Sisukord
Eesti
Postimees

Lauristin: Vene propagandakanalid hägustavad piire

2 min lugemist
Marju Lauristin FOTO: Aivar Pau

Endine europarlamendi liige ja Tartu Ülikooli sotsiaalse kommunikatsiooni emeriitprofessor Marju Lauristin (SDE) sõnas PBK üle puhkenud arutelu kommenteerides, et igapäevane kohalike uudiste edastamine Vene telekanalis omab palju sügavamat kultuurilist mõju, kus kaovad piirid selle vahel, mis on Eesti ja mis Venemaa.

Lauristin selgitas, et kogu Vene propaganda ja Venemaa riigi poliitika üks sihte on tekitada venekeelsetes inimestes, kes elavad Eestis, Lätis ja Leedus, kuuluvust või identiteeti Venemaaga. «Sellele on suunatud kogu kaasmaalaste programm,» rääkis ta.

Vene meedia on üldiselt tervikuna Vene riigi propaganda teenistuses. Lauristin tõdes, et PBK ise väidab, et tal pole Venemaaga mingit seost. «Seda me kunagi uurisime ülikoolis ja PBK on end igasuguste äriühingute kaudu väga osavalt varjanud,» lausus ta.

Kui Eesti riik või kohalik omavalitsus, nagu Tallinna linn, ostab näiteks PBKsse eetriaega ja reklaame, siis on lihtne vaataja Narvast olukorras, kus ta näeb Vene telekanalist kõigepealt saadet, mis võib olla täis Kremli propagandat, aga sinna vahele tulevad Eesti reklaamid ja uudised.

«Ja kui reklaamides öeldakse «meil Tallinnas» või «meie kaubamajas», siis kus seesama «meie» on – kas «meie» on Moskvas või Eestis?» küsis Lauristin. Nii läheb piir selle vahel, mis on Eesti ja mis Venemaa, tema sõnul kaduma.

Kuna PBK edastab ka kohalikke uudiseid ja Eesti reklaame, siis saab sellest mitte-eestlase jaoks kanal, mis räägib Eestist. «Ega tema ei tea ega guugelda, kellele see kanal kuulub. See on tema jaoks kanal, mis räägib Eesti asjadest,» lausus Lauristin.

«Üldiselt ei ole vene vaataja väga poliitikahuviline. Meie uuringud näitavad, et väga paljud neist on Vene propaganda suhtes kriitilised ja saavad aru, et see on propaganda, ning on isegi skeptilised,» tõdes professor.

Valitsuse eilsel aastat kokkuvõtval pressikonverentsil ütles Lauristini erakonnakaaslane, SDE esimees ning tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski PBK telekanali kohta käinud küsimusele vastates, et valik on, kas jätta suur osa Eesti elanikkonnast ideoloogilistel põhjustel informeerimata. Ta tõi välja, et näiteks töötukassast antav info on suure töötusega Ida-Virumaa jaoks oluline, samamoodi päästeameti ennetav töö tuleohutuse osas samas piirkonnas.

Valitsus võiks Ossinovski sõnul arutada, miks ETV+ ei ole käima läinud sellisel viisil nagu oodatud. Samuti tuletas ta meelde, et pärast pronksiööd loodi venekeelse info edastamiseks ETV2, ent see hääbus üsna kiiresti.

Seotud lood
21.12.2017 23.12.2017
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto