Sisukord
Eesti
Postimees
22.12.2017
Eesti Lapsed saavad ise valida sobiva käekirja (2) Kriksadullide aeg Eesti koolis saab läbi (84) Eesti panganduse pronksiöö (1) Majandus Souteri Poolas alistanud bussihiid jõuab peagi Eestisse (1) Välismaa Katalaani leerid üritasid teineteist innukusega üle trumbata Katalaani Rahvusassamblee äratas vaguras kodanlases tulise poliitiku (1) Arvamus Kalev Stoicescu: Trumpi julgeolekustrateegia (1) Üleskutse: kingi lapsele kained jõulud! Andrus Karnau: Est-Fori ülbus ja rahva usaldamatus (3) Joosep Värk: kaitsevägi, ma ei tule (35) Villu Päärt: mu viiemiljonine ema. Lugu lootusest ja imest Edasi 1990. aastal: maskiga röövlid Vaba tänavas Juhtkiri: mängigem siiski reeglite järgi?! Kultuur Hellad ja libedad naishundid linoollõigetes Sport Norra suusatähe tervise parandamiseks võeti kasutusele äärmuslikud meetmed Tippspordist lahtilaskmise keerukus (2) Ghana skeletonimees ja Nigeeria bobinaised - Aafrika vallutab taliolümpiat Tartu Austraallaste paar asus 12 kuuks Eestisse elama, et näha enda ümber lund ja aastaaegu (1) Astrofüüsik Jaan Einasto: kui me Maal kõik vussi keerame, siis teeme seda ka Marsil (4) Nahkkindamehed tähistavad korüfee sünnipäeva korraliku madistamisega Haiglaravil viibivad lapsed tutvusid jõulude eel teadusmaailmaga Video: Ahhaa targas Tartus sõidab juba tramm Nukukodu päkapikud valmistavad südametega mängumaju Lugu õnnelehest, kuningliiliast ning pitsimeistrist (1) Jõulutaat Ukko viib tuledesäras autoga loomaparki pühaderõõmu Rannar Raba: jõuludest jõuludeni Mis oleks, kui mugiks kogu advendiaja seapraadi ja piparkooke? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lapsed saavad ise valida sobiva käekirja

2 min lugemist
Avita uues kirjavihikus on kõrvuti uus kirjatehnika, kus tähed kirjutatakse lahku (vasakul) ja vanemat tüüpi siduskiri. FOTO: Avita

Jõhvi põhikooli õpetaja Kersti Smorodina hakkab lastele sügisest õpetama vana kirjatehnika kõrval ka uut kirjatehnikat ning laseb lastel ise valida, kumb variant neile käeliselt paremini sobib.

«Peenmotoorika on lastel päris nõrk ja käeline tegevus on see, mis kõige kiiremini tekitab lastes vastumeelsust,» rääkis Jõhvi põhikooli algklasside õpetaja Kersti Smorodina. Ka lapsevanemad on kurtnud, et keeruline on õhtuti lastega kirjatehnikat harjutada.

Tema senine kogemus näitab, et poistel on kirjatehnikat tüdrukutest keerulisem omandada. «Selle põhjuseks võivad olla ealised iseärasused, sest poisid küpsevad kauem ja on esimesse klassi tulles arengult natukene tüdrukutest maas, aga nad on ka käeliselt nõrgemad,» selgitas õpetaja.

Praegu õpetab Smorodina kolmanda klassi lapsi ja neist viiel soovitaks ta kindlasti proovida tähtede lahku kirjutamist. Tema esimesed õpilased käivad kuuendas klassis ja neist neli on juba ise läinud üle lahku kirjutamise peale.

Smorodina sõnul tunduvad praeguse kirjatehnika järgi laste jaoks veidrad kõik suurtähed. «Võib-olla E ja O on veel enam-vähem, aga just G, et miks ta selline on,» tõi õpetaja näiteid.

Laste jaoks on keerulised ka täishäälikud, mida tuleb n-ö ülevalt siduda. «Kui on pikk a-häälik, siis nad kas kirjutavad selle nagunii lahti või siis teevad mitu ringi peale, eriti esimeses klassis,» rääkis õpetaja. Uutest tähekujudest meeldib talle enim s-täht. «Täiesti arusaamatu, miks see peab olema teise kujuga,» ütles õpetaja.

Smorodina ja tema kaks kolleegi on kokku leppinud, et järgmisel sügisel esimesse klassi tulevatele lastele tutvustatakse mõlemat kirjatehnikat ja soovitatakse proovida. «Me arvame, et selline valikuvõimalus tõstab laste motivatsiooni kiiremini kirjutama õppida ja aitab tähekujusid paremini meelde jätta,» rääkis Smorodina.

Ta ei usu, et valikuvabadus võiks lastes segadust tekitada. «Ka matemaatikas me õpetame kolme eri liitmisvõtet ja nad ise valivad selle, mis on neile kõige omasem,» rääkis Smorodina. Õpetaja sõnul kujuneb laste käekiri veel neljandas ja viiendaski klassis. «Eks siis hiljem ole näha, kuhu need lapsed jõuavad,» lisas ta.

Seotud lood
21.12.2017 23.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto