Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.12.2017
Eesti Suur lugu: kuuldused telegrammi surmast on kõvasti liialdatud (8) PBK esindaja Eestis: meid süüdistatakse ebaõiglaselt (44) Valitsus eraldas kirikutele hüvitisena kaheksa miljonit eurot Eesti aastal 2018: raha ühest taskust sisse, teisest välja (2) Eesti kodanik mõisteti Ukrainas süüdi Donbassis sõdimise eest (1) Majandus Börsi selle aasta tegijad olid Harju Elekter, PRFoods ja Tallink Välismaa Berliinlased on hädas agressiivsete metssigadega (3) KOHALIK VAADE. Jõulupuust sai korruptsiooni sümbol POSTIMEHE INTERVJUU. Liibüa välisminister: ISISel on paremad relvad kui meil Välismaa lühiuudised 29.12.2017 Võimuvaakum võib Haftari presidendiks aidata Arvamus Juhtkiri: eluga rahul Juhtkiri: kui raha kasti kolksatab... (20) Priit Pullerits: tänamatu rahvas (7) Postimees 1901. aastal: toimetus lubab uueks aastaks tõsist lugemist Kolumnistide esiviisik: millised olid 2017. aasta kõige olulisemad sündmused Eestis? Kolumnistide esiviisik: millised olid 2017. aasta kõige olulisemad sündmused maailmas? Kolumnistide esiviisik: kes olid 2017. aasta kõige silmapaistvamad isikud Eestis? Kolumnistide esiviisik: kes olid 2017. aasta kõige silmapaistvamad isikud maailmas? (3) Kultuur Elu on ainukordne ja seda ei pea häbenema! (2) Sport Sildaru pälvis järjekordse tunnustuse Kommentaar: rekordimehe tulek ei pruugi Klavani mänguaega süüa Ott Tänak: kõiki sportlasi tuleb austada (2) Kümme ässa löönud Kanepi alustas hooaega kindla võiduga Saaremaa sidemängija süda vajas enne karikafinaali kirurgilist sekkumist Tartu Galerii: mundrimehed võõrustasid nii suuri kui ka väikesi huvilisi Kaarsilla uuendamine on aasta kaalukaim tegu Kristiina Ehin: päris punk oli ärihoone avamisel aadetest ja luulest rääkida (5) Tartu Postimehe 2017. aasta plussid ja miinused Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kui raha kasti kolksatab...

2 min lugemist
Niguliste kirik FOTO: Toomas Tuul

Riik eraldab omandireformi reservfondist enam kui kaheksa miljonit eurot kirikutele «sõja ja okupatsiooni käigus omandiõiguse rikkumisega tehtud ülekohtu heastamiseks». 6,8 miljonit läheb Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule (EELK) ja 1,4 miljonit Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikule (EAÕK). Sellega saavat lahenduse vaidlused Niguliste kiriku üle ja piiri taha jäänud Petseri kloostri kompensatsiooni teema.

Kui riiki puudutavad tüliküsimused ühtäkki lahenduse leiavad, võiksime ju rõõmustada, sest raha ja energiat saab edaspidi mõistlikumalt kulutada. Samas tuleb küsida, millist hinda kompromissi eest ikkagi maksti ehk mis on kokkuleppe tegelik sisu, kui pikka aega vindunud asjas leitakse lahendus sõna otseses mõttes üleöö ja asjaolud pole seejuures kuigi läbipaistvad ning see, mis välja paistab, tundub kummaline.

EELK võitlus Niguliste kiriku nimel vältas pea kaks aastakümmet ning jõudis läbi käia kõik kohtuastmed, hõlmas lugematuid ametnike ja ministrite töötunde. Detsembri keskel sündis aga tõeline «jõuluime». Valitsus muutis riigihalduse minister Jaak Aabi ettepanekul omandireformi reservfondi määrust, võimaldades nii kirikutel sealt raha küsida. Vastavasisulised kirjad valmisid ning rahaeraldised EELK-le ja EAÕK-le kiideti heaks.

Samal ajal kui kiriku- ja riigiisad vastastikku avalikult õlale patsutavad, kehitab avalikkus küsivalt õlgu. Aastakümneid muuseumi ja kontserdisaalina tegutsenud ning ülihinnalisi kunstiteoseid säilitava Niguliste tagastamise kaasus sai riigikohtust eitava vastuse *), Petseri kloostri kohtuvaidlus oli pooleli. Millistel alustel praegune kokkulepe ikkagi sellisel kujul ja sellise tempoga sõlmiti? Esiteks, kas pole tegemist kergekäelise Pandora laeka avamisega? Teiseks, kui EELK plaanib suunata saadud rahast suure summa Mustamäe kiriku ehituseks, mida juhtumisi toetab ka peaministripartei ainuvalitsetud Tallinna linn, lõhnab asi pigem poliitilise diili järele, mille laiem eesmärk on raha ja võimu jagamine.

EELK-l on olnud riigikiriku marssalikepike alati paunas. Keskerakonna idanaabri stiilis võimumehhanismile omakorda sobib lähedus kirikuga suurepäraselt. Eks ammutatud ju Lasnamäe õigeusukiriku rajamise kaudugi poliitilist kapitali.

Martin Lutheri terava kriitika pälvinud indulgentside müüja, dominiiklasest munga Johann Tetzeli korjanduskastil olnud kiri, mida maakeelde on pandud vemmalvärsis: «Kui raha kasti kolksatab, hing põrgust taeva volksatab!» Ainult taevas teab, millistele tegevustele või poliitilist kultuuri mõjutavatele väärtustele võimukandjad käesoleva kokkuleppega patukustustust nõutavad.

------------

*) Toimetus täpsustab. Eesti Vabariigi ja Tallinna linnavalitsuse vahel toimunud vaidlus jõudis aastal 2010 riigikohtuni, kus EELK õigus Niguliste kinnistule sai lõpliku kinnituse (riigikohus jättis Eesti Vabariigi kassatsioonkaebuse Niguliste kiriku tagastamist puudutava linna kasuks tehtud II astme kohtuotsuse tühistamiseks menetlusse võtmata).

Seotud lood
28.12.2017 30.12.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto