Kuna igasugune vabaduse piiramine on ennast viimasel sajandil nii diskrediteerinud, et sellest on raske rääkimagi hakata, siis saab vabadusest üha rohkem vabadus sõita liigisurma. (Muide, järjest rohkem levib maailmas viimsepäeva meeleolusid. On see juhus, et maailmalõpust räägivad omas väljenduslaadis niihästi metropoliit Kirill kui ka füüsik Stephen Hawking?) Et inimkond on enda valmistatud masinas lõksus – selle kujundiga on raske originaalne olla.
Hasso Krull on esitanud mõtte, et midagi saavad selles vallas korda saata veel üksnes maailma ülirikkad. Olen ka ise alati mõelnud, et suur rikkus targa inimese käes on võimas värk. Aga kohe turgatab: miks nad siis pole seda juba teinud? Jah, kuigi üks protsent käsutab formaalselt üle poole maailma rikkusest – kui palju on nende hulgas Bill Gatese? Ei, neile ei saa lootma jääda.
Kõik utoopiad on tegelikus elus läbi kukkunud ning kirjanduses väheveenvad (välja arvatud düstoopiad, sest ainult masendavaks saabki järjekindel utoopia kujuneda), kuna nad ei opereeri reaalse, vaid kujuteldava “parandatud” inimtõuga. Uus uljas maailm ja uus uljas inimene kuuluvad ühte. Peamiselt tänu natsidele on eugeenika, kunagi täiesti lugupeetav teadus, häbistatult varjusurmas.
Ometi on nähtus ise käesoleva teema suhtes relevantne. Seda juhul, kui eugeenika all mõelda mitte üksnes bioloogilist tõuaretust, vaid ka loomuse kujundamist. Asi selles, et näiteks Maa rahvastiku vähenemine oleks ainult häda- või abilahendus – juhul kui inimene ise ei muutu. Viimaseta jääks säästev areng toppama, sest ka väiksem rahvastik võib Maa välja kurnata samamoodi kui viisteist miljardit. Protsessid ju kiirenevad. Ajaloost teame, et seda, mida algul maitsesid vähesed, hakkavad pikapeale maitsma paljud. Ühelt pool on inimestele sisendatud, et neil ongi õigus tahta järjest rohkem, teiselt poolt peab majandus kasvama, ning nõiaring sulgub.