Sisukord
AK
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (11) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (43) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: jääskulptuurid kloostri müüride vahel

2 min lugemist

Talveootusega seostuvad mulle alati ka fantaasiaküllased jääskulptuurid. Paraku nihutab soe ilm üha kaugemale selleks sobivat talvist aega, mil Kadriorus või Snelli tiigi ääres neid näha saaks.

20 aastat tagasi avanes mul koos Kärt Hellermaga reportaaži tehes esimest korda võimalus jälgida jääskulptuuride valmimist Pirita kloostri müüride vahel. Skulptorid lasid fantaasial lennata ning nelja päevaga valminud kaheksa jääst kuju tekitasid seni tühjalt seisnud kloostriõuele ebatavalise kunstiruumi. Aktsioonis osalesid meie tuntud skulptorid Jaak Soans, Heiki Kongi, Tiiu Kirsipuu, Tõnu Maarand, Hannes Starkopf, Ekke Väli, Alfred Raadik jt.

Idamaadest alguse saanud jääskulptuuride valmistamise traditsioon levis Euroopasse, kus selles kunstivaldkonnas üha sagedamini ka rahvusvahelisi võistlusi korraldati. Kuna ka meie kujureid kutsuti tihti neil osalema, oli töö Pirital neile suurepärane võimalus kätt harjutada. Vahe oli vaid jää kvaliteedis – tuli leppida tehisjääga. Naturaalne oli see-eest uhke jõulukuusk. Kujuritele oli koht meelepärane ja inspireeriv.

Tegijad selgitasid meile jää eripära. Olenevalt päritolust ja ilmastikutingimustest oli neil erinevaid omadusi ja neid tuli erinevalt töödelda. Külmhoone tehisjääplokid olid struktuurilt hägusad ja läbi ei paistnud. Merest või jõgedest-järvedest pärit naturaalne jää on aga läbipaistev ja ka teisiti töödeldav ning lubab põnevaid valgusemänge. Paraku tuli toona leppida tehisjääga. Jääle vajaliku vormi andmiseks kasutati mootor- ja käsisaagi, kaabitsaid ja muid tööriistu, mida sageli ka ise valmistati.

Tavaliselt oli kloostri territoorium talvisel ajal suletud. Kui kloostri kunsti ja kultuuri ühingult tuli idee seal jääskulptuuride näitus korraldada, leiti kunstnikud, saadi tuge linnaosavalitsuselt ning esimene üritus hakkas ilmet võtma. Külmhoones valati kilesse 58 jääplokki, millest igaüks kaalus ligi 200 kg, olles Euroopas levinud standardsete mõõtmetega 100 x 30 x 50 cm. 

Kui alustamisel kippus sula tööd segama, siis ilma jahenedes sujus töö kenasti ning kujud valmisid reedeks. Iga töö sai skulptorilt ka nime: Tiiu Kirsipuu «Pühamu»,  Heiki Kongi kõrgusse pürgiv «Maksuamet», Hannes Starkopfi vallatu «Püha kummitus», ning Alfred Raadik andis viimast lihvi jääskulptuurile «Püha Birgitta». Ekke Väli oli alles oma tööd alustamas. Paraku tuli juba paari päeva pärast tagasilöök – vandaalid purustasid öösel kaks jääskulptuuri. Masendav.

Korraldajate soov oli teha ettevõtmine talviseks traditsiooniks.

Seotud lood
    15.02.2020 17.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto