R, 30.09.2022

160 aastat rikastatud uudiseid

Aarne Seppel
, toimetaja
160 aastat rikastatud uudiseid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Postimehi läbi 160 aasta
Postimehi läbi 160 aasta Foto: Repro

Paberi peal on Postimees ilmunud nüüd juba enam kui 160 aastat, veebis natukene vähem. Aga juba esimestest ajalehenumbritest on lehetegijad nuputanud, kuidas infot lugejatele peale teksti veel mitut moodi edasi anda.

Joonistused, fotod, värvifotod, infograafikud ­– need kõik aitavad traditsioonilise paberajalehe lugejal paremini mõista uudiste olemust. Nüüdseks juba paarkümmend aastat lugejaid teeninud veebiväljaanne lisab siia ritta nii videolood, otseülekanded kui ka interaktiivsed graafikud.

Möödunud aastal tegime Postimehes mitu veebiprojekti, mis teksti ja pildiga avaldati ka paberlehes, kuid terviku moodustasid ikkagi veebis. Ära peaks märkima kümneid lugusid, kuid teistest enam tõusis esile Roosmarii Kurvitsa kirjutatud kümneosaline veebiraamat Postimehe 160. ilmumisaasta puhul. Just veeb andis võimaluse väga tihe ja põnev ajalootekst välja mängida lugejasõbralikult ja elavalt. Lugejani tõime nii Postimehe kirju ajaloo kaasaandena tulnud mitukümmend nime kui ka esimesed illustratsioonid ja fotod Eesti meedias.

Kindlasti mäletavad paljud, kuidas suvel koolinoorte laulu- ja tantsupeo ajal jagasid Postimehe veebis videolugudes oma eredamaid mälestusi teenekad peokorraldajad või siis haarasid peolised mikrofoni ning intervjueerisid oma juhendajaid ja kaastantsijaid.

Nii nagu paberlehte ei saa panna videot, on ainult veebis võimalik nautida interaktiivseid infograafikuid ja animatsiooni. Nende abil saab näidata tulevaste tasuta bussiliinide marsruute, traagilisi liiklusõnnetusi, aga ka lihtsamaid asukohagraafikuid.

Kindlasti ei juhtu lähemas tulevikus paberlehega midagi väga traagilist, küll aga soovitan kõigil huvilistel otsida Postimehe veebilehelt lugusid, milles põhjalikku tekstiosa on rikastatud liikuva pildi ja interaktiivse infograafikuga.

Tagasi üles