Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
04.01.2018
Eesti Prokuratuuri tiibade kallale ei minda Keda näidati vene valijale tegelikult? (50) Majandus Vitsur: hariduses on veel väga palju ära teha (3) Ettevõtjad ootavad ajaloo parimat aastat (2) Välismaa Facebooki mõjul on paljude afgaanide sünnipäev 1. jaanuaril Välismaa lühiuudised 04.01.2018 Trump ähvardab jätta Palestiina rahata Mediazona peatoimetaja: Venemaal on palju Putini süsteemi suhtes rahulolematuid inimesi (2) Arvamus Erkki Bahovski: Isaac Newton ja Eesti (3) Priit Pullerits: valed rääkijad (9) Lugeja kiri: jätke Kaljulaid juba rahule! (66) Toomas Kiho: kas Eesti jääb Eestiks? Saja-aastase riigi kolm rinnet (68) Postimees 1931. aastal: tüdruk lavastas veretöö Lugeja kiri: kokku kirjutamisest ja lahkukirjutamisest (4) Toomas Tamsar: tööjõupuudus – silmad pärani kinni (83) Juhtkiri: selget juttu, peaminister! (10) Kultuur Undruk, kuub ja rahvuskuvand (5) Eesti kirjanik, õpi end müüma Sport Jalgpalli liidu juhatuse liige sai süüdistuse Mourinho arvustas Scholesi Flora treenerivalik näib langevat Jürgen Hennile Tour de Ski muutus eluohtlikuks Viplala Šveitsi väravas tinistas Eesti ära Galerii ja video: Kanepil libises hiilgav võit napilt käest (2) Tartu Vabadussõjas langenud jäävad mälestuspäeval tähelepanuta (2) Aina rohkem abielluvad verinoored ning lastega paarid Lennujaam võitis reisijaid juurde, Finnair pisut kaotas Traagiliste õnnetuste taga püsib lootus, et neid jääb iga aastaga vähemaks Tabiverre kerkib üle valla haridustempel (1) Loomemajanduskeskuses kaitsti 15 äriplaani Isiklik teekond publikuga Kaido Tamberg: vald ei sea elanikke ohtu Madis Ess ja Fred Koppel: aastalõpu rahasadu Elva vallavolikogus (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aina rohkem abielluvad verinoored ning lastega paarid

2 min lugemist
FOTO: Graafika: TPM

Möödunud aastal pani Jõgevamaal leivad ühte kappi 51 paari, Tartumaal abiellus 857 paari. Võrreldes 2016. aastaga pole Jõgevamaal mingit muutust olnud, Tartumaal on aga kasvanud sõlmitud abielude arv 12 võrra. 

Tartu perekonnaseisutoimingute peaspetsialisti Sirje Juusi hinnangul on abiellumis-iga viimase paari aastaga kahanenud. «Viimase kahe aastaga on verinoored, aga ka lastega paarid, kes juba näiteks kümme aastat koos elanud, rohkem abielluma hakanud,» rääkis ta. 

Juus leidis, et abiellumine on paari aastaga ka populaarsemaks muutunud. «Tahaks loota, et see nii jätkub,» lisas ta. Juus selgitas, et vabaabielu lõpetamisel võivad tekkida probleemid varajagamisel, mis on abielulahutuse puhul aga reguleeritud. 

«Vabaabielu taandub, inimesed tulevad küsima, kuidas vabaabielu lahutada, ja nad saavad aru, et see on päris keerukas,» sõnas Juus. 

Vabaabielu taandub, inimesed tulevad küsima, kuidas vabaabielu lahutada, ütles Sirje Juus.

26 aastat ametis olnud Juus ütles, et vene rahvusest paarid lähtuvad siiani traditsioonidest: kõigepealt abiellutakse, lapsed saadakse alles pärast pulmi. 

Viimase kümne aasta abiellumise madalseis jäi statistikaameti andmetel Tartumaal 2010. aastasse, kui sõlmiti 620 abielu. Jõgevamaal oli abiellujaid viimase dekaadi vältel kõige vähem 2013. aastal, kui sõlmiti 44 abielu. Kuigi abielude arv on tõusuteel, on ka lahutuste osakaal aastas üsna suur. Viimaste aastate statistika järgi lahutab Jõgevamaal peaaegu sama palju paare, kui abiellub. Kui keskmiset abiellub seal aastas 40–50 paari, siis tuleb sama aja vältel ette ka ligi 30 lahutust. 

Tartumaal on viimastel aastatel lahutatud üle 300 abielu aastas. 

Mullu kooselluti Tartus viis korda

Lisaks abiellumisele on paaridel võimalik saada riigi tunnustus ja kaitse ka kooselulepingu sõlmimise teel. Notarite koja juristi Kaitti Persidski sõnul sõlmiti Tartus möödunud aastal viis kooselulepingut, Jõgevamaal mitte ühtegi. 

Umbes kaks aastat tagasi jõustunud seadus on siiski poolik, kuna kooseluseaduse rakendusaktid pole siiani vastu võetud. See tähendab, et kooselu saab küll sõlmida, kuid selle lõpetamiseks on vaja registrikannet, mida pole võimalik veel teha. Järelikult tuleb paaridel, kes soovivad kooselulepingut lõpetada, kas abielluda ja kohe lahutada või pöörduda abi saamiseks kohtu poole. 

«Meile teadaolevalt ei ole seni soovitud kooselulepingut lõpetada. See ei tähenda seda, et selliseid soove ei oleks praktikas esinenud, kuid meieni ei ole info kooselulepingute lõpetamise kohta jõudnud,» mainis Persidski. Kahe aasta jooksul on Eestis sõlmitud 66 kooselulepingut, neist 23 möödunud aastal.

Seotud lood
03.01.2018 05.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto