N, 8.12.2022

Maade ülevõtmine on Sevastopolis tavaline

Jaanus Piirsalu
, reporter
Maade ülevõtmine on Sevastopolis tavaline
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
: ALEKSANDR PROTSENKO, KRIMM :  TALLINN, EESTI : 26NOV17

Pildil on Aleksandr Protsenko.

lt/: Foto: LIIS TREIMANN
: ALEKSANDR PROTSENKO, KRIMM : TALLINN, EESTI : 26NOV17 Pildil on Aleksandr Protsenko. lt/: Foto: LIIS TREIMANN Foto: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Pärast seda kui Venema okupeeris Krimmi, on maade ülevõtmine muutunud Sevastopolis tõsiseks probleemiks, mis puudutab sadu peresid, kes võivad kaotada kodu. Paljud neist on nii meeleheitele aetud, et ei karda väljendada oma kahetsust Vene võimu alla mineku pärast.

Ettevõtja Aleksandr Protsenko kolis pärast 2014. aasta kevadet, kui Krimm  Vene võimu alla läks, Nižni Novgorodist Sevastopolisse. Ostis oma kaheksaliikmelisele perele suure ehitusjärgus maja. Lõpetas ehituse. Kaks nädalat pärast kasutusloa saamist sai ta aga ettekirjutuse maja lammutada, sest see oli lubatust kõrgem.

«Pakkusin, et võtan siis ühe korruse maha, aga linnavalitsuse sellega ei nõustunud, nõuavad täielikku lammutamist,» rääkis Protsenko. «Keegi ei paku meile seejuures kompensatsiooni, mis on kõige hirmsam. See on riigi poolt lihtsalt täielik omavoli ja meie maa omandamine. Neid ei huvita absoluutselt, et meil on majale olemas kõik dokumendid.»

Kui Protsenko kaotab ka ülemkohtus, siis peab ta olema valmis buldooseri tulekuks. «Loomulikult me ei lase oma maja lammutada. Ma võtan kasvõi püssi kätte, et oma maja kaitsta,» lausus ta.

Sevastopol kihab sellistest lugudest. Osal juhtudel on põhjuseks võimalikud korruptiivsed ja ebaseaduslikud maaostutehingud Ukraina aegadel, aga nii mõnelgi juhul paistab silma kellegi soov saada kätte just mingi kindel maatükk. Võimu ja seaduste muutmine on suurepärane aeg maatehingute vaidlustamiseks.

Galina Okarokova võitleb oma maa eest, mis asub üsna Tõnis Paltsu maatüki lähedal. Ehkki temagi krunt kanti sarnaselt Paltsu omaga Venemaa maakatastrisse, väidab prokuratuur, et ta sai maa Ukraina ajal ebaseaduslikult. «Juba Ukraina ajal tahtsid ametnikud meie maad ära võtta. Samad ametnikud on endiselt ametis ja tahavad meilt uuesti maad ära võtta,» kaebas naine. «Me olime rõõmsad, et Venemaa tuli siia, aga nüüd tuleb välja, et tulid hoopis punased.» Väljendiga «punased» viitas ta kommunistidele, kes  vanasti samuti inimestelt vara ära võtsid.

Sevastopoli äärelinnas asuvas kooperatiivis nõuab linn inimestelt tagasi 73 krunti, mis ametnikel väitel müüdi neile ekslikult juba uue võimu ajal. «Kohtu otsused on kõik täpselt ühesugused ja kõigilt võetakse maad ära ilma mingi kompensatsioonita, kuigi paljud on jõudnud sinna juba maja ehitama hakata,» rääkis Postimehele poolnuttes Zarema Abljamitova. Tema sõnul käsib kohtuotsus inimestel kinni maksta ka oma majade lammutamise. Eramajade asemel peaksid sinna linna uue generaalplaani järgi tulema hoopis korterelamud.

Vassili Vassiljev kolis Sevastopolisse kaks aastat tagasi Siberist Kuzbassist. Maksis tuhanderuutmeetrise krundi eest kuus miljonit rubla (87 000 eurot), hakkas ehitama maja ning oli jõudnud sellele kulutada juba viis miljonit rubla (72 000 eurot), kui sai nõude maja lammutada ja maa linnale tagasi anda. Tuli välja, et müüja oli selle maa Ukraina ajal, seitse aastat tagasi, ostnud ebaseaduslikult. «Kust mina pidin seda teadma, kui notar juba Vene ajal ametlikult vormistas selle maa müügi meile,» kaebas Vassiljev. «Nüüd jään kõigest ilma.»

«Ma ütlen ausalt, et mina juba kahetsen referendumit,» ütles Aleksandr Protsenko. «Algul oli meil, jah, kõigil tohutu entusiasm, aga see, mida me saime, pole üldse see, mida  lootsime. Ukraina ajal oli võimalik kohtust abi saada, aga enam mitte.»

Märksõnad
Tagasi üles