Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.01.2018
Eesti Esimesed geoloogid plaanivad Rakveresse kolida Kultuurikatla korsten saab kaitsva võrgu Haldusreformi mängimine Hiiumaa moodi (2) Parteilased maakondlike talituste etteotsa Kes on Justin Sobaje ja kuidas ta jõudis Helger Lipmaani? (2) Keda on arvatud peituvat Satoshi Nakamato nime taga? Mikser: koostöö Kremli-meelse meediaga oleks allaandmine (2) Kadunud meest otsiti koerte ja drooni abil Jaht maailma otsituimale mehele jõudis Eestisse (7) Majandus Investor Mari annab aru: minu esimene aasta Välismaa Savijalgadel Bulgaaria asub ELi tüürima (3) Endine peastrateeg kuulutas Trumpidele sõja Arvamus Henrik Roonemaa: idufirmadel läks kehvasti ja see on väga hea (2) Kaire Uusen: väga andekas, aga väga õnnetu Eesti alkohoolik (44) Juhtkiri: Hiiumaa potjomkinid (2) Neeme Korv: kvoot, mis peaks olema null Priit Simson: Assadi mahamatmisega ei maksa kiirustada (13) Postimees 1999. aastal: esimene Eestis siiratud maksaga mees toibub Jüri Luik: kuidas kaitseme Eestit? (7) Sport Võit iga hinna eest? Kanepi kaotus, mis puhus lootused taas lõkkele Pyeongchangi mäesuusaprintsessi Mikaela Shiffrini uskumatu eesmärk Oberstdorfis kukuti palju, mitmekesiselt ja valusalt Uus formaat äratab mäesuusatajates ebatavalised tunded Fotouudis: Venel pöial püsti. Varese loodab taas eestlase peale Tartu Tehvandi lumetus pani vallajuhi selgitust nõudma Eelmisel aastal uppus inimesi nii vannis kui ka koduses tiigis Valgusküla tõmbab tuleetendusega otsad kokku Vabalt ringi lippavad koerad riskivad jäise suplusega Endine Tartu esimaadleja avab vaksalis näituse Hiinalinnast Pintslid, värvid, oksad, pärlid, pehme mööbel, klaas ja nahk – kõik iseenda pärast! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Simson: Assadi mahamatmisega ei maksa kiirustada

2 min lugemist
Bahsar al-Assad. FOTO: SIPA/Scanpix

ISIS on maha surutud, plahvatuste arv Bagdadis üle pika aja madalaim, Süüria president Bashar al-Assad kontrollib suurt osa provintsipealinnadest.

Üks põlisemaid Lähis-Ida korrespondente Patrick Cockburn kirjutab, et Iraak ja Süüria võivad tänavu üle pika aja näha esimest rahulikumat aastat.

Sellel taustal oli üsna ootamatu lugeda arvamustoimetaja Taavi Minniku arvamusavaldust, nagu oleks Assadi jaoks praegu käes kriitilised ajad Iraani meeleavalduste tõttu. («Iraani meeleavaldused otsustavad Assadi saatuse», PM 2.01).

«Praegused Iraani meeleavaldused võivad lõppeda nii või teisiti, ent tõenäoliselt otsustatakse just praegu Assadi ja tema režiimi saatus,» kirjutab Minnik. «Ses mõttes poleks vahet, kas mullad kukutatakse või neil tuleb teha protestijatele järeleandmisi, sest mõlemal juhul vähendatakse tõenäoliselt Iraani sõjalist osalust, mille najal Bashar al-Assadi režiim praegu püsib.»

Olen ise mõned ajad tagasi Süürias viibinud – 2013. aasta märtsis ja 2015. aasta detsembris – ning hoian sealsete inimestega sidet. Minu üks süürlasest tuttav lasti armeest koju, teine saab üle pika aja minna tagasi oma kodulinna Ar-Raqqah’sse korteri varemeid vaatama. Ei kõla just suure pingestumise moodi.

Režiim pidas vastu märksa tõsisemates tingimustes, seepärast on raske näha, milline on see faktor, mis võiks ta praegu minema pühkida. Vajadus Iraani toe järele on kahanenud. Valitsusvägi, ehkki omajagu kannatanud, on siiski hetkel Süüria tugevaim jõud ja praegu talle tugevaid konkurente pole.

Jah, Iraani roll on olnud arvestatav, kuid seda suuresti Hezbollah’ kaudu, mis tegutseb siiski Liibanonist, mitte Iraanist ega ole seega sealsetest mõjutustest otseses sõltuvuses. Pealegi pole isegi kohalikele praegu selge, kui ulatuslik ja tõsine on Iraani rahutustelaine ja kas sel üldse on Iraani režiimile mingit pikaajalist mõju.

Läänes vaibusid üleskutsed «Assad peab kaduma» suuresti juba paari aasta eest. Ilmselt oli see tingitud arusaamast, et ehkki tegu on jõhkrate võtetega diktaatoriga, kipuvad alternatiivid olema veelgi hullemad.

Pakuksin arvamustoimetajale kihlvedu. Kui Assad on aasta pärast kadunud, saab ta näiteks sada eurot. Kui ei ole, on tema kord maksta. Kindlasti aitab see tõsta vastutustunnet tiražeeritavate hinnangute andmisel.

Seotud lood
04.01.2018 06.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto