Sisukord
Arvamus
Postimees
06.01.2018
Eesti Elektrooniline Postimees aina kasvab Eesti mõjukaim perekond Poska (9) Välismaa Leedu kirikust tuli päevavalgele juutide aare (5) Kristlaste arvust kiiremini kasvab nende tagakiusamine (10) KOHALIK VAADE. Türgi ja Kreeka kruvivad pinget Basra peapiiskop võitleb migratsiooniga Arvamus Postimees 1931. aastal: Pühavaimu koguduse kärarikas täiskogu Kalev Stoicescu: mida toob endaga 2018. aasta maailmas? (10) Majakad ja virvatuled Juhtkiri: aasta inimese valiku sõnumid 2018 meedias: võitlus mitmel rindel 160 aastat rikastatud uudiseid (1) Rabav elu otsepildis Postimees teeb olümpiaga ajalugu Elektrooniline Postimees aina kasvab Kaebused Postimehe kohta pressinõukogule (1) Postimees on tugevam kui kunagi varem (48) Sport Freitagi valus kukkumine vallandas ametnike sõnasõja Ilves: seis ei ole halb ega hea Fourcade võitis, Ermits 42. kohal Ülekullatud Reali argipäev: kas Ronaldo ja Zidane lahkuvad? Kanal 2 alustab saatega «Teel olümpiale», esimese osa fookuses Eesti kiiruisutamine Norrasse siirdunud Igonen Postimehele: vahepealsed nädalad olid mu jaoks täis teadmatust Mart Soidro: tuled Eestimaa akendes ei kustu veel VIDEO! Trenni stressi tapma! Tarbija Jaanuari ostukorv: millised hinnad tõi kallinev uus aasta? Arter 999 euro eest kontserdile? Pole paha! Filmiarvustus: «Teine armuke» on suurepärane Euroopa film (2) Arteri suur intervjuu! Nikolai Bentsler: tänan vanemaid, kes kasvatasid minust inimese (1) Saue lapsed ja täiskasvanud ehitavad nullist võistlusdroone (1) Ilona Leiva kolumn: õnnelik olemisest ja enda luuseriks tembeldamisest (1) Pirukas päästab päeva Ise nii väike – ja nii palju medaleid! (2) Suur aasta horoskoop 2018: kollane maakoer toob õnne, armastust ja raha, kuid ka seiklusi Hullumaja on moes! Armas galerii: käbid kukuvad kännust kaugele VIDEO! Trenni stressi tapma! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1931. aastal: Pühavaimu koguduse kärarikas täiskogu

1 min lugemist
Theodor Tallmeister (1889-1947) FOTO: Wikipedia.org

Koguduse ja tema hingekarjase vahekorrad olid juba mõnda aega sassis, nii et räägiti juba õp. Tallmeistri tagasiastumisest. Tüli tekkinud sellest, et nõukogu tahtnud otsustamise selle üle, kes kirikus esineda võivad oma kätte võtta, kuna see õigus seni kuulunud õpetajale.

Pühapäeval oli selle lahendamiseks kokku kutsutud täiskogu koosolek, kas läheb Tallmeister või koguduse nõukogu. Tallmeister teatas raadio kaudu, et kui ta jääb vähemusse, siis ei näita ta enam nägugi Pühavaimu kirikusse. Sellega oli seletatav ka suu huvi koosoleku vastu. Juba koosoleku alguseks oli kino «Grand Marina» ruumid koguduse liikmeid tungil täis.

Esimesena kõneles õpetaja Tallmeister ise. Ta teatas, et kui koosolek tema seisukohti õigeks ei tunnista, siis ta enam minutitki koguduse õpetajaks ei jää. Selle järel esitas ta terve rea resolutsioone, milles nõudis enesele iseseisvat ja vaba tegutsemist ja protestantlikule ühingule õigust kiriku ja koguduse ruumide kasutamiseks. Kaaluvam osa nõudmistest moodustas aga õpetaja vastaste tagandamine koguduse nõukogust. Kes ei ole sellega nõus, lahkugu kogudusest.

Selle järel anti sõna vastasrinna esindajatele. Kuid neid ei lastud üldse rääkidagi. Kogu aja kestis suur lärm ja trampimine. Vastased katsusid mitmel korral rääkida, kuid sellest ei tulnud midagi välja. Lõpuks võeti Tallmeistri esitatud resolutsioonid häälteenamusega vastu.

Niisugust koguduse koosolekut on harva nähtud. Öeldi üksteisele teravusi ja arutati vanu arveid. Kakskolmandikku koosolejatest moodustasid naised. Tormine ja lühike koosolek kestis kõigest 45 minutit, siis oli vastasrind löödud ja Tallmeister võis võitjana lahkuda. Pealtvaatajale jäi aga mulje, et siin likvideeriti opositsioon strateegilise osavusega.

6.01.1931

Seotud lood
    05.01.2018 08.01.2018
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto