Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.01.2018
Eesti Elektrooniline Postimees aina kasvab Eesti mõjukaim perekond Poska (9) Välismaa Leedu kirikust tuli päevavalgele juutide aare (5) Kristlaste arvust kiiremini kasvab nende tagakiusamine (10) KOHALIK VAADE. Türgi ja Kreeka kruvivad pinget Basra peapiiskop võitleb migratsiooniga Arvamus Majakad ja virvatuled Juhtkiri: aasta inimese valiku sõnumid 2018 meedias: võitlus mitmel rindel 160 aastat rikastatud uudiseid (1) Rabav elu otsepildis Postimees teeb olümpiaga ajalugu Elektrooniline Postimees aina kasvab Kaebused Postimehe kohta pressinõukogule (1) Postimees on tugevam kui kunagi varem (48) Aarne Mäe: Rakveresse asumisele (3) Ajatolla Ali Khamenei - Iraani meeleavaldajate vihaobjekt (2) Sport Freitagi valus kukkumine vallandas ametnike sõnasõja Ilves: seis ei ole halb ega hea Fourcade võitis, Ermits 42. kohal Ülekullatud Reali argipäev: kas Ronaldo ja Zidane lahkuvad? Kanal 2 alustab saatega «Teel olümpiale», esimese osa fookuses Eesti kiiruisutamine Norrasse siirdunud Igonen Postimehele: vahepealsed nädalad olid mu jaoks täis teadmatust Mart Soidro: tuled Eestimaa akendes ei kustu veel VIDEO! Trenni stressi tapma! Tarbija Jaanuari ostukorv: millised hinnad tõi kallinev uus aasta? Arter 999 euro eest kontserdile? Pole paha! Filmiarvustus: «Teine armuke» on suurepärane Euroopa film (2) Arteri suur intervjuu! Nikolai Bentsler: tänan vanemaid, kes kasvatasid minust inimese (1) Saue lapsed ja täiskasvanud ehitavad nullist võistlusdroone (1) Ilona Leiva kolumn: õnnelik olemisest ja enda luuseriks tembeldamisest (1) Pirukas päästab päeva Ise nii väike – ja nii palju medaleid! (2) Suur aasta horoskoop 2018: kollane maakoer toob õnne, armastust ja raha, kuid ka seiklusi Hullumaja on moes! Armas galerii: käbid kukuvad kännust kaugele VIDEO! Trenni stressi tapma! Sõiduproov Nissan Micraga. Kuidas mõjutavad ehitamata jäetud teed väikeautosid? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Majakad ja virvatuled

2 min lugemist
Postimehe arvamus- ja kultuurilisa AK Oktoobrirevolutsiooni erinumber 04.11.17. FOTO: Neeme Korv

«Ühelt poolt võitleb ajakirjandus veebis sinu tähelepanu nimel, kuid õõnestab su keskendumisvõimet infomüraga. Teiselt poolt nõuad sina kohe, kiiresti ja tasuta väärtust loovat kvaliteetajakirjandust, kuid kui seda pakutakse, ehmatab see sind pikkuse ja süvenemisvajadusega. Ja sa valid hoopis meelelahutuse.»

Nii kõnetab hea kolleeg Tiina Kaukvere valusa otsekohesusega lugejat arvamusloos «Mõttetu saast, mida sa kindlasti lugema ei peaks» (PM 27.12.17). Tiina eneserefleksioon(id) on näide meie uuema aja kommenteerivast ajakirjandusest, märgiline mitmes mõttes. Eestis kasvab peale põlvkond, kellele internet pole asi iseeneses, vaid midagi sama loomulikku kui õhk ja joogivesi. Niisamuti on loomulik, et selles põlvkonnas kerkivad esile ajakirjanikud, kes suudavad näha avaramat pilti inimesest ja ühiskonnast ning sõnastada üldistusi. Pangem tähele: mullu pääses Tiina Postimehes ilmunud esseega Enn Soosaare eetilise esseistika auhinna nominentide hulka.

Ajakirjanikud nagu Tiina orienteeruvad ja mõtestavad avalikku ruumi, milles mängib suurt rolli muutunud meedia. Me elame nüüd selles globaalses külas, millest Kanada meediateoreetik Marshall McLuhan aastakümneid tagasi kirjutas. Igaühel oma võrgustik, (sotsiaalmeedia)mull, mis ei pruugi teistega üldse haakuda. Üks räägib aiast, teine aiaaugust. Ajakirjanikud tundlike vaatlejatena on Eesti traditsioonis alati püüdnud tuua eri seisukohti keskpõrandale kokku ja püüavad praegugi, kuigi kohati tundub see üsna võimatu missioonina.

Mul on hea meel, et ikka leidub neid, kelles kandub edasi praeguste ajakirjanike õpetajate õpetaja Juhan Peegli kreedo: «Ajakirjanik sa võid olla, inimene sa pead olema.» Vahetult enne jõule, 22. detsembril ilmus Villu Päärti arvamuslugu «Mu viiemiljonine ema». Erakordselt suure empaatiaga läbitunnetatud tekst. Oma lähedase kaudu avas autor terve hulga probleeme, hoiakumuutusi ühiskonnas. See lugu rääkis inimsuhetest, sotsiaalsest sidususest, meditsiinisüsteemist.

Mul on hea meel, et majandusajakirjanik Tõnis Oja tähelepanekuid loevad analüütikud alati suure tähelepanuga. Mul on hea meel, et uuriva toimetuse juht Risto Berendson sekkus lõppeval aastal mitu korda, kui avalik arutelu või ka ajakirjanduslik käsitlus tasakaalupunktist nihkesse minema hakkas. Eneseregulatsioon, sealhulgas ka enesekriitika meie oma tsunfti ridades, on edasiviiv, õieti hädavajalik. 

Mul on hea meel, et Lauri Hussar, Marti Aavik, Taavi Minnik, Sigrid Kõiv, Kristi Malmberg, Joosep Värk ja veel mitu kolleegi on juhtinud tähelepanu poliitilist kultuuri puudutavatele aspektidele. Mul on hea meel, et Georgi Beltadze toimetajatunnetus on võitnud Postimehe arvamusportaalile juurde autoreid ja lugejaid – meie jälgijate arv Facebookis on mullusega võrreldes kahekordistunud. Mul on hea meel, et Eesti Meedia maakonnalehtede ajakirjanikud on meie arvamusrubriigi ja -portaali kaasabil leidnud võimaluse kõnetada laiemat auditooriumi – iseäranis oluline kohalike valimiste aastal. Mul on hea meel, et juhtkirjad on olnud varasemast tunduvalt loetavamad.

Postimehe arvamustoimetus tahab olla Eesti debattide pealava, kus kandvates rollides näeme nimekaid arvamusliidreid, kellest mitu on meie sagedased kaasautorid ja kolumnistid. Ent lõppenud aastale tagasi mõeldes meenuvad eriliste puudutustena just kolleegide-ajakirjanike kirjutised. 

Meid ümbritseb iga päev enneolematult palju müra, kuid orienteeruda tuleb ikka majakate, mitte virvatulede järgi. Mul on tõeliselt hea meel, et meil siin Postimehes neid majakaid leidub.

Seotud lood
    05.01.2018 08.01.2018
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto