Sisukord
Uudised
Tänane leht
28.09.2020
Pretsedenditu praktika õigusloomes Eesti Võru linna kahe suurema kooli direktorid nakatusid koroonaviirusega Röövellik õppelaen ⟩ Riik küsib õppuritelt endiselt krooniaja intressi (1) Eesti lühiuudised Eesti suurim puitmaja läheb oksjonile (2) Isamaa uus rakuke valis juhatuse (1) Ossipenko pääses Repinski abiga taas pumba juurde Majandus Vana kooli ettevõtjatel on Kunda tsemenditehasega salaplaan (1) Majanduse lühiuudised ELi riigid hüvitavad ravimifirmale koroonavaktsiini võimalike kõrvalmõjude kulu Peugeot ja Fiat püüavad veenda ELi konkurentsiametnikke Välismaa Eestlased jäid maailma karmimate koroonapiirangute lõksu Mägi-Karabahhis puhkesid lahingud Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Jälle see tuumajaam (4) Toomas Kask: vihakõne – kas Eesti seadustest ei piisa? Hallar Meybaum: Ida-Virumaa rohepööre Tiit Terik: jõuka pealinna vajadused Joel Kukemelk: kui pensionist enam ei piisa… Kai Rimmel: roheline tuli riiklikule investeerimispangale! Liis Lipre-Järma: iga toetusavaldus loeb Olev Remsu: antiigist pärit euroopalikud väärtused peavad jääma (1) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Taneli Kylätasku: koroonaviirus tõi meid T-ristmikule HARIDUS JA TEADUS ⟩ Tiiu Kuurme: apokalüpsise vältimisest HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: laste ette valmistamine tuleviku puudumiseks (1) Kultuur Veiko Õunpuul on tänavakakleja karisma Krimiromaani kvaliteedinäitajaks on lugejale antud valevihjete veenvus «Viimased» arvustus ⟩ Armastus keskööpäikese viimaste kiirte all Sport Kanepi tõestas taas oma väärtust, Kontaveiti tabas õnnetu saatus (1) Venemaal raskustesse sattunud Jüri Vipsi tulevik on lahtine Bottas võitis kokkumänguhõngulise Venemaa GP Kalev/Cramo alustas Ühisliiga hooaega «ilusa kaotusega» Eva-Lotta Kiibus sai Saksamaal esimese suure võidu Spordi lühiuudised Tartu Asfalditehaste hais ajas elanikud öökima ja kassid oksendama (3) Ain Raal ja Daisy Volmer: keegi pole veel tänanud apteekreid. Aeg on püstitada ausammas Vambola Paavo: Tartu liikluse umbsõlmed ootavad kiiret lahtiharutamist Põneva ajalooga majas tuli põranda alt välja revolver Eesti suurim puitmaja läheb oksjonile (1) Tartu lühiuudised Pool EMO parklast läheb lastehaigla ehituse tõttu tänasest kinni Välistudengid maadlevad reisipiirangute ja e-õppega Elleri muusikakool saab naabriks kaks väikest kortermaja Tammeka naiskonna kapten astus jalgpallikarjääris suure sammu edasi Sulgpallur Kati-Kreet Marran aitas Prantsusmaa klubi võidule Meelelahutus Koomiks Sudoku

Palo asus otsima internetifirmade tulevikukliente

2 min lugemist
Urve Palo. FOTO: Sander Ilvest/Postimees

IT-minister Urve Palo saatis täna internetiettevõtetele kirja, mille eesmärk on otsida kiire internetiühenduseta kodusid ja ettevõtteid, kuhu ettevõtted ise ei pea äriliselt otstarbekaks kiire interneti viimist.

Töö, mille olid juba ära teinud kohalikud omavalitsused oma lõpetatud internetiprojektide raames ja mille käigus registreeriti kiire interneti soovijaid enamikus Eesti valdades, praegu arvesse ei lähe. Andmed kiire internetita inimeste kohta on riigil niigi olemas ja nüüd otsitakse välja need, kellele internetifirmad lubavad järgmise viie aasta jooksul valguskaabli koju viia.

Täna käivitatud avaliku konsultatsiooni eesmärk on niisiis leida kõik aadressid üle Eesti, kus  internet kiirusega vähemalt 30 Mbit/s on praegu kättesaamatu ja kuhu internetifirmad ise interneti viimist äriliselt kasulikuks peavad või ei pea. Erinevalt maakonnaprojektidest nüüd elanikelt endilt enam sooviavaldusi ei küsita, mis tähendab, et kaabel võib jõuda ka nendeni, kes seda ei soovi. Lisaks ütleb arvestada, et internetifirmad viivad klientideni kaabli, mille kaudu saab edastada vaid nende enda teenuseid.

Pärast nimekirja valmimist käivitab tehnilise järelevalve amet aasta esimestel kuudel avaliku konkursi püsiühenduse viimiseks neisse piirkondadesse. Valitsus on otsustanud aastatel 2018–2019 eraldada selleks 20 miljonit eurot.

«Kaardistamise eesmärk on vältida riiklikku investeeringut piirkondades, kuhu erasektor on äriliselt sisenemas. See tähendab, et meie eesmärk on välistada konkureeriva taristu ehitamist sinna, kuhu see majandusliku tasuvuse tõttu niigi ehitatakse, ja rajada riigi toel kiire interneti võrk ainult nendesse piirkondadesse, millest erasektor pole huvitatud,» ütles minister Palo.

Nn valgete alade kaardistus on Euroopa Liidu suunistest tulenev eeltingimus selleks, et toetusmeede välja töötada.

Eestisse rajatav võrk peab olema selline, mis võimaldab teenuseid pakkuda kõigil seda soovivatel sideettevõtjatel õiglastel ja mittediskrimineerivatel tingimustel. See tähendab, et kliendid saavad ise valida, millise internetipakkuja teenust kasutada. Ühe kliendi liitumistasu võrguga ei tohi olla keskmiselt üle 200–300 euro.

Kõik informatsioon kavandatava avaliku konkursi ja sellega seonduvate materjalide kohta saab olema leitav aadressilt www.tja.ee/lairiba, mis on viimase miili keskne veebileht.

Seotud lood
26.09.2020 28.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto