Sisukord
Uudised
Postimees
22.12.2017
Eesti Lapsed saavad ise valida sobiva käekirja (2) Kriksadullide aeg Eesti koolis saab läbi (84) Eesti panganduse pronksiöö (1) Majandus Souteri Poolas alistanud bussihiid jõuab peagi Eestisse (1) Välismaa Katalaani leerid üritasid teineteist innukusega üle trumbata Katalaani Rahvusassamblee äratas vaguras kodanlases tulise poliitiku (1) Arvamus Kalev Stoicescu: Trumpi julgeolekustrateegia (1) Üleskutse: kingi lapsele kained jõulud! Andrus Karnau: Est-Fori ülbus ja rahva usaldamatus (3) Joosep Värk: kaitsevägi, ma ei tule (35) Villu Päärt: mu viiemiljonine ema. Lugu lootusest ja imest Edasi 1990. aastal: maskiga röövlid Vaba tänavas Juhtkiri: mängigem siiski reeglite järgi?! Kultuur Hellad ja libedad naishundid linoollõigetes Sport Norra suusatähe tervise parandamiseks võeti kasutusele äärmuslikud meetmed Tippspordist lahtilaskmise keerukus (2) Ghana skeletonimees ja Nigeeria bobinaised - Aafrika vallutab taliolümpiat Tartu Austraallaste paar asus 12 kuuks Eestisse elama, et näha enda ümber lund ja aastaaegu (1) Astrofüüsik Jaan Einasto: kui me Maal kõik vussi keerame, siis teeme seda ka Marsil (4) Nahkkindamehed tähistavad korüfee sünnipäeva korraliku madistamisega Haiglaravil viibivad lapsed tutvusid jõulude eel teadusmaailmaga Video: Ahhaa targas Tartus sõidab juba tramm Nukukodu päkapikud valmistavad südametega mängumaju Lugu õnnelehest, kuningliiliast ning pitsimeistrist (1) Jõulutaat Ukko viib tuledesäras autoga loomaparki pühaderõõmu Rannar Raba: jõuludest jõuludeni Mis oleks, kui mugiks kogu advendiaja seapraadi ja piparkooke? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Video: Ahhaa targas Tartus sõidab juba tramm

1 min lugemist

Ahhaa keskuses on eilsest avatud uus, targa Tartu eksponaat, mis viib külastaja pisut teistsugusesse Tartusse, kui meie seda teame. Teaduskeskuse juhi Andres Juure sõnul on eksponaadi eesmärk näidata, kuidas digiteerimine ühiskonda muudab. Nii mõnedki väljapanekul olevad nutiseadmed on praegugi kasutuses, kuid leidub ka neid, mis näitavad teed tulevikku. Olgu selleks siis nutikas parkimiskorraldus või autoomanikku hariv laadimisala.

Linn on esitletud vaatajale kahes osas: kupli all paikneva maketi ja isetegevust soosiva mängumaailmana, kust saab anda käsklusi, et linnas midagi toimuks. Näiteks lastes tuvastada ühistranspordikaardi, hakkab klaaskupli all olev tramm mööda Tartut ringi vuhisema. Trammi teekond läheb mööda ebatraditsioonilist rada pidi, möödudes kõrvuti asetsevatest ülikooli peahoonest ja Ahhaa keskusest. Ekspositsiooni loojad on lasknud fantaasial lennata, luues sellise linnapildi ja hoonete paiknevuse, nagu nad on seda ise näha soovinud. Vanalinna tuntumad majad on 3D-prinditud, teaduskeskuse enda hoone on aga loodud lasertehnoloogia abil. Ekspositsioonimeister Marko Pirbe (pildil) sõnul lõigati laseriga esmajoones võrestikest keerukaid piirdeid välja. 

FOTO: Kristjan Teedema

Linnamaketi juures leiavad tegevust nii nooremad kui vanemad huvilised. Pirbe nentis, et kui seletavatelt ekraanidelt võib tehnoloogia mõistmine mõnele väiksemale pereliikmele tunduda liiga keerukas, siis sealsamas on võimalik ehitada klotsidest linn, mis on jõukohane igaühele.

Targa Tartu projektiga on seotud Tartu linn ja Tartu ülikool, Telia ja Ahhaa teaduskeskus. Andres Juure sõnul jääb uus eksponaat linnarahvale tutvumiseks vähemasti terveks aastaks. 

Seotud lood
21.12.2017 23.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto