Sisukord
Arvamus
Postimees
06.01.2018
Eesti Elektrooniline Postimees aina kasvab Eesti mõjukaim perekond Poska (9) Välismaa Leedu kirikust tuli päevavalgele juutide aare (5) Kristlaste arvust kiiremini kasvab nende tagakiusamine (10) KOHALIK VAADE. Türgi ja Kreeka kruvivad pinget Basra peapiiskop võitleb migratsiooniga Arvamus Majakad ja virvatuled Juhtkiri: aasta inimese valiku sõnumid 2018 meedias: võitlus mitmel rindel 160 aastat rikastatud uudiseid (1) Rabav elu otsepildis Postimees teeb olümpiaga ajalugu Elektrooniline Postimees aina kasvab Kaebused Postimehe kohta pressinõukogule (1) Postimees on tugevam kui kunagi varem (48) Aarne Mäe: Rakveresse asumisele (3) Ajatolla Ali Khamenei - Iraani meeleavaldajate vihaobjekt (2) Sport Freitagi valus kukkumine vallandas ametnike sõnasõja Ilves: seis ei ole halb ega hea Fourcade võitis, Ermits 42. kohal Ülekullatud Reali argipäev: kas Ronaldo ja Zidane lahkuvad? Kanal 2 alustab saatega «Teel olümpiale», esimese osa fookuses Eesti kiiruisutamine Norrasse siirdunud Igonen Postimehele: vahepealsed nädalad olid mu jaoks täis teadmatust Mart Soidro: tuled Eestimaa akendes ei kustu veel VIDEO! Trenni stressi tapma! Tarbija Jaanuari ostukorv: millised hinnad tõi kallinev uus aasta? Arter 999 euro eest kontserdile? Pole paha! Filmiarvustus: «Teine armuke» on suurepärane Euroopa film (2) Arteri suur intervjuu! Nikolai Bentsler: tänan vanemaid, kes kasvatasid minust inimese (1) Saue lapsed ja täiskasvanud ehitavad nullist võistlusdroone (1) Ilona Leiva kolumn: õnnelik olemisest ja enda luuseriks tembeldamisest (1) Pirukas päästab päeva Ise nii väike – ja nii palju medaleid! (2) Suur aasta horoskoop 2018: kollane maakoer toob õnne, armastust ja raha, kuid ka seiklusi Hullumaja on moes! Armas galerii: käbid kukuvad kännust kaugele VIDEO! Trenni stressi tapma! Sõiduproov Nissan Micraga. Kuidas mõjutavad ehitamata jäetud teed väikeautosid? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Elektrooniline Postimees aina kasvab

2 min lugemist
Postimehe hoone. FOTO: Peeter Langovits.

Trükimeedias on ajad stabiilsed, nii nagu need on olnud alates majanduskriisist. Lugejate arv ning tiraažid püsivad endiselt suured. Viimasel kolmel kuul on Postimehe nädala keskmine tiraaž Eesti Ajalehtede Liidu andmeil olnud 47 500 eksemplari. 

2018. aasta on võib-olla märgiline selles mõttes, et millenniumilapsed saavad nüüd täisealiseks. See on ka hea võimalus teha tagasivaade 18 aasta tagusesse aega. Toona, 1999. aasta lõpus, oli Postimehe nädala keskmine tiraaž 58 600 eksemplari. 

18 aastaga on trükiarv seega vähenenud umbes 600 eksemplari võrra aastas. See näitab, et trükimeediaturg on endiselt tugev, lugejad usaldavad Postimeest ja on talle truud. 

Kuigi tiraaž ei ole otseses seoses lugejate hulgaga, ei saa neid ometi päris eraldi vaadata. Trükiarvu stabiilsena püsimine annab hästi märku lugejaskonna suurusest, mis säilinud. Eesti lugejauuringu värskeimate, 2017. aasta sügise andmete põhjal on Postimees Eesti suurima loetavusega trükimeediaväljaanne, mille iga numbrit loeb ligikaudu 184 000 inimest (vt joonist). Postimehel on 37 000 lugejat rohkem kui Maalehel, millel on suuruselt teine lugejaskond. Ent mis veelgi olulisem: võrreldes aastataguse ajaga on Postimehe lugejaskond vastupidi eeldustele hoopis kasvanud. Iga meie paberlehe numbrit loeb sel aastal 8000 inimest rohkem kui mullu. 

Elektroonilises meedias on Postimehe veebilehtede kooslus suurima kasutajaskonnaga, iga päev vaatab neid lehti 240 000 ja kuus 613 000 inimest. 

Lähimat konkurenti Delfit edestab postimees.ee 39 000 lugejaga kuus. Aastaga on Postimeest internetist lugevate inimeste arv kasvanud 6000 võrra, samas kui Delfi lugejaskond on aastatagusega võrreldes kahanenud ca 18 000 inimese võrra (Gemius Audience’i andmed 2016. ja 2017. aasta novembrist).

Kasutajaskonna kasv on tulnud telefonist uudiseid lugevata inimeste arvelt, keda on Postimehe kasutajaskonda iga päev lisandunud 6000 ning kuu jooksul 37 000 inimese võrra. See tähendab, et telefonist loeb Postimehe uudiseid 443 000 inimest kuus. Statistikaameti sügisestele andmetele tuginedes kasutab telefoni internetis käimiseks 614 000 inimest, mis tähendab, et Postimehe lehte on vaadanud ümmarguselt kolmveerand Eesti nutitelefonikasutajatest. 

Mobiilist loetavat lehte on Postimees aasta jooksul ka kõige põhjalikumalt uuendanud ning lugejad on uuenenud versiooni hästi vastu võtnud. Ja tundub, et ka tuttavatele soovitanud, sest Gemius Audience’i andmetel on kasutajate arv kasvanud just pärast uue mobiiliversiooni valmimist suve hakul.

Kasutajaskonna kasv ei oleks aga midagi väärt, kui lehele sattunud inimesed sealt kohe edasi liiguksid, lugemata ühtki lugu või vaatamata ainsatki videot. Meeldiv areng on toimunud ka siin: Postimehe lehtedel veedetud aeg on aastatagusega võrreldes tublisti kasvanud. See on aastaga pikenenud 14 minuti võrra kasutaja kohta ning praegu veedetakse Postimehe veebilehtedel keskmiselt 4 tundi ja 36 minutit kuus. Kõige rohkem on pikenenud telefonist lehelugemise aeg: 26 minuti võrra kasutaja kohta kuus. 2018. aastasse läheme teadmisega, et keskmine mobiilist uudiste lugeja veedab Postimehe seltsis ümmarguselt kaks tundi kuus.

Seotud lood
    05.01.2018 08.01.2018
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto