Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.01.2018
Eesti Mida vana aja lapsed 21. sajandil uut räägivad? (8) ETV vääratas rahvuslike väärtuste vallas (48) Suur mõõtja mõistis, et kõiki väärtusi ta ise ei näe Majandus Võitja kommentaar: täpsed arvud ei ole kõige olulisemad (2) Täpseima ennustuse tegi Nordea Pank Nordica valmistub järgmise tüki erastamiseks POSTIMEHE SUUR MAJANDUSPROGNOOS: milliseid üllatusi toob tänavune aasta? (7) POSTIMEHE INTERVJUU Nordica: me ei taha olla meeldiv säästuorkester Välismaa Välismaa lühiuudised 03.01.2018 Iisrael kindlustas haaret Jeruusalemma ümber (2) Rahulolematus tõi iraanlased protestima KOHALIK VAADE. Leedu aasta möödus riidlemise tähe all (1) Arvamus Maarja Vaino: sajaga puusse? (67) Taavi Minnik: Iraani meeleavaldused otsustavad Assadi saatuse (10) Postimees 1940. aastal: 20 aastat rahu Mart Raudsaar: küsimus tehnika järele (1) Andrus Villem: tulevikuarendus või rahva vihaobjekt (7) Juhtkiri: pidu läheb edasi (2) Klen Jäärats: EESTIstumine: kaitstud, nüüdisaegne ja säästlik Euroopa (1) Kultuur Filmimaailma raputasid loominguvälised skandaalid Sport Raido Ränkel haigestus kopsupõletikku Andres Sõbra korvpallikommentaar: hinnet «viis» ei vääri esialgu keegi Ragnar Klavan: ma pole jutu-, vaid tegude mees Urmas Tali võitude nautimisest, koondisest, duellist Keelega ja järelkasvust Galerii: Eesti kaotas MM-valikmängus Šveitsile Tartu Naaber leidis oma aiast purjus ilutulestikulaskja sõrme (5) Kolm autot vanarauaks sõitnud joobes sohver pages sündmuskohalt (2) Statistikaametis ja teistes riigiasutustes ootavad tühjad lauad uusi töötajaid (1) Eesti patsiendi päästis Rootsist pärit maks Jaan Õunapuu: maavalitsuste kadu ei muuda inimesele midagi Sirje Toomla: hävinud täika Ivi Drikkit: naljas võib peituda tõsine tuum Tartust pärit naine veab eest maailma suurimat kodanikualgatust (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: pidu läheb edasi

2 min lugemist
Luminor panga kontor Tallinnas. FOTO: EERO VABAMÄGI/PM/SCANPIX BALTICS

Mullune Eesti majandusaasta oli nagu üpris rikkalikult kaetud laud, umbes selline, mille ääres äsjaste pühade ajal istusime, kus korraldajad olid toidu hulka ilmselgelt alarehkendanud. Tegelikult jagus maitsvaid roogasid küllaga, anti poole rohkem kui arvata osati. Pidu tuli vägev ja jätkub ilmselt samamoodi alanud aastalgi.

Postimees koostab koos eri ettevõtete ja organisatsioonide analüütikutega juba kaheksateistkümnendat korda aasta hakatuseks majandusprognoose. Jah, näitajate võrdluses tekib ka võistlusmoment, kuid seda tuleks võtta pigem kui ajakirjanduslikku mängulusti – armastust igasugu edetabelite vastu. Eesmärk pole kedagi häbistada, vaid tuua avalikkuseni nii-öelda konsensus, keskmised, mille järgi saab aimu Eesti majanduse hetkeseisust ja käekäigust. Taolisi prognoose pakuvad ka Bloomberg, Reuters ja muud meediaüksused.

Kaotada pole siin kellelgi, võita aga küll. Kui ikka kliendid näevad, et pank prognoosib aastaid edukalt majanduskasvu, tööpuudust ja inflatsiooni, võib ka oma säästude või investeeringute puhul muretum olla. Või ka ajaleht – Postimehe (majandus)ajakirjanikud on aastate jooksul oma lugejatele näidanud, et täpseima prognoosi tegemiseks ei pea olema professionaalne analüütik – piisab, kui olla terane vaatleja. Seekordne edukaim, Nordea (nüüd Luminori) peaanalüütik Tõnu Palm üldistab kenasti: tähtsam kui täpsed arvud, on sellise ennustuse puhul majanduse fundamentaalnäitajate jälgimine ning oskus tunda ära struktuurseid muutusi.

Tänases lehes avaldatud tuleva aasta trendides paistab silma SKT kasvuootus, mis võib kujuneda isegi suuremaks kui tänavu. Töökohti jätkub, võime rääkida sisuliselt täistööhõivest ja seetõttu ennem töökäte puudusest. Tähelepanu tasub samas pöörata ka inflatsioonile. Sissetulekud kasvavad, kuid taamal terendab hinnatõus. Kütuse hinna kerkimine (Postimehe tabelis prognoositakse enim levinud bensiini 95 hinda) mõjutab hindu kõigis valdkondades. Samas püsib elektri hind väga stabiilsena ja see paistab nii jätkuvat. Börsiettevõtetelgi läheb kenasti, siin võib tulemust aasta lõikes kõigutada mõni võimalik suurtehing, näiteks Tallinkiga toimuv.

Eesti väikese avatud majanduse puhul mõjutab meid nii heas kui ka halvas kõik see, mis leiab aset ümbritsevas keskkonnas. Kuna maailmamajandusel ja sealhulgas meie olulistel kaubanduspartneritel läheb hästi, paistabki tervikpilt võrdlemisi roosiline. Siiski ei tea me tegelikult, millist mõju avaldab kokkuvõttes näiteks alkoholiaktsiis, millist muutused maksupoliitikas. Nii et pidu jätkub, aga kui rikkalik saab olema laud, selgub ikkagi alles aasta lõpus. Analüütikud on aga taas kord rääkinud.

Seotud lood
30.12.2017 04.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto