Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.01.2018
Eesti Prokuratuuri tiibade kallale ei minda Keda näidati vene valijale tegelikult? (50) Majandus Vitsur: hariduses on veel väga palju ära teha (3) Ettevõtjad ootavad ajaloo parimat aastat (2) Välismaa Facebooki mõjul on paljude afgaanide sünnipäev 1. jaanuaril Välismaa lühiuudised 04.01.2018 Trump ähvardab jätta Palestiina rahata Mediazona peatoimetaja: Venemaal on palju Putini süsteemi suhtes rahulolematuid inimesi (2) Arvamus Erkki Bahovski: Isaac Newton ja Eesti (3) Priit Pullerits: valed rääkijad (9) Lugeja kiri: jätke Kaljulaid juba rahule! (66) Toomas Kiho: kas Eesti jääb Eestiks? Saja-aastase riigi kolm rinnet (68) Postimees 1931. aastal: tüdruk lavastas veretöö Lugeja kiri: kokku kirjutamisest ja lahkukirjutamisest (4) Toomas Tamsar: tööjõupuudus – silmad pärani kinni (83) Juhtkiri: selget juttu, peaminister! (10) Kultuur Undruk, kuub ja rahvuskuvand (5) Eesti kirjanik, õpi end müüma Sport Jalgpalli liidu juhatuse liige sai süüdistuse Mourinho arvustas Scholesi Flora treenerivalik näib langevat Jürgen Hennile Tour de Ski muutus eluohtlikuks Viplala Šveitsi väravas tinistas Eesti ära Galerii ja video: Kanepil libises hiilgav võit napilt käest (2) Tartu Vabadussõjas langenud jäävad mälestuspäeval tähelepanuta (2) Aina rohkem abielluvad verinoored ning lastega paarid Lennujaam võitis reisijaid juurde, Finnair pisut kaotas Traagiliste õnnetuste taga püsib lootus, et neid jääb iga aastaga vähemaks Tabiverre kerkib üle valla haridustempel (1) Loomemajanduskeskuses kaitsti 15 äriplaani Isiklik teekond publikuga Kaido Tamberg: vald ei sea elanikke ohtu Madis Ess ja Fred Koppel: aastalõpu rahasadu Elva vallavolikogus (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1931. aastal: tüdruk lavastas veretöö

2 min lugemist
PM 4.01.1931 FOTO: Digiteeritud eesti ajalehed / dea.nlib.ee

Reede lõuna ajal ilmus Tartu kriminaalpolitseisse noor naisterahvas kellegi vanema naisterahva saatel, kelle ütles oma ema olevat. Naisterahvas nimetas ennast Elisabeth Schmidtiks, ta olevat elukutselt lihtteenija, 23 aastat vana.

Enne pühi olevat ta teeninud Luunja vallas Andrese talus. 23. dets. õhtul kella ¾ 7 paiku läinud ta lauta lehmi lüpsma. Mõni minut hiljem kuulnud ta, et lauda uks liigub ja keegi tuleb lauta. Järgmisel silmapilgul kõlanud pauk, tema tunnud küljes teravat pistet ja sooja juga – verd – külge mööda alla valguvat. Selle peale kaotanud ta meelemärkuse.

Meelemärkusele tulles leidnud ta end toast voodist, kohkunud pererahvast ümbritsetuna. Haav olnud kinni seotud ja järgmisel hommikul toodud ta Tartu Toomele – haavakliinikusse, kus arst kuuli külje seest välja lõiganud.

Tema laskjat polevat näinud, kuid arvab, et see olevat Kastre-Võnnu vallast taluperemees Joh.Kreisberg. Kreisberg tahtnud E.S-ga abielluda, kuid tema öelnud sellest ära. Just enne lüpsma minekut olnud neil otsustav sõnavahetus. Kreisberg öelnud: «Kui sa mulle ei tule, siis olgu sul verised pühad.»

Protokoll koostatud, lahkus ülesandja. Kohe hakkasid politsei ametnikud asja juurdlema. Haavakliinikust järele pärides selgus, et seal ühtegi Schmidti nimelist preilit pole olnud ravitsemisel kuulihaava pärast. Ka teistes kliinikutes ei teatud niisugusest haigest midagi. Aia tänaval ülesantud elukohas ei teatud sarnase nimelisest midagi. Järelepärides Luunjast Andrese talust, selgus, et seal ka sellise nimelist teenijat pole olnud ega kedagi pole kuuliga haavatud.

Laupäeva hommikul ilmus Elisabeth Schmidt ise politseisse ja teatas nuttes, et see, mis tema reedel üles annud, olevat väljamõeldis. Tema tõeline nimi olevat J.P.. Ta teeninud Vastse-Kuustes karjasena, kus ta tutvunud Kiidjärve veskil kellegi noormehega, kes öelnud olevat end Joh.Kreisbergi, taluomanik Kastre-Võnnust. See lubanud teda naiseks võtta. Hiljemini käinud korra veel teda karja juures vaatamas, kuid sest saadik ei ole enam nägugi näidanud.

Tema otsustanud petjale poisile kätte maksta ja mõelnud selleks välja laskmiseloo lootes, et Kreisberg vangistatakse ja teda ülekuulamistega vintsutatakse.

Nagu esialgsete andmete järgi selgunud, ei ole Kastre-Võnnus Kreisbergi nimelist taluomanikku. Nii on võimalik, et noormees ütles J.P-le vale nime.

Kuigi J.P. oma tegu kahetseb, tuleb tal vale teadete andmise eest siiski kohtus vastust anda.

4.01.1931

Seotud lood
    03.01.2018 05.01.2018
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto