoniline möödalaskmine Tartu Ülikoolis (4) Majandus Tallinki müügikava on muutunud konkreetseks (1) Välismaa Prantsuse-Hispaania piiril ootab politsei Puigdemonti (1) Katalaani iseseisvusdeklaratsioonile järgnes lõhestatud vaikus (6) Komisjon paneb Poolale päitsed pähe (2) Arvamus Postimees 1935. aastal: joobnud petserlaste terror Nuia alevikus Tiit Riismaa: salajane luuk dopingulabori seinas Meediaekspert PBKst: kui kanal tegutseb Kremli toel, siis pole see meedia (61) ELFi juht: miks Est-Fori juhid lubaduste asemel eksitavad? (1) Hanneli Rudi: arust ära meie seas (2) Juhtkiri: vennad lõvisüdamed Erkki Bahovski: kuidas lõpetada sõda? (2) Kultuur Need on lõppeva aasta parimad raamatud Õhus on 19. sajandit Sport Loeb naaseb MM-karusselli Saksamaa parim sportlane: kahju, et Kaarel Nurmsalu pidi nii vara loobuma Tervis Taani peaministri tütre enesetapp ärgitas isa tegutsema Reis Jõulutraditsioone laiast maailmast: jõuluroaks mädanenud linnuliha ning õhtusöök kiirtoidukohas Tartu Kaks ettevõtet läksid Tartu bussihankega riigikohtusse (1) sTARTUp Day kasvas aastaga sisult poole suuremaks Peaosatäitja haigus seab ka tänase «Hüljatute» etenduse kahtluse alla Eestlane ostab jõuludeks kasvõi pool siga, maksku see kuipalju tahes Lastekunstikooli eine murul Triin Käpp: millisest riiulist otsida jõulutunnet? Jõulukuu ime: algkooli mudilased laulsid, lugesid ja tegid näitemängu oma emakeeles Mart Laar kaardistas Eesti iseseisvuse Noor kunstnik ehitas maalides üles uue valgusmaailma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tiit Riismaa: salajane luuk dopingulabori seinas

2 min lugemist
Tiit Riismaa FOTO: Erakogu

Dopinguga seonduv on juba aastaid spordiavalikkuse kõrgendatud tähelepanu all. Aga ikkagi suutsid venelased Sotši talimängudel üllatada.

Antidopingulabori ülevõtmine suhteliselt tagasihoidlike vahenditega ja suurejoonelise pettuse korraldamine oleks kurjategijate maailmas omamoodi meistritöögi. Filmidest on teada, kuidas toimuvad jaht ja kalapüük vene moodi.

Nüüd siis teame ka seda, kuidas käib dopingukontroll vene moodi. Tagantjärele karglevad ROK ja WADA Julk-Jüri kombel jalalt jalale ja kisendavad, et venelased tegid, venelased tegid. On tähelepanuväärne, et sisse ei kukkunud venelased mitte ROKi täitevkomitee tegevuse tõttu. Kui pettuse korraldamise «tegevjuht» ei oleks paaniliselt oma nahka päästma asunud, poleks maailm sellest afäärist vist kunagi teada saanud.

Sotši dopinguafäär on üsna tagasihoidlik, kuid kõnekas osa kahe tsivilisatsiooni konfliktist. Paratamatult tekib küsimus, mida venelased veel kaaperdada oskavad. Kuigi ROK ja WADA ajavad üleilmset asja, jagub neil oskusi ja teadmisi tegutsemiseks ainult omasugustega.

Lääs saab hästi hakkama koduväljakul. Mujal näib hätta jäävat. Nende sõjavanker istub Lähis-Idas nii sügaval sees ja pole isegi näha, kuidas selle ühes tükis kätte saaks. Asi on läinud halvemaks. Nüüd kiunuvad nad juba ka Põhja-Korea käes. Õhtumaa otsib venelaste salaluuke sealt, kuhu tavaliselt enda omi peidab. Aleksandr Solženitsõn kirjutab ühest noormehest, kes tulnud Venemaale kunstiajalugu õppima. Aga hakkas õppima seda, kuidas kütmata barakis mitmekümnekraadise pakasega hommikuni elus püsida.

On teada, mis kaasneb kohtuniku ebapuhta vilepartiiga. Üsna ruttu on mõlemad meeskonnad koos taustajõududega väljakul ja karvupidi koos. Midagi sellist on tabanud ka olümpialiikumist. Venemaa olümpiakomitee liikmesus ROKis on peatatud. Paljud Venemaa tippatleedid on saanud eluaegse olümpiakeelu.

Ja nagu grupikaristamistes ikka, on ka seekord patuseid, kes puhtalt pääsesid, ja sportlasi, keda karistati ilmaasjata. Tasub meelde tuletada, et kolmsada miljonit endise Nõukogude Liidu kodanikku osales hoopis suurejoonelisemas kommunismipettuses. Need inimesed jäid sisuliselt ka vahele. Aga et inimestel valikuvõimalusi polnud, ei saanud neile ka n-ö kommunismikeeldu kehtestada.

Parteijuhid irvitasid enesekindlalt, et kommunismil pole alternatiivi. ROK lääne organisatsioonina nähtavasti pole süvenenudki sellesse, millised olid üldse Venemaa sportlaste valikuvõimalused Sotši dopinguafääris. Küüditamislugusid kuulates reageeriksid auväärt sporditegelased tõenäoliselt klassikaga: soovitaksid politsei poole pöörduda.

Seotud lood
20.12.2017 22.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto