Võtame teise pettekujutelma, mille tagant kumab Eesti vaikne findlandiseerimine hullemal ja küünilisemal kujul, kui see president Urho Kekkoneni aegses Soomes ja hoopis teistsuguses külma sõja aegses maailmas ealeski oligi.
Me näeme just eriti viimastel päevadel, kui närvis on keskerakondlikud tegelased Kremli propaganda ja eriti telekanali PBK toodangu kohta küsimuste esitamise pärast. Eesti ajakirjanikud ei viitsi jälgida, mis juttu keskerakondlased seal ajavad ja kui palju keegi sõna saab või mis mõju sel on olnud valimistulemustele – sellele laiskusele on nad lootnud.
Ja on ka tõsi, et seni polegi viitsitud küsida paljusid Eesti poliitika kujunemise suhtes erakordselt olulisi küsimusi. Näiteks: kes, millal, kus ja kuidas otsustas, et miskipärast just Mihhail Kõlvart on see isik, kelle teleintervjuusid antakse valimiste eel eetrisse peaaegu iga päev. Või ka küsimus sellest, mis õigupoolest juhtus südasuvel, et Edgar Savisaare paati asunud daamid sealt välja astusid – mis oli tegelik, otsustav impulss.
Pettekujutelmadest tuleb lahti saada. Soovime Eesti vabariigi sajanda aastapäeva künnisel ka teistele ajakirjandusmajadele julget ja ausat meelt ning selle hoidmist, et oleksime edaspidigi eeskujuliku ajakirjandusvabadusega maa.
Tuletagem üheskoos meelde ja hoidkem sõnade jõudu, mis kõlasid ajal, milles nõrgad ja allaheitlikud oleksid suutnud näha vaid hukatuse läve: «Eesti! Sa seisad lootusrikka tuleviku lävel, kus sa vabalt ja iseseisvalt oma saatust võid määrata ja juhtida!»