Olümpiamängudele – olgu oma või olümpialipu all!

Sotši olümpiamängude avamisel esinesid India talisportlased olümpialipu all. Mängude ajal tühistas ROK Indiale kehtestatud sankstsioonid ja indialased said jälle võistelda oma lipu all. FOTO: SCANPIX

Olümpiaperre kuuluvate riikide arv on nüüdseks ületanud juba 200 piiri. Ent riikide ja rahvaste teekond suurele spordipeole pole sugugi alati kulgenud takistusteta. Rahvusvahelise Olümpiakomitee otsus Venemaa sportlased dopinguskandaali tõttu olümpialipu alla saata annab küll sportlastele võimaluse medalile pürgida, kuid ei lase riigil olümpiaaust osa saada.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale
Pierre de Coubertin. FOTO: Eesti spordi- ja olümpiamuuseum

Mängude algaegadel reguleeriti osavõtjaskonda suuresti Rahvusvahelist Olümpiakomiteed (ROK) juhtinud prantslase Pierre de Coubertini subjektiivsete otsuste najal. Seejuures ei pidanud ta pühaks ja puutumatuks riigipiiregi. Paljuski mõjutas tema toonaseid valikuid Briti impeeriumi komplitseeritud olukord, eeskätt selle dominioonide soov oma võistkonnad iseseisvalt mängudele viia. Nii lõidki Austraalia ja Uus-Meremaa sportlased 1908. ja 1912. aasta olümpial kaasa eraldi ühisvõistkonnana, mil nimeks Australaasia. Lisaks tegid samal ajal iseseisva olümpiadebüüdi Böömimaa (osake Austria-Ungari impeeriumist) ja Soome (osake Tsaari-Venemaast).

12.01.2018 15.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto