R, 9.12.2022

Aastavahetuse saluuti ostes arvesta selle laskmise kohaga

Taavi Teder
, reporter
Aastavahetuse saluuti ostes arvesta selle laskmise kohaga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Arnika ilutulestik. Pildil Eduard Tani.
Arnika ilutulestik. Pildil Eduard Tani. Foto: Elmo Riig / Sakala

Pürotehnika müüjad soovitavad uue aasta vastuvõtmiseks ilutulestikku hoolega valida, et oleks tagatud ihaldatud silmailu ja ohutus nii endale kui ümberkaudsetele inimestele.

Poest ilutulestikku valides võib värviline ja mitmel eri moel nimetatud kaup tekitada rohkelt segadust. Leidub eri suuruses rakette, ilutulestikupatareisid, vulkaane ja väiksemat nänni, mille hinnad võivad alata ühest eurost ja küündida kuni paarisaja euroni.

Kui on soov uus aasta pauguga vastu võtta, tasub enne ostu lugeda toote pakendilt, millega tegu ja millised on selle omadused.

Ilutulestikku müüva Arnika juhataja Eduard Tani kinnitusel on valik tõesti lai ja nii on neidki kliente, kes ostavad tooteid vaid nime järgi. «Kindlasti ei maksaks osta ilutulestikku laskude arvu järgi,» hoiatas Tani. Arnika poodides on müügil eri hinnaklassi patareisid ja näiteks 20 lasku sisaldava toote hind võib olla kümme, aga ka 25 eurot. «Võimsus ja ulatus taevas on neil aga erinev,» selgitas Tani.

Enamasti on tootepakil kirjas omadused, kuhu on märgitud lennu kõrgus, kestus, efekti kirjeldus jne. Selle järgi saab valida endale sobiva toote.

Arnika juhataja sõnul tuleks kindlasti arvestada ohutu laskekaugusega ja mõelda, milline on asukoht, kus ilutulestikku kasutatakse. Kõik muu on aga inimese enda maitse asi. «Piltlikult öeldes võib ilutulestiku võrrelda muusikaga. Kellele meeldib pikem, kellele rajum lugu,» iseloomustas Tani.

Kes ei taha osta põrsast kotis ja viitsib enne teha natuke eeltööd, võib vaadata Arnika ja Rufi kodulehelt tootevideoid selle kohta, kuidas ihatud rakett või patarei taevalaotuses välja näeb.

«Üldjuhul näeme, et klient ostab nii 30–60 euro piires,» ütles Tani. Samas leidub neidki, kes kulutavad kümme eurot, ja neidki, kes ei pea paljuks välja käia paarsada eurot. «On keskmik ja siis on mõlemad ääred,» iseloomustas Arnika juhataja Eesti kliente.

Patareid endiselt menukad

Peamiseks ostetavaks tooteks on juba mitu aastat ilutulestikupatareid, mille tulesõud saab sõltuvalt hinnast nautida 30 sekundit kuni minuti.

Tani sõnul on need tihti turvalisemad kui raketid ja neid on ka mugavam kasutada. Alati tuleks järgida pakendil olevaid juhiseid, et tagada ohutus ümbritsevatele inimestele ja endale. Tani soovitas reeglid arutada läbi ka lastega. «Koostegemise rõõm on üks asi. Ja nii õpetatakse ka last ja ta õpib ilutulestikuga õigesti ümber käima,» selgitas ta.

Hansa ilutulestiku juhataja Kalle Tüür selgitas samuti, et enne poodi minekut tuleks endale selgeks teha, kas tahetakse suurt ja kõrget või pikema kestusega ning madalamat ilutulestikku. Et mitte liialt häirida koduloomi, tuleks mõelda ka helile, mida tulevärk tekitab. «Kui rakett või patarei on väga valju pauguga, siis tasub vulkaanide kasuks otsustada,» soovitas Tüür.

«Rakett või patarei on iga inimese enda valik. On inimesi, kes ostavad igal aastal rakette, nad naudivad, et saavad ühekaupa lasta,» rääkis Tüür. «Mõni teine jälle nii ei viitsi, paneb patareile tule otsa ja vaatab.»

Kui ainsaks valikukriteeriumiks on hind, siis võib raketi ja sama kaliibriga patarei lasu hind olla sarnases suurusjärgus. Tüüri sõnul pole hind suvaliselt seatud ning iseloomustab üldiselt hästi toote omadusi. «Selles mõttes on need proportsioonis. Kui maksad rohkem, siis saad ka rohkem,» lausus ta.

Rakette kasutatakse valesti

Tüüri arvates müüakse ilutulestiku patareisid rakettidest enam sellepärast, et rakette ei osata õigesti lasta. «Ütled ja seletad, et ei tohi käest lasta ja ei tohi maasse torgata. Ära minnes ukse peal aga küsitakse: «Kas seda tuli käest lasta?»»

Tüür meenutas mõne päeva tagust juhtumit Tallinnas Nõmmel, kus ühe Hansa ilutulestiku müüja silme all kasutati rakette valesti: «Mingi kutt oli raketi maasse surunud. Pauk käis ära ja siis ta oli igasuguseid roppusi karjunud. Pani aga järgmise tuimalt maasse ja jälle käis pauk maa peal ning siis kirus, et igasugust jama ikka müüakse ja raketid pole kvaliteetsed.»

Rufi ilutulestiku pürotehnik Kersti Rešetnjak tõdes samuti kurvastusega, et kõigil tegutsemise aastatel on nad teinud selgitustööd, aga inimesed lihtsalt ei loe kasutusjuhendit. «Tihti on inimesed natuke piduses meeleolus ja siis arvatakse, et raketi vars ongi seal käest laskmiseks,» ütles ta.

Peale ohutusreegli ignoreerimise tunnevad ilutulestiku müüjad muret ka ebaseduslikult tegutsevate konkurentide pärast, keda tänavu pidavat olema päris palju ja kes oma kaupa sotsiaalmeedias reklaamivad.

Kalle Tüür Hansa ilutulestikust ütles, et illegaalselt soetatud kauba kvaliteedile pole mitte mingit garantiid. «Müüvad näiteks kaupa, mida ei tohi isegi Poolas müüa ja mis on seisnud,» kurtis mees. Kui sellise toote kasutajaga peaks midagi juhtuma, siis ei saa Tüüri sõnul ebaseaduslikku äritsejat kuidagi karistada, aga legaalsed müüjad tõmmatakse liistule.

Arnika juhataja Eduard Tani sõnul peegeldab nende äri hästi majandusseisu: «Kui rahval raha on, siis kulutatakse palju ka ilutulestikule.»

Tallinna üleskutset ilutulestikust loobuda peab mees aga kentsakaks. «Selline üleskutse on reklaamiseaduse vastu. Sa ei tohi kellegi teise ettevõtmist maha teha läbi enda ettevõtte propageerimise,» ütles Tani.

Rufi pürotehniku Kersti Rešetnjaki arvates on esialgu veel vara hinnata, kuidas on mõjunud üleskutse annetada raha heategevuseks, selmet osta ilutulestikku. Küll on Ruf tema sõnul ise toetanud juba aastaid lastekodusid ja toetusfonde, nagu ka Hansa ja Arnika.

Aastavahetuse eel rõhuvad kõik edasimüüjad justkui ühest suust turvalisusele ja ohutusele ning tuletavad meelde, et pärast ilutulestikku peaks ka kogu sellest tekkiva prügi ise ära koristama.

Ilusat ja turvalist aastavahetust!

Loe ja vaata, kuidas patareisid ja rakette turvaliselt lasta!

Ohutu ilutulestik

Päästeamet ja edasimüüjad nõustavad, kuidas võtta uus aasta ilutulestikuga ohutult vastu.

  1. Ilutulestiku laskmiseks tuleks valida sobiv koht. Läheduses ei tohiks olla inimesi, autosid, hooneid ega kergesti süttivaid esemeid.
  2. Enne kasutamist vaadata, ega tootel pole väliseid vigastusi ja toode on kuiv.
  3. Loe hoolikalt läbi toote kasutusjuhend ja järgi soovitusi.
  4. Otsi juba päeval välja laskmiseks ja ohutuse tagamiseks vajalik varustus.
  5. Tootele tuleb valida stabiilne pinnas. Rakett aseta raskesse pudelisse või torru, väiksemale patareile tuleks ümber panna toestus. Veendu, et rakett liigub torus või pudelis vabalt suunaga otse üles.
  6. Toode tuleks süüdata sirge käega kõrval kükitades. Süütamisel ei tohi kummarduda ilutulestiku kohale.
  7. Pärast süütamist eemalduda 20–30 meetri kaugusele.
  8. Pürotehnikat ei tohi lasta käest, rõdult ega aknast.
  9. Kui toode on defektne, siis mitte läheneda sellele 15–20 minuti jooksul.
  10. Pärast toote kasutamist korista enda järelt prügi.
Märksõnad
Tagasi üles